Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? izvid krvi ok – tumorski markerji rahlo povišani

izvid krvi ok – tumorski markerji rahlo povišani

Pozdravljeni,

stara sem 44 let, lansko leto novembra so mi na kolonoskopiji odkrili tumor na črevesju, katerega so mi po 3 tednih operativno odstranili, in preventivno tudi maternico, jajčnike in maternični vrat, ker se je tumor že dotikal maternice. Imela sem 6 ciklov kemoterapije skupaj z tarčnimi in biološkimi zdravili, sedaj pa sem samo na bioloških zdravilih (avastin) na tri tedne. Kemoterapijo sem dobro prenašala, stranski učinki so se pojavili šele sedaj, ko čutim na rokah malo okrnele zategnjene prste. Drugače je počutje v redu.
Do sedaj sem imela opravljena dva CT z kontrastom, ki nista pokazala nobenih zasevkov. Preventivno so mi odstranili tudi dimeljne bezgavke. Malo pred operacijo sem imela tudi mamografijo, ki je bila v redu.
Že od prve kemoterapije dalje, mi tumorski markerji narahlo rastejo, prav tako sedaj ko prejemam biološko zdravilo. Onkologinja mi ne zna pojasniti zakaj se mi markerji višajo, ct pa ni pokazal ničesar. Danes sem imela ponoven pregled in me je onkologinja vprašala kaj sem spremenila pri prehrani da imam kri odlično le marker je rahlo povišan 9,9 (ni še nad kritično mejo).
Zanima me naslednje, ali nenehno poviševanje markerjev pomeni da bolezen napreduje, oz. da zdravila ne primejo?
Pa tudi kot laik razmišljam, da če bi bilo prisotno neko vnetje v telesu bi se najbrž to odražalo tudi na krvnih izvidih, ki pa so po mnenju onkologinje odlični.
Ko sem vse to vprašala onkologinjo mi ni znala pojasniti zakaj je tako, samo rekla je počakajmo na naslednji ct ki ga naj bi imela v roku 1 mes.
Živim v strahu in grozi, vem da ne bi smela, samo težko je stvari kar odmisliti.
Zahvaljujem se za vse odgovore in namige ki jih bom dobila.
Srečno Pulka

Dobro jutro, gospa Pulka,
Če je vse drugo v redu, potem se jaz vedno vprašam, kaj je tisto drugo – kaj so pregledali. Za parametre, ki jih niso pregledali, se ne more trditi, ali so v redu ali ne. Zato naj bi vsak bolnik sprejel izpisek krvnega izvida. Če je kdo pretipkal toliko krvnih izvidov kot jaz, potem razlikuje tudi krvne izvide iz OI od krvnih izvidov iz UKC, ali pa krvne izvide iz Ljubljane od tistih iz Maribora ali Celja ;o) vendar, sorry, to ne spada sem…

Na tako postavljeno vprašanje pa Vam ne more nihče odgovoriti, ker je pri vsakemu drugače. Predpostavljam, da gre za CEA, ki se pri črevesnem raku kontrolira kot označevalec za ponovitev raka. Tega ne morete primerjati z drugimi osebami, ker morda nekdo drug kadi, Vi pa ne; ali ima nekdo drug še vnetje drugega vzroka, ki moti preglede, npr. uživanje t. i. „alternative“ ali hemoliza ali titerji od nekaterih protitelesc…. Tako da se lahko včasih tudi le omejeno tolmači z Vašo celotno sliko, ki je tule ne more nihče drug prikazati. Poleg pozitivnih in negativnih testov, so še lažno pozitivni in lažno negativni…

Z vnetnim parametrom je tudi tako, da če so prizadeta jetra, potem CRP ni več zanesljiv. Običajno pa gre rak iz črvesa prav v jetra… Potem se postavi še vprašanje kakovosti slikovnih preiskav – in spet kaj so pogledali… Žal zahteva obračunski sistem samo delne preglede, za bolnika pa pomeni vsakokrat obremenjevanje celega telesa.

Pa seveda se lahko gleda tudi, kako hitro se dviguje marker. Če se počasi dviguje, bi lahko kazalo na lokalni recidiv, medtem ko se pri oddaljenih metastazaj dviguje hitreje. V 10 dneh bi bila razlika nekje v 0,25 µg/l do 1 µg/liter. Pomembno je tudi, da se pregledi opravijo v istih institucijah; se spominjam, da je v dveh dneh pokazal marker v dveh različnih laboratorijih kar za 30 razlike.

Rajši se obesite na to, da je zdravnica omenila prehrano 🙂 In nasploh, bo treba spoznavati, kaj je škodljivo in tisto opustiti, da ne bo imel rak istih pogojev za obstoj. Včasih sem napisala „kaj Vas obremenjuje“, pa so ljudje kar hitro našli kakšnega krivca „izven svoje hiše“.

Nič pa Vam ne pomaga, če Vam vnaprej odstranijo vse zdrave organe, rak se ne razširja samo lokalno, ampak napreduje tudi po krvi ali limfi in se lahko znajde v pljučah… Takrat bi si morda želeli, da bi se rajši znašel v še obstoječi maternici, ki bi jo lahko dali še odstraniti.

Strah tudi škoduje, zato je sicer vsaka informacija dobrodošla, ne smemo pa se z njo identificirati.
Nasprotno; slabe napovedi naj bodo v še večjo pobudo za boj proti raku.
Vse dobro Vam želim!

Dr. iva, koliko enega nepotrebnega- odvečnega strahu trosite tule po forumu….kam vse bi lahko švignele metastaze po krvi in limfi…..zakaj si je dovolila odstranit maternico in…..kaj je to sploh važno, zdaj teh delov telesa nima in je brez veze govorit o njih in ji za nazaj nekaj očitat, v bistvu so pa krivi zdravniki ki so to naredili, verjetno celo brez privolenja, pa so potem rekli, da je bilo to nujno…….Zdravniki res samo strašite ljudi, da so potem še bolj izgubljeni in pod še hujšim stresom, kar vse vodi v nove bolezeni, ne pa metastaze…

nova
Uredništvo priporoča

S tem komentarjem, se pa popolnoma strinjam.

Koliko ene groze in strahu sem dala skoz, da sem včasih mislila, da me bo kap, in to ravno zaradi takih driv, ki so mi jemali upanje, namesto, da bi mi ga vlivali.

Danes po 12 letih sem še vedno tukaj in nič ne kaži, da bi skoraj odšla.

Pulka, išči pozitivne ljudi, pozitivne komentarje, ker je teh več, kot slabih. Te pa popolnoma razumem kako ti je, ker sem to tudi sama doživela. Pogumna bodi, ker vse bo še dobro.

Se bo treba naučiti brati in ne samo reagirati s svojimi predsodki. Sem napisala:
Strah tudi škoduje, zato je sicer vsaka informacija dobrodošla, ne smemo pa se z njo identificirati.
Nasprotno; slabe napovedi naj bodo v še večjo pobudo za boj proti raku.
Ali tega niste prebrali?
Če pa imate Vi osebno tako negativne misli in strah, pa jih ne podtikujte meni in me ne spravljajte v slab glas.
Gospa je napisala da so ji preventivno odstranili tudi maternico, jajčnike in maternični vrat…Dajete krivdo zdravnikom, da verjetno celo brez privolenja… – ker se ne zavedate izraza preventivno. Preventivna odstranitev je vedno možna samo s privolenjem bolnika!
Bom za lažje razumevanje poenostavila, da če bi imela gospa sedaj še maternico ali jajčnike…, bi se rak morda namestil tam in bi se lahko operiralo. Če pa tega ni več, pa gre lahko drugam, kjer se morda ne da operirati. Jaz sem to napisala zgolj informativno; preventivne informacije so nevtralne in pomembne in jaz ne pišem samo Vam, potem bi Vam pisala v osebno sporočilo; temveč informiram javnost, da se zbudi drugačno zavedanje. Kar pa Vi iz tega napravite v Vaši glavi, ali strah ali pobudo, je pa Vaša osebna stvar. In če Vi neke veze (povezave) ne spoznate, ne morete trditi, da je ni.
Tudi to sedaj ni bilo nepotrebno pisanje, se bo treba naučiti zdrave komunikacije in ne posplošujte „take drive“ s tistimi, ki predlagajo preventivno odstranitev zdravih organov. Mnogo bolezni zraste prav na rodovitnih tleh posploševanja. lp

New Report

Close