Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Operacija dojk – rak in obsevanje – vaše izkušeno mnenje?

Operacija dojk – rak in obsevanje – vaše izkušeno mnenje?

Pred 8 meseci sem zatipala neko bulico, sledilo je nekaj oklevanja obiska zdravnika – strah me je bilo in sploh nisem mogla iti na pregled!!!!. Potem je stekla procedura pregledov in boleča diagnoza – RAK.
Zdaj se soočam z novo dilemo. Potrebna je operacija, kirurg je bil zelo jasen. In to sem se nekako sprijaznila. Zdaj pa omenja, da bo potem potrebna tudi kemoterapija?
To pa me resno skrbi!? Nimam veliko časa za odločitev, hvala za nasvet in vaše izkušnje.

A ni tako, da je dovolj, da izrežejo, zakaj še kemoterapija?
Vem, da bi morala vprašati njega, ampak takrat sem samo kimala v šoku in se tega nisem spomnila vprašati on pa tudi ne vem, ali je rekel.
A to pomeni, da je hujše, kot sem mislila?
A je še kakšna šla čez podobne izkušnje?

kemoterapija je potrebna, ker samo z operacijo verjetno ne bodo mogli vsega odstranit. dovolj je ena rakasta celica, ki se zaseje nekje drugje, da se lahko ponovi.
https://www.lek.si/sl/skrb-za-zdravje/rakave-bolezni/rak-dojke/zdravljenje-raka-dojke/

Kemoterapija je lahko tudi samo za vsak slučaj, če se je kam skril kakšen mini zasevek in bi lahko spet delal štalo.
Šele po operaciji bodo lahko točno vedeli, ali so lahko lepo izrezali cel tumor. In ti bodo to tudi povedali. Glede kemoterapije imaš možnost reči, da jo odklanjaš, koliko je pa to dobra ideja, se boš morala pa zmenit z zdravnikom. Upam, da imaš razumevajočega onkologa, ker bogovi v belih haljah lastno mnenje ali pomisleke včasih užaljeno tolmačijo kot bolnikov revolt in “vsevednost”.
Dobro opravi, ne scagat!

nova
Uredništvo priporoča

Ste me kar malo pomirile in hvala vam za te iztočnice. Upam, da je to res tako.

Ko bodo izrezali tumor, bodo lahko naredili natančno klasifikacijo, za katere vrste raka gre. Pri nekaterih rakih, recimo pri trojno negativnem, ti hormonska terapija in biološka zdravila ne morejo pomagati, pri teh je upaš da lahko učinkovita kemoterapija. In v takem primeru bi jo bilo neumno odkloniti. Tumor je v tebi rasel kar nekaj časa, že pred osmimi meseci je bil tako velik, da si ga zatipala. V tem času je zelo možno, da se je kakšna rakava celica zapeljala kam naprej po tvojem telesu. Tega ti nobena preiskava ne more izključiti, lahko gre za nevidne razsevke. Lahko pa te razsevke uniči primerno izbrana kemoterapija.

Vse, kar te zanima, vprašaj svojega onkologa. Doma si pripravi listek z vprašanji. Jaz hodim na Onkološki inštitut na kontrole in zdravljenje že 26 let, pa si še vedno kdaj napišem listek.

Toler z rakom je do neke mere loterija. A veliko je tudi odvisno od odločitev zdravnikov in od tvojega sodelovanja. Zakaj je pa tvoj zdravnik čakal osem mesecev?? To se mi v teh časih zdi neverjetno. Meni se je takšno odlašanje zgodilo pred davnimi leti, ker sem bila mlada in me niso jemali resno. Dandanes pa se to ne bi smelo dogajati. Ti želim, da bi kot jaz imela srečo in bi ti zdravljenje pomagalo.

Pozdravljena. Jaz sem dala vse to skozi. Junija 2017 operacija, odstranitev cele dojke in bezgavke. Konec julija začetek kemoterapij. bilo jih je 6, vsake tri tedne. Izgubila lase, dlake, ni bilo bruhanja, driske. en teden malo čudno počutje, naslednja dva normalno, brez večjih težav. Decembra začetek obsevanj, 25 jih je bilo. Zoprn občutek, malo klavstrofobičen; nekaj opeklin na koncu. Trenutno sem na hormonski terapij, z raznimi stranskimi učinki. Je težko amapk se da. Natežje se je z boleznijo spopasti; pol nekako gre. Jaz sem gledala dan za dnem, stopnico za stopnico, ker če ne se ti zmeša. Najprej operacija, okrevanje, ena kemoterapije itd. Stara pa sem bila 45, nekadilka, ne pijem alkohola, športnica, raka ni bilo v družini, suha, dva otroka, zelo malo jemala kontracepcijo… Tako, da ni pravil. Popolnoma pa sledim navodilom zdravnika in do sedaj vse ok in upam, da bo tako naprej. Pogumno in srečno.

Tole sem dobila na mail ravno preden sem prebrala tvoje sporočilo – morda bo kaj uporabnega:

Kakovosten nasvet lekarniških farmacevtov pomemben za varno in učinkovito zdravljenje onkoloških bolnikov v domači oskrbi
»Ob skorajšnjem izteku tega meseca, ki ga po vsem svetu praznujemo kot Rožnati oktober, mesec boja proti raku dojk, smo veseli, da lahko napovemo uspešen zaključek evropskega projekta EPIC. V okviru slednjega je nastala podatkovna baza s podatki o več kot 70 zdravilih za zdravljenje raka, ki je že na voljo lekarniškim farmacevtom. Omenjena podatkovna baza je lekarniškim farmacevtom v veliko pomoč pri svetovanju onkološkim bolnikom in veseli smo, da je vedno bolj v uporabi,« je povedal predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub.
Lekarništvo v Sloveniji se vedno bolj razvija na področju svetovanja o zdravljenju z onkološkimi zdravili, saj se zavedajo, da se mora strokovno zdravstveno osebje prilagoditi potrebam onkoloških pacientov, ki prihajajo iz bolnišnične oskrbe v domače okolje. Pomembno je, da jim lekarniški farmacevti znajo svetovati tako, da se njihovo zdravljenje nadaljuje v skladu z navodili. Farmakoterapija raka se v zadnjih letih zelo hitro razvija in pristopi k zdravljenju se spreminjajo, zato je podatkovna baza projekta EPIC še toliko bolj pomembna. »Rdeča nit projekta so bila peroralna protitumorna zdravila. Več ali manj vsak mesec na trg prihajajo nova zdravila, mnoga med njimi so namenjena peroralni uporabi. Tako se zahtevno zdravljenje pogosto komorbidnih bolnikov z rakom seli iz nadzorovanega bolnišničnega okolja na domove bolnikov in posledično tudi izdaja številnih, a relativno redko predpisanih zdravil za zdravljenje raka, v lekarne. Kakovostno svetovanje lekarniških farmacevtov je ključnega pomena za varno in učinkovito zdravljenje s peroralnimi protitumornimi zdravili,« pravi Andreja Eberl, mag. farm., spec., vodja projekta EPIC.
Z namenom izobraževanja magistrov farmacije je Lekarniška zbornica Slovenije organizirala strokovni posvet z naslovom Sodobni izzivi onkološke farmacije, ki danes do 17. ure poteka na Onkološkem inštitutu Ljubljana (Zaloška cesta 2, Ljubljana). V okviru posveta potekajo predavanja namenjena magistrom farmacije v javnih lekarnah, strokovna srečanja za magistre farmacije na temo onkologije pa so sicer v zadnjih letih postali stalnica in tradicionalno obeležujejo Rožnati oktober.

V Sloveniji imamo 338 javnih lekarn, ki delujejo skladno z Zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe, pacientom in ostalim zdravstvenim delavcem. Poleg tega pa lekarniška dejavnost zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.

…kaj razmišljat. Sem bila na istem kot ti. Prejemala keme in še obsevanja. Res te izmučijo, ampak si potem sigurnejša. Pri diagnozi rak je vsakega strah. Lepo poslušaj zdravnika in ne šarlatanov tukaj na forumih, ki bi te zdravili alternativno
. Dve sotrpinki od 7ih , ki sta bili pametni in stavili na smole, gobe in ostale zvarke sta pod rušo in to mi je potrdilo , da sem ravnala prav. Kemoterapije so drago zdravilo in če ne bi bilo potrebno, verjemi, da ti jih nebi dali.So nujno zlo, ki te na eni strani pozdravijo, na drugi uničujejo.Kasneje se spet sestaviš.


Ms dej ne se hecat no!! Kaj ti ni jasno, če so rekli kemo, pojdi na kemo. Moja tašča ni šla, bilo vse ok 5 let, potem se je začelo rak na slinavki, kosteh.. umrla je v pol leta. Toliko o tem, da ne greš na kemo. Tut če ne bi bila potrebna, bi jaz šla.

Punce, svaka vam cast ❤
Vsem, ki ste ali trenutno to prestajate, vam zelim, da ste pogumne in odlocne, da premagate v celoti tega hudica. V mislih vas objamem in zazelim zdravja ❤
Imejte se rade.
Moja tasca je pred 15 leti prebolela raka na dojki. Najprej so ji odrezali, zdaj ima se polovico dojke. Potem pa se kemoterapija. Podrobnosti ne vem, v tistih casih je bila v grozni krizi psihicno in je nihce ne spominja na to, zato nas veliko ne ve, kaj se je takrat dogajalo. So ji pa rekli, da se zna v roku 10let ponovit, vendar se na sreco ni.
Pogum ❤

Ti morda potem tudi veš kaj pomeni ozdravitev in zazdravitev. Ker to mi je zdravnik rekel, da imam možnosti za ozdravitev, če pa čakam ali pa ne grem na kemo, se mi lahko ponovi in samo vzdržujejo stanje.

Ob besedici rak se pojavi strah. Po prvem šoku se začnemo boriti. Jaz bi zaupala zdravnikom in njihovi presoji. Nikakor pa ne bi posegala po alternativi.
Kemotetapija ja je težka in ima posledice. Od izgube las, do apetita, okusa hrane, tele ošvohni…….je pa nujnopotrebna saj uniči rakave celice.
Prepričana sem, da boš zmagala proti bolezni in da bos še dolgo z nami. Meni je pomagalo, da sem se o bolezni veliko pogovarjala. Najbolj sem se zbljižala z ljudmi, ki so imeli podobno izkušnjo že za sabo. Najboljša prijateljica me je razočarala, pa ji zdaj ne zamerim, ker vem, da mi ni znala pomagati in da se je ustrašila. Tudi jaz verjetno nisem bila dobra upora drugim dokler nisem sama zbolela. Zdaj vem kaj čutijo in kaj prestajajo. Srečno .

Sem tudi jaz prestal to, samo na drugem mestu – in ti povem da so kemoterapije nujne, da pobijejo vse to, kar eventualno ostane po operaciji.
Kirurg ne more izrezati čisto vsake posamezne celice, zato sledi še to – in mogoče še obsevanje. Da si potem sigurna.

Saj verjetno bi šlo tudi brez – a je odvisno od razsejanosti in točnega tipa. P anekaj manj sigurno bi bilo.

Tudi sama se dobila diagnozo RAK dojke, ugotovljeno na mamografiji. Vse se je odvijalo zelo hitro in po operaciji, odstranili so mi rakavo tkivo, sem imela še 15 obsevanj. Odstranili so mi prvo varovalno bezgavko, ki je bila čista. Kaj naj rečem, skušam pozabiti na to, to sem potisnila v ozadje. Sklušam še naprej živeti zdravo, zdrava prehrana, redna prehrana, veliko gibanja, vse to kar sem že prej počela. V družini ni nobenega obolelega za to boleznijo, zato sem bila toliko bolj presenečena ob postavljeni diagnozi, vendar to ni več podatek, rak napada vse povprek. Vsem želim, da bi to prenašale dar se da dobro in nikar obupat. Topel objem vsem bolnicam.

Kot so ti že svetoval, to je preventiva, če je slučajn kje še ostal po operaciji pa da ni vidno. Tako je bilo rečen tud moji žlahtnici ki je tud imela lan rak, ok, ne na dojki, sam vseen. Je rekla zdravnica na onkološkem da vsaj do zdej še niso odkril način kako bi lahk vedl da res po operaciji ni ostal čist nič rakavega, zato za vsak slučaj še kemoterapija in obsevanja.
Pa nič bat, je več vrst kemoterapije. Eni jo res težko prenašajo, spet drugi bp.
Srečno.

Operacija, da.
Kemoterapija ne.
http://healthcureusa.com/2018/09/18/shocking-new-study-shows-half-of-cancer-patients-are-killed-by-chemotherapy-not-cancer/?fbclid=IwAR0zTABr2Q4qs3rms9gmaKBhb3TCKXH9GAsvMfe00NPHeVl5MarBBh2tlBM
Tukaj je lepo napisano zakaj ne.
Je pa nekaj resnično, ko ti operirajo in odstranijo tumor, operater-zdravnik ne ve, ali je še kje kakšna rakasta celica ostala. V vsakem primeru se priporoča konoplja, pred in po operaciji.
Da se ne bo kakšen spotikal v moj nasvet, vam dam del besedila, ki ga dobim na email.

Danes 3.10.2018 so ji sporočili rezultate.
Tudi CT je pokazal, da se je tumor zmanjšal za polovico.
Zdravnica, ki ji je predstavila rezultate je zadevo komentiral samo kot “ZELO DOBRO”.
Povedala je še, da GIOTRIF zdravilo tumorja ne ubija in ne odpravi, namen tega zdravila je samo ohraniti zatečeno stanje.

Glede na izjavo zdravnice je zanimivo, zakaj se ne vpraša, kaj pa je povzročilo zmanjšanje tumorja, če GIOTRIF tega ne povzroči ?

Lep pozdrav

Take rezultate pri konoplji dosežeš, če imaš pravilni pristop in si strokoven pri pripravi terapije.
Tu ne mislim Rick Simpson protokol, ki je na žalost zastarel in premalo tarčen.

_______________________________________________ SAMOZDRAVLJENJE S KANABINOIDI V SLOVENIJI https://m.facebook.com/groups/438014413832415/?multi_permalinks=548310252802830&notif_t=group_highlights&notif_id=1613462320193479&ref=m_notif Zdravilec s konopljo in zdravilnimi rastlinami. _______________________________________________

Lastnih izkusenj nimam, mislim pa, da bi se odlocila za vse terapije, ki bi mi jih priporocili, pa mogoce kaj alternative dodatno, nikakor pa namesto uradne medicine. Imam pa sorodnico, ki je 25 let po operaciji in kemoterapiji zaradi raka na dojki, pa je danes cisto ok, razen nekaj starostnih tezav, ker pac ni vec rosno mlada 😉 Tako da, zenske, ki se borite s to boleznijo, pogumno, zelim vam, da ga cimprej premagate! Drzite se!

Bravo, lepše sam ne bi mogel napisati.
Se strinjam, uradna medicina in alternativa morajo iti skupaj. Druge poti ni.

_______________________________________________ SAMOZDRAVLJENJE S KANABINOIDI V SLOVENIJI https://m.facebook.com/groups/438014413832415/?multi_permalinks=548310252802830&notif_t=group_highlights&notif_id=1613462320193479&ref=m_notif Zdravilec s konopljo in zdravilnimi rastlinami. _______________________________________________

Mene pa zanima, kaj se je dogajalo teh 8 mesecev?

Ne razumem, v enem postu odločno odsvetuješ kemoterapijo, v drugem pa svetuješ, naj izkoristi vso uradno medicino in doda še alternativo.
Zadeve pripravljaš in prodajaš sam? Po kakih cenah?

New Report

Close