Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? GAMA nož

GAMA nož

Pozdravljeni,

ali je že kdo slišal za GAMA nož, pri odstranjevanju manjših tumorjev v možganih? Ali morda že kdo imel to obsevanje? gre pa za manjši meningeom v v elikost 8 x 4 mm
Kar sme zasledila na internetu se to ne izvaja pri nas v Sloveniji, ampak na hrvaškem, v srbiji…

Hvala

Pozdravljena,
Vidim, da ni nihče odgovoril. Ker mi ni bilo poznano, kako se postopa v Sloveniji, sem vprašala gospo, ki je bila iz Slovenije napotena na obsevanje (cyberknife) v Nemčijo. To je podobno Gamma-Knife. Gospa mi odgovarja, da so jo napotili zdravniki iz klinike ORL Ljubljana in tudi po priporočilu nevrokirurga. Stroške okrog 12.500 eur je pokrila zavarovalnica.
Seveda je pomembno, da ne smejo biti tumorčki preveliki in da so ločeni od zdravega tkiva. Pri malignih vrstah in pri številčnih meningeomih je ponovitev pogostejša.
Tule speltna stran:
https://www.cyber-knife.net/de/behandlung/indikationen/meningeom.html
Za več informacij lahko daste v iskalnik oba izraza: Cyber-Knife, Gamma Kniefe
Vse dobro!

Pozdravljeni,

a mi mogoče lahko zaupate kakšen kontakt od te osebe ki jo poznate, ki je opravila to obsevanje v Nemičji?
Zanimajo me konkretne izkušnje, na netu sem si že prebrala kar je bilo možno

Hvala in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
tudi jaz sem bila pred dvemi leti obsevana v Nemčiji s t.i. Cyber knife, novejša naprava od Gamma noža. Ta tema se je odvijala pred pol leta, zato sedaj verjetno ni več aktualna.
Želela pa bi nekaj v zvezi s tem obsevanjem vprašati dr.Ivo. V prispevku je med drugim odgovorila, da tumorji ne smejo biti v stiku z zdravimi tkivi. Na zadnji MR v Sloveniji je bil moj akustični nevrinom (švanom) na robu malih možgan, a jih še ni odrival. Po pol leta pa je v Nemčiji slika pokazala cca 4mm vgnezdenje. Pol leta po obsevanju sem imela prvo MR, dr.radiologije je na sliki videl na robu srednjega cerebelarnega pedunkla majhno cca 6mm postobsevalno levkoencefalopatijo. Ni mogel predvideti, ali gre za prehodno ali za trajno poškodbo zdravih možganskih celic. V tistem času sem imela precejšnje težave z vrtoglavico, neravnotežjem, omotico, splošnim slabim počutjem, glava, kot da bi jo imela v primežu. Po šestih mesecih se je situacija nekoliko umirila, nato pa je sledilo po pol leta zopet poslabšanje. Druga MR, dobro leto po obsevanju, naj bi pokazala, da ta poškodba možgan ni več vidna.
Želela bi le vedeti, kako se odraža ta levkoencefalopatija in ali je lahko vzrok mojemu slabemu zdravstvenemu stanju, ko se počutim venomer omotična in kot pijana. Radiolosko obsevanje ni nedolžna zadeva, o tem sem soočena, posledice se lahko pokažejo šele čez leta.
Ali mi prosim lahko odkrito odgovorite, kakšno je vaše mnenje glede tega.
Hvala in lepo pozdravljeni.

Pozdravljeni,
žal Vam ne morem nič več povedati, kot Vam je lahko povedal Vaš zdravnik, oz. niti toliko. Zaupajte mu, ker on pozna Vaš primer in še več takih primerov.

Slikovni pregledi ne pokažejo vedno vsega, tako da glejte, da se naj delajo vedno v istih intitucijah, na istih aparatih – za boljšo primerjavo – , pa tudi samo, če jih narekuje simptomatika.

Če se težave pojavijo takoj po obsevanju ali po nekaj tednih, potem je to vsekakor boljša prognoza kot pri kroničnih primerih.
Ne bi sedaj ugibali, ali je levkoencefalopatija ali je to od fokalne nekroze po radiaciji – tako da se ne obremenjevati z nepotrebnimi mislimi. Radiolog sam ni mogel povedati kaj bolj konkretnega…
On bo verjetno poslal izvid k Vašemu zdravniku iz neurološke stroke, pa se boste o tem ob naslednjem terminu pogovarjali z njim. Mnogokrat izpadejo napisani izvidi tudi drugače, kot Vam neposredno reče radiolog.

Ne obremenujte se s strahom in poskusite živeti čimbolj zdravo –
Lep pozdrav in vse dobro!

@ operiranka, se opraviöujem, ampak posredovanje imen spada pod molčečnost. Morda pa pridete kdaj spet v forum in nam poveste Vaše izkušnje. lp

Pozdravljeni,

evo, sem nazaj na ta forum. Žal ne morem dati nobenih izkušenj v zvezi z Gama nožem. Nevrokirurg mi je namreč odsvetoval radiacijo, glede na to da se mojj meningeom nahaja takoj za vidnim živcem in bi se lahko ob sevanju le-ta poškodoval.

Tako da mi sedaj ostane samo 1 x letna kontrola MR, v primeru da bi se meningeom zelo povečal , pa sledi operacija…žal.

Tako da živim s temn v upanju na čimmanjše in čimkasnejše povečanje tumorja.

Pozdravljena,
res je bolje, da se počaka in vidi, kaj se bo dogajalo z meningiomom. Ta radiokirurgija je lahko nepredvidljiva zadeva. V Nemčiji je bilo v gradivu, ki ga pacient prebere in podpiše pred postopkom, napisano, da lahko namerno uničenje bolnega tkiva vodi v kasnejše učinke na zdravem tkivu. Toda v mojem primeru bi operacija, ki sem si jo želela, skoraj zagotovo povzročila poškodbo obraznega živca, zato mi je nevrokirurg operacijo odsvetoval. Toda predolgo je trajal postopek za ukrepanje. Prošnjo za operacijo sem oddala meseca marca 2015, sprejeta v ORL ambulanto septembra, po napotnici za pregled na nevrokirurgiji dobila datum februar 2016, postopek napotitve je trajal do junija. Iz navedenega sledi, da je bila odločitev za obsevanje sprejeta šele eno leto od oddane prošnje, da bi me operirali. V tem času pa tumor ni počival, temveč je rastel, cca 8mm na leto. Nevrokirurg je hitro odreagiral, naš zdravstveni sistem pa je žal taksen, da se zaradi čakalnih vrst lahko zgodi marsikatera neljuba napaka.
Tumor pa se po slikah MR sedaj zmanjšuje in upam, da ne bo začel ponovno rasti. Obrazni živec ni poškodovan, z odločitvijo za obsevanje je bila izbrana pri meni pač manjša kolateralna škoda.
Zaradi domnevne poškodbe mielina nočem biti več v skrbeh, predvidevam, da se je uspel obnoviti. Živim in prehranjujem se zdravo in se dosti gibam na svežem zraku.
Tudi vam bi svetovala, da se čim manj obremenjujete s to tvorbo, pozorno se opazujte in takoj ukrepajte, da čas ne bo tekel v prazno.
Lepo se imejte. Upam, da vaš tumor ne raste, to je najpomembneje, v kolikor pa bo, zaupajte v naše nevrokirurge, saj so vrhunsko usposobljeni.
Lepo pozdravljeni.

Hvala za vaš odgovor.

No, z mojim tumorjem je takole: leta 2015 so mi čisto po naključju pri MR ugotovili 3x 4 mm velik tumor na možgasnki opni-meningeom (k sreči benigen in počasi rastoč). Temu nevrokirurg ni posvečal kakšne večje pozornosti, saj je rekel da gre le za odebelitev možganske opne in naj zadevo le sledimo z MR . Leta 2017 se mi je povečal za cca 1 mm, lani še za 1 mm. Se pravi da mi na leto zraste tumor za 1 mm, vendar moj nevrokirug še vedno pravi, da ni še za operacijo, ker je tumor še premajhen da bi zaradi tega “odpirali glavo”, in ker se ne dotika nobenih možganskih struktur, niti nimam nobenih težav v zvezi s tem.
Me pa kar včasih psiha daje, imeti ta občutek, da imam nekaj v glavi. Razmišljam o tem ponoči, ko ne morem spati, ker se bojim da (vkolikro tumor raste 1 mm na leto) bo pa čez kakih 5 let res potrebna operacija in to kar huda. No, saj veste kako je to danes. ko imamo dostop do interneta in vse preverimo.
Ampak moramo pokončno naprej in ne misliti na to.

Lepo pozdravljeni

Pozdravljeni, vsi udeleženi,
se oproščam Drivi, ker nisem takoj odgovorila. Zahvaljujem se ji za bodrilne misli in nasvete, ki jim skušam kar se da slediti. Svetovala mi je tudi, da naj delam MR vedno na istem aparatu, zaradi lažje primerjave med slikami. Toda to počnem od leta 2014 vedno na istem mestu, to je na Nevrološki kliniki. Radiolog, ki je na sliki konec leta 2016 videl majhno postobsevalno levkoencefalopatijo, se s podobnimi primeri srečuje dnevno, saj je takšen pojav značilen za bolnike z multiplo sklerozo. Prepričana sem, da tega ne bi napisal, če ne bi bil siguren, da je tako. Sedaj je samo vprašanje časa, kako je ta nekroza vplivala na zdrave možganske celice. Posledice se lahko pojavijo v zelo dolgem časovnem obdobju po obsevanju, tudi 10 let. V kolikor sem pravilno seznanjena, se pokvari DNK celice. Upam, da bo pri meni izjema.
Sedaj je, kar je, s tem se sedaj ne obremenjujem, čeprav mi je moj nevrokirurg zatrjeval, da je bil obsevan izključno tumor, da je nastal ta pojav samo zaradi žarkov, ki izhajajo iz obsevalnega območja in so zato bistveno šibkejši. Nekroza pri naslednji MR namreč ni bila več vidna. Menim, da ugotovitev mnogih strokovnjakov, da za radioaktivno obsevanje ni primetna tvorba, ki se dotika ali pa zajeda v zdravo tkivo, ni zanemarljiva in bi jo bilo potrebno pred obsevanjem upoštevati.
Moj trenutni problem pa je nenehna omotičnost, vrtoglavica, glava kot v primežu in šibkost spodnjih okončin. V jeseni sem naročena na pregled pri nevrologu, upam, da bom izvedela kaj več.
Lepo pozdravljeni.

Pozdrav vsem!

tudi sama imam po naključju odkrit meningeom 10×4 mm v petroklinoidnem pedelu na levi strani. Ker (še) ni vplivov (pritiskov) na okolico – možgansko deblo in sosednje živce, je iz kirurškega vidika “nezanimiv” in je predlog nevrokirurga, da se ga le spremlja z MRI. Nevrokirurg svetuje, da v kolikor me to zanima, se pozanimam o ciljnem obsevanju  (izvajajo na Onkološčem institutu v LJ) ali gama nožem – izvajanje v tujini. V vaših komentarjih in na spletu sem zasledila tudo CyberKnife. Ali je CyberKnife dejansko to kar delajo na našem onkološkem iinstitutu – tj. ciljno obsevanje ali je to še tretja tehnologija obsevanja. Katera tehnologija obsebanja (Gama nož, Cyber Knife/ciljno obsevanje) je naprimernejše za odstvanitev meningeoma v tem delu možganov.

hvala za odgovor.

 

Pozdravljeni vsi. Malce je že oddaljeno vaše pisanje ampak vseeno. Leta 2016 so mi odkrili meningeom, ki prepreda očesni živec. Operacija je tako odpadla. V iskanje rešitve sem vložila ogromno časa in truda.  Za obsevanje z Gamma Knife so mi odgovorili, da je preveč nevarno ker lahko izgubim vid. Gre samo za enkratno obsevanje in je doza tako močna da lahko poškoduje trajno vid. V Ljubljani na OI so mi svetovali obsevanje z linearnim pospeševalnikom, ki pa obseva tudi v ostali del glave in ne samo v tumor.   Med tem časom sem prišla do podatka o napravi Cyberknife  v Italiji in se po pregledih, posvetovanjih  z zdravnikom,  odločila za obsevanje.  Obsevanje sem imela v letu 2020 in sicer  5x. Sedaj moram hoditi 10 let na preglede.  MRI sem naredila od takrat že 4x in pokazal je, da se je tumor ustavil rasti in da se mi je vid izboljšal.

Želim vam vse dobro, ogromno volje in poguma.

New Report

Close