Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Vrednost markerjev

Vrednost markerjev

Zanima me nekaj.
Ali se lahko vrednosti tumorskih markerjev razlikujejo od laboratorija do laboratorija. Sama sem imela pred tremi tedni marker ca- 125 9, zdaj pa 12,9. Bila sta izmerjena v različnih laboratorijih. Ali me lahko ta razlika ,ker gre za povišanje, skrbi.
Sem še na bioloških zdravilih avastin( rak jajčnikov )
Hvala za odgovor.

Sarikaaa, ko sem jaz hotela preveriti markerje v laboratoriju kot samoplačnica, so me prijazno opozorili, da lahko pride do odstopanja in da je najbolj pametno preverjati markerje vedno v istem laboratoriju. Zato sem to misel opustila in jih preverjam samo na OI. Ne vem pa, če jih lahko tam preveriš tudi vmes, med dvema pregledoma.
Torej le brez skrbi, verjetno gre samo za nepomembno odstopanje zaradi drugega laboratorija.
Srečno!

Hvala za odgovor mary55.
Trenutno sem v strahu saj me tarejo simptomi ki so podobni recidivu bolezni.
V februarju so mi odkrili raka jajčnikov razširjen že v stadijFIGO 4 visoko serozni adenocarcinom z zasevki na plevri.
Prejela sem štiri cikle kemoterapij po katerih so mi markerji lepo padli (iz začetnih 900 na 100) ct je pokazal zelo dober odgovor na kemoterapije in v juniju sem imela obsežno operacijo,tudi na plevri. Na mestu diafragmo imam vstavljeno goratex mrežico.
Po operaciji so markerji padli na 41 po naslednji kemoterapiji pa že na 22. Po zadnji četrti so markerji merili 12 ct je pokazal da ni znakov razsoja bolezni. Sedaj sem prejela pet krat biološko zdravilo avasTin.
Po drugem avastinu me je začel boleti vrat in ramena. Po tretjem avastinu so me začeli boleti prsti na roki ,križ in trebuh. To je bilo pred mesecem in me vseskozi boli.
Pred četrtim avastinsem onkolog omenila in me je napotil na kontrolni ct in markerje.
Markerji so padli na vrednost 9. Ct izvid dobim ta teden. Pred ct preiskavo sem opravila še laboratorij kjer imam povišane vrednosti proteinov,eritrocitov v urinu in secnina v krvi. V tem času me je začelo boleti koleno.
Panična sem v petek samoplacnisko šla na kontrolo markerjev v drug laboratorij ki je pokazal vrednost 12,9 in to v razmahu slabih treh tednov.
Laboratorijske vrednosti v urinu so pokazale povišanje proteinov in eritrocitov ,v krvi je povišana secnina. V tem času me je začelo boleti koleno. Pravzaprav me vse boli sem cela trda zjutraj se komaj vstanem. Drugače se dobro počutim na splošno, apetit imam teza konstantna odvajam super.
Čez vikend sem si pa zatipala v predelu dimelj na desni strani bulico ki je sicer tudi na levi vendar se tu bolj tiplje.
Zdaj sem pa res v šoku.
Skozi te mesece zdravljenja sem ugotovila da pri raku velja pravilo :ni nobenega pravila.
Imela sem namreč zelo uspešno operacijo kjer so lahko odstranili vse vidno in kirurginja je bila presrečna ter mi vlila kar nekaj upanja.
Pa vendar…..
Javite se z podobnimi izkusnjimi.
Razmišljam da bi odprla novo temo z rakom jajčnikov kjer bi si lahko ženske izmenjale izkušnje in bodrile druga drugo.
Na Hrvaškem forumu me je zelo fasciniralo Kako odprto govorijo o bolezni in kako dobro se razvijajo teme ,kjer med seboj izmenjavajo izkušnje po več mesecev ,tudi leta.
Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Sarikaa, kar odpri novo temo, saj je velikokrat že to, da lahko poklepetaš z nekom, ki ima podobne težave pravi balzam za dušo. Predvidevam, da si še zelo mlada?
Za mano je sicer rak dojke. Zelo se strinjam s tabo: pri raku ni nobenega pravila. Tudi statistiko je brez veze preveč naštudirat in si jo jemat k srcu.
Morda imaš nekaj težav tudi zaradi zdravil.
Kako so ti pa odkrili raka jajčnikov? Si imela težave ali kar na kontrolnem pregledu?
Verjetno imaš kmalu kakšen posvet pri onkologu .. do takrat pa nikar ne bodi panična, saj veš, da stres vse skupaj samo še poslabša. Ker spremljaš spremembe na svojem telesu in se zavedaš vseh možnosti, si zase že veliko naredila. Ostalo bodo zdravniki. Zaupajva jim!
Javi se še kaj, bom držala pesti zate!

Zakaj bi se pa naj markerji tako razlikovali od laboratorija do laboratorija? To mi pa res ni jasno, bolnik je isti, preiskave so iste torej bi morale pokazati popolnoma isti rezultat. Pa lep pozdrav.

Ne bo držalo karnekispet.
Bila sem namreč potem poslana v ukcmaribor, kjer so mi ponovno od vezi markerje in so bili spet isti kot že tam merjeni. Torej je razlika. Tudi sami so mi povedali. Odvisno kdo dela v laboratorijurinu in kakšen laboratorij je. Velike spremembe pa res ne morejo biti, to je pa res. Male razlike pa so.
Pozdravcek.

Lahko so male razlike, npr zaradi različnega urina, ne morejo pa biti tako zelo različne kot si ti napisala. Če je nek standarden test, pa zaradi drugega osebja in laboratorija, ne smejo biti takšna odstopanja. Saj to je znanost, meritve morajo biti ponovljive, moram pričakovati, da bodo moji vzorci v vsakem laboratoriju različni, ker jih meri druga oseba?

Normalne vrednosti za Ca-125 so od 0 do 35 U/ml. Kar je več, naj bi bilo povišano.

Do odstopanj pride zaradi merskih napak, ki so praviloma pogostejše pri nizkih vrednostih. Vrednosti 9 in 12,9 sta v mejah normale in s tem je zgodba zaključena. Vsakršno razliko je treba ignorirati, ker je nepomembna. Vsekakor pa bi bilo čudno, če bi bila ena vrednost 9, druga pa 50, in takrat bi bilo še kako treba preveriti delo obeh laboratorijev.

New Report

Close