Najdi forum

bule

Pozdravljeni

Prosim vas za nasvet.
Že nekaj let imam na telesu, najprej na roku eno, sedaj pa še na trebušnem in hrbtnem delu bule. To so do centimeter velike podkožne bule, ki jih lahko premikam s prstom. Bule me ne bolijo, razen kakšne, ki je na mestu, kjer drgne ob kost in se potem verjetno razdraži okolica.

Omeniti moram, da so prisotne predvsem tam, kjer imam več ‘špeha’ (imam kakšnih 20 kg nad idealno težo) in da počasi nastajajo nove. Drugače nimam težav z zdravjem, tudi splošna krvna preiskava pred kakim letom in pol je bila čisto ok. Ne izgubljam teže in tudi drugače ne čutim sprememb pri sebi. Zanima me kaj lahko predstavljajo te bule, nenvasezadnje živim z njimi že kar nekaj let, pa bi rad vedel kako naprej.

Hvala za vaš nasvet.

Matjaž

Pozdravljen!

Moj (laični) odgovor se glasi: po vsej verjetnosti gre za t.i. lipome, t.j. podkožne maščobne bule, oz. benigni maščobni tumorji (naj te beseda tumor ne prestraši). Nič nevarnega, le zoprno (sam jih imam). Vzrok nastanka ni znan. Dedna nagnjenost. Običajno se pojavijo po 30 letu, lahko prej. Zdravila za preprečitev ni. Možna kirurška odstranitev. Ne vem pa ali je možna učinkovita odstranitev z liposukcijo, ki menda pusti manjše brazgotine.
Kdor ve kaj več o čim bolj estetsko nevidni odstranitvi lipomov naj se oglasi.

L.P.

Strinjam se z vašimi ugotovitvami, brane, pa vendar bi priporočila Matjažu, da obišče zdravnika, saj je to naslednji korak za potrditev naše “diagnoze”. Vendarle obstaja možnost, da ne gre le za lipome. Ta stran je bolj svetovalne naravne, nikakor pa ne moremo postavljati dokoncnih diagnoz, saj clovek tezko opise izgled nepravilnosti, ki jo je opazil. Matjaž, pojdite k zdravniku in mu pokažite te zatrdline. Tudi sami boste gotovo bolj pomirjeni, ce jih bo videl strokovnjak.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala obema za odgovor. Kljub temu imam še nekaj vprašanj…
Bule imam že kakšnih 5-6 let, v zadnjem času se je število povečalo. V srednji šoli in prej jih nisem imel, nastale so kasneje hkrati s povečanjem telesne teže. Prisotne so na trebuhu in bokih, torej samo tam, kjer se mi nabirajo odvečni kilogrami. Na delih telesa z manj maščobnih oblog bul ni.

Zanima me, če obstaja možnost, da so bule nastale kot posledica povečanja telesne teže (v zadnjih sedmih letih sem pridobil 20 kg) in ali v tem primeru obstaja verjetnost, da se bodo z dieto in zmanjšanjem telesene teže na normalno vrednost tudi bule ‘poslovile’.

Za povrhu me zanima kaj pravzaprav je lipom. Kako nastane, se širi po telesu in ali obstaja nevarnost, da se spremeni v maligno obliko. Prav tako imam vprašanje glede kirurške odstranitve bul. Glede na to, da jih imam okoli dvajset ta verjetno ne pride v poštev. Torej kaj storiti, da se jih rešim? Shujšati?

Hvala za odgovore!

Dieta nič ne pomaga. S hujšanjem se število ne bo zmanjšalo. Če gre za lipome je verjetnost, da bi se preobrazili v maligne tvorbe zelo minimalna (praktično je ni).
Za kirurški poseg nisi nič premlad. Na ostala vprašanja naj ti odgovori kdo kompetentnejši. Vem le, da ni neposredne povezave med (prekomerno) telesno težo in lipomi.

Pozdravljen Matjaž!

Lahko ti napišem tole, kar vem sama. Moj fant je emel točno takšne bule kot praviš ti. Tudi on se je na hitro zredil, kar je tudi posledica tega. On jih je sicer imel po celem telesu: noge, roke, hrbet in trebuh. Nekatere so se izredno hitro večale, tako da so postale že zelo moteče.
Nakar je odšel na pregled, kjer so mu dejali, da to ni nič takšnega, da se to pač rado dela. Svetovali so mu naj jih kirurško odstrani, kar je tudi storil.
Ostal je v bolnišnici mislim da 3 dni. Naenkrat pa so mu odstranili 12 bul. Odvisno kje jih imaš, saj veš, da se moraš tudi še normalno gibati. Sicer imaš potem samo obliž čez rano, pa vendar veš, da to ni prijetno.
Dejali so mu, da naj pride čez čas zopet, ko se mu bo naredilo zopet kaj večjih bul. (moram povedati, da jih je imel res veliko in po celem telesu)
Eni so pač bolj podvrženi temu, drugi manj. Vsekakor pa je potrebno paziti na prehrano, ob tem pa je pomembno, da se veliko gibaš oziroma telesne aktivnosti ne zanemarjaj, saj gre vendar za tvoje telo in tvoje zdravje.
Skratka, če zares postanejo tako moteče, se odloči in jih pojdi odstranit.
Ni pa razlog za nastanek teh bul sama debelost, saj poznam veliko ljudi, ki jih imajo, pa so suhi.

Vsekakor velja razmisliti: pazi kaj ješ, veliko se gibaj in ob vsem tem uživaj.

Čao, Metka.

Lepo da si se oglasila, Metka. Malo bi polemiziral glede tvoje izjave o dieti in gibanju. Kot sem že omenil, imam tudi sam te težave, zato sem se o tem precej natančno informiral. Ni dokazane povezave med telesno težo, načinom prehranjevanja ali gibanjem in lipomi. Seveda sta gibanje in zdrava prehrana koristna že sama po sebi, za obravnavani problem pa, po raziskavah, nevtralna.

Pozdravljeni

Tudi sama si tipam bulice pod popkom v trebuhu in niže. Gre za neke podolgovate bulice kot neke črveke. Kaj bi to lahko bilo? Jih je pa veliko. Sem tri mesece po porodu. Gre za lipome? Ali.kaj resnejšega?

Lp

Iris

New Report

Close