Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak maternice

rak maternice

Zelo me je strah, da imam morda raka ma mater. telesu. Narejen je izvid mat. vratu, kjer je ugotovljeno vnetje-trichomonas Candida(PAP II).
Bila sem tudi na vaginalnem ultrazvoku, kjer je bilo ugotovljeno: AVF uteri, 73*40*26 mm. V sprednji steni uterusa je solitaren miom 80*69*94 mm. Vaskularizacija nekoliko slabša, tri žile. RI 0,50, PI 0,77.
Desni in levi ovarij bp.
Endometrij je 4mm debel. Gre torej za subserozen miom, ki je nekoliko bolj vaskulariziran na periferiji kot pa centralno.
Kako to, da me niso poslali na Biopsijo in ali lahko to sama zahtevam ali morda preiskavo z magnetom? Povedati moram , da medcikličnih krvavitev nimam, imam pa bolečine v spodnjem delu trebuha, pogosto moram na vodo, čutim močan pritisk v trebuhu..

Spoštovana Ivanka,
lepo vas prosim, če bi lahko navedli še svojo starost.

Hvala lepa in lep pozdrav,

Irena

Stara sem 38 let.

nova
Uredništvo priporoča

Draga Ivanka,

Glede na lego vašega mioma so vaši simptomi (pritisk, tiščanje na vodo) povsem razumljivi, saj miom včasih pritiska na mehur, ki leži spredaj pred maternico. Biopsija prav nič ne bi spremenila diagnoze miom, zato bi jo bilo več kot nesmiselno (pa tudi nekoliko tvegano – morebitne krvavitve!) izvajati. Ultrazvok je dovolj občutljiv, da postavimo diagnozo mioma.

Miom je benigni tumor maternice (to pomeni – nenevaren). Je eden najpogostejših tumorjev pri človeku, pojavlja se pri 20-30 odstotkih žensk v starosti 30-40 let. Zraste iz maternične stene in ga torej tvori mišičje maternice. Lahko je en sam ali pa jih je več. Navadno je čvrst in kroglaste oblike. Glede na mesto ločimo miome na subserozne (zrastejo iz zunanjega mišičnega sloja maternice), submukozne (zrastejo iz notranjega sloja, če imajo pecelj, se imenujemo polipi) in intersticijske ali intramuralne (zrastejo iz vmesnih slojev). Lahko povzročajo bolečine, krvavitve (zlasti, če so v notranjosti), težave z odvajanjem urina in blata. Zaradi krvavitev lahko nastane anemija. Veliko miomov odkrijemo naključno.

Miom lahko degenerira zaradi slabe prekrvavljenosti. Zelo redke (manj kot en odstotek) so sarkomatozne (rakave) spremembe. Pojavi se lahko vnetje ali torzija (zasukanje in zažetje), če je miom pecljat.

Rast mioma je močno povezana s hormonom estrogenom, zato dejstvo, da miomi v menopavzi prenehajo rasti ali se celo skrčijo, ni presenetljivo. Ravno zato sem želela vedeti, koliko ste stari, kar je zelo pomembno skoraj pri vsakem raku (zlasti pa pri obravnavi bolezni rodil), saj na ta način dobimo tudi določene podatke o hormonskem stanju telesa. V rodnem obdobju je miom seveda še pod vplivom estrogena in lahko počasi raste. Pa tudi zdravljenje v tem primeru ni tako neodvisno od starosti!

Nadaljno zdravljenje je torej odvisno od vaših želja. Miomi so eden najpogostejših vzrokov za odstranitev maternice. Vendar pa so na voljo tudi druge možnosti, o čemer se pogovorite s svojim zdravnikom in se odločite za najboljšo.

Če bolnica nima nobenih težav, če je miom majhen in ni dodatnih zapletov, se ga lahko pusti pri miru. Če gre za mlado bolnico, ki si še želi otrok, razmislimo o miomektomiji (odstranitvi mioma). Če je bolnica starejša od 40 let, si ne želi več otrok in ji miom povzroča veliko težav, pride v poštev odstranitev maternice (histerektomija). Ker se tumor odziva na estrogen, je na voljo tudi zdravljenje, ki nasprotuje delovanju estrogena. To zdravljenje ima samo po sebi številne stranske učinke (podobne menopavzi), ko pa je končano, pa se lahko miom ponovno in celo pospešeno pojavi. Običajno takega zdravljenja ne uporabljamo samostojno, ampak kot podporo kirurški odstranitvi.

Lepo vas pozdravljam!

Irena

New Report

Close