Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Fibroadenom? je zrasel in kaj zdaj

Fibroadenom? je zrasel in kaj zdaj

Živijo,
mi lahko katera pomaga z izkušnjami. Lahko seveda tudi, če je kdo dr. Sem nalepila tudi na SČ, pa vsi samo berejo.
Pred tremi leti so mi odkrili tvorbo cca 8 mm na dojki, po tankoigelni punkciji c3/c4, po debeloigelni na OI pa benigno. Po tem mamogr kontrole in vse bp do prejšnjega tedna, ko na UZ ugotovili, da mi je zadeva zrasla na 2 cm, v drugi dojki pa še ena sumljiva tvorba, ki jo je dr takoj punktiral. In zelo se čudil, kako je mogoče, da se po drugi punkciji tako zelo zniža vrednost tkiva s c3/c4 na nulo. Omenjal je možnost, da je dr pri punkciji na Oi zgrešil. No, če so zgrešili in je bil negativni izvid, je najbrž čisto možno, da je obratno. Dogovorila sva se, da operiram povečani fibroadenom.
Dobila sem vabilo, da se takoj zglasim zaradi nadaljnih preiskav. In zdaj tuhtam, zakaj me vabijo v ambulanto za BD in mi ne kar pošljejo vabila za OI…me čaka še kakšno presenečenje z drugo dojko?
Je običajno, da če je slab izvid punkcije, da te na Metelkovi vabijo na osebni razgovor in ne po telefonu? Vem, da bom vse izvedela pri dr, samo je čakanje čez vikend prava muka. Imam pa 51 let.

Možno je čisto vse, kar opisujete. Možno je torej, da je citološka punkcija pokazala hujše spremembe, histologija pa jih je potem ovrgla. Možno je obratno, torej da je bil pravilen izvid citološke punkcije, pri debeloigelni biopsiji pa so spremembo zgrešili.
Iz izkušenj pa dodajam, da so do 40. leta v dojkah praviloma benigne spremembe, po 50. letu pa maligne, se pravi rakave. Vmes je kakor kdaj. Glede na vašo starost bi stremela k izključevanju karcinoma, kar pomeni, da bi vključila več slikovnih preiskav in debeloigelno biopsijo sprememb v obeh dojkah. Morda je ravno to razlog, da so vas povabili v ambulanto, ker vas pač nameravajo napotiti na več koncev.

Ste iz stroke, hvala.
Pa ima sploh smisel, da povečani fibroadenom še debeloigelno punktirajo, če pa bi ga sama rada čimprej odstranila v celoti. Tista dva šiva me ne bosta motila, bom pa mnogo bolj mirna, saj očitno obstaja možnost, da pri punkciji (spet) zgrešijo. Ali pa je predpogoj za operacijo fibroadenoma predhodna debeloigelna punkcija? Časovne razlike in v kakovosti pregledovanega materiala pa med obema histologijama najbrž ni? Se čaka na obe preiskavi oz operacijo približno enako časa in ali se lahko obe dojki punktira/operira na isti dan?

nova
Uredništvo priporoča

Kakšna je razlika v citološki in histološki preiskavi?

Operacija fibroadenoma ni enaka operaciji karcinoma, kjer je potreben varnostni rob, biopsija varovalne bezgavke in morda celo odstranitev vseh aksilarnih bezgavk. Ravno zato je nujna ustrezna predoperativna obdelava. Prepričana sem, da 2-centimetrske lezije tokrat bodo zgrešili. Lahko se punktira obe dojke na isti dan, eno za drugo.
Citološka preiskava prikaže zgolj celice, pomešane med sabo, brez njihovega odnosa do okolnega tkiva. Histološka preiskava prikaže tkivo in v njem celice, kjer se vidi tudi odnos med njimi. Na ta način se ne ocenjuje zgolj, kako grde so te celice, temveč tudi njihov način rasti. Karcinomi praviloma rastejo infiltrativno, fibroadenomi pa ekspanzivno.

New Report

Close