Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak danke

rak danke

sicer sem že v drugi forum vprašal glede diagnoze:

dobil sem tudi odgovor:

Zanima me kaj točno sploh lahko pričakujemo? Če ni ozdravitve? Samo blaženje simptomov ko se bodo pojavili? Še kakšna operacija, če se razširi na jetra? mogoče obsevanje?

Hvala za odgovore

Tumor je bil odstranjen v zdravo. Zaradi metastaz v bezgavkah bi pri običajnem, relativno mladem človeku vključili še zdravljenje s kemoterapijo, za kar pa se pri vašem očetu zaradi starosti in spremljajočih bolezni niso odločili. Obenem tumor ni invadiral ven, kar pomeni manjšo verjetnost za hematogene zasevke, to je zasevke v druge organe (recimo v jetra). Če se bodo pojavile metastaze, bodo ponovno razmislili o kemoterapiji oziroma bioloških zdravilih, zaenkrat pa nameravajo bolnika zgolj redno kontrolirati.

hvala lepa za odgovor. po pojasnilu dr. rebolja mi ni bilo točno jasno ali je bila zadeva odstranjena v zdravo ali ne. npr. niti na izvidu ni bilo izrecno napisano da sta sploh ti 2 bezgavki odstranjeni. je to običajno da se ne napiše, ali je običajno da se takšn bezgavke med operacijo odstrani?

nova
Uredništvo priporoča

Da je bil tumor makroskopsko in mikroskopsko odstranjen v zdravo, pove izraz “resekcija R0”. Odstranjeni sta bili tudi metastatski bezgavki, saj sicer histološka diagnoza sploh ne bi bila možna.

Pri operaciji se odstrani segment črevesa, v katerem je karcinom, skupaj z maščevjem, ki črevo obdaja in znotraj katerega so bezgavke. Patolog vzame vzorce tumorja, obenem pa pregleda maščevje in poskusi izolirati čim več bezgavk. Te vzorči v celoti in mikroskopsko preveri, če je katera izmed njih metastatska.

Glede stadija preverite, če je patolog res napisal T3 N2. Za 2 metastatski bezgavki po 8. izdaji TNM klasifikacije tumorjev kolorektuma za “N” ni “N2”, temveč je “N1b”. Za “N2” bi potrebovali vsaj 4 metastatske bezgavke.

To sem tudi jaz opazil, ko sem iskal kako se klasificirajo stadiji, sicer je v prvotni diagnozi bilo napisano T3 N1, po operaciji pa T3 N2, ne vem je možno da je šlo za napako pri tem zadnjem zapisu?

Zanesljivo gre za napako. Nekdo je stadij napačno prepisal. Kolikor poznam kirurge, je to čisto v njihovem duhu. 🙂 Glede na izvid je pravilen TNM stadij T3 N1b.

New Report

Close