Najdi forum

Jezik

Pozdravljeni.

Približno 3 mesece nazaj sem opazila, da imam izrazito rumen jezik, tudi po ščetkanju, ustni vodici, uporabi strgala… Seveda sem pogooglala… Prebava. Ok, nimam sicer težav, vendar sem menila, da bo že to to. Naj povem, da ne kadim, pijem občasno v zmernih količinah, imam sladkorno bolezen in hipotirozo…. Prehranjujem se redno in precej zdravo.
Ker obarvanost jezika ni minila, sem skoraj 3 tedne nazaj obiskala svojo zdravnico, ki me je napotila na orl. Takrat pa sem postala pozorna na te bele fleke na robu jezika…. Z napotnico sem šla na orl in ker je pisalo gor ‘rumen jezik’, mi je seveda sestra svetovala naj se držim želodčne diete…. Po pošti pa sem dobila datum konec januarja…
Ker sem seveda spet googlala, me vsak dan bolj skrbi… Rak?????? Ti beli fleki me ne bolijo, sem prehlajena, tako da res težko požiram, ampak po moje zaradi tega, zadaha nekega menda nimam, redno hodim k zobozdravniku, skrbim za ustno higieno….
A naj počakam ali naj ponovno obiščem zdravnika?

Hvala in lep večer

Še slika

Tudi če bi tule kdo to imel, je lahko povsem drug vzrok kot pri Vas. Zdravnica je napisala rumen jezik, Vi pa govorite o belih flekih na robu jezika (leukoplakija). To sta dve različni barvi ;o)…. je lahko od marsikaj; karkoli bi napisala, je lahko samo ugibanje. Če se je s strganjem lahko odstranilo, bi lahko bila candida albicans/ rumenkasto. Leukoplakija (bela) pa je lahko znak kronične virusne infekcije… lahko se pojavi tudi samo pri prehladih in vročini… je pa seveda lahko tudi fakultativna (lahko/ne mora) prekanceroza (predstopnja raka). Alkohol kot sodejavnik lahko vodi do propustnih (permeablih) sprememb oralnega epitelja, tako da strupi lažje pridejo v podepiteljske strukture… Alkohol je na prvem mestu tveganja za raka v ustah, žrelu in požiralniku. Ne vem, kakšne preglede pa je napravil zdravnik, da je predlagal dieto in kakšno dieto? Je odsvetoval alkohol? Imate odstopanja v krvnem izvidu, kakšna pomanjkanja, vnetje… Morda bo treba vprašati drugega zdravnika. Lahko je problem trebušne slinavke, lahko mononukleoza (EBV)… Lahko pa bo z dieto tudi zginilo. Vsekakor bo lažje diagnosticirati, če se pojavijo sočasne težave. lp

nova
Uredništvo priporoča

Hvala. Osebna zdravnica mi je dala napotnico za orl, tam pa mi je sestra samo na podlagi napisanega rekla naj se držim diete in me odslovila. Po pošti sem nato dobila datum.
Jezik pa je še vedno rumen, čeprav manj, so pa se pojavili tudi ti beli fleki.
Ravno zato, ker je alkohol dejavnik tveganja, sem napisala, da pijem občasno (3dcl do največ 5dcl na teden), da ne kadim, da imam zdrav način prehranjevanja, tudi redno se ukvarjam s športom…
Vprašanje je ali je smiselno ponovno obiskati osebnega zdravnika, da napiše morda nujno napotnico ali ne bo hujšega, če počakam ta mesec in pol (četudi bi šlo za raka)?!?!

Hvala

Napotnice pod nujno vsekakor ne rabite, saj nimate niti bolečin. Ne najdem slovenskih besed, da bi razložila; Tisto belo pomeni, da se celice keratinizirajo (verhornen). Lahko pride tudi npr. od pomanjkanja vitamina A… Če uživate alkohol redno lahko pride tudi od pomanjkanja B vitamina; to lahko povzročajo tudi nekatera zdravila (kontracepcijska ali sredstva proti previsoki želodčni kislini….)… pa teh vzrokov je v nedogled…. In če veste, da alkohol ni zdrav, zakaj ga potem redno uživate? Je bolj smiselno opustiti alkohol, kot pa predčasno še enkrat obiskati zdravnika. Ker dieta, če je učinkovita, bo tudi šele čez nekaj časa pokazala uspehe. Če pa ne bo v doloöenem öasu pomagala, pa lahko njihov sum izključijo in iščejo druge vzroke. Včasih mali šoki pomagajo opustiti slabe navade ;o) sicer pa moram napisati: brez panike, da si ne “prikličete” raka. lp

Hvala za zajedljiv odgovor in da ste mojo pitje alkohola označili kot zaskrbljujoče. Bom opustila nedeljsko pivo ob kosilu. Ne bom hitela po napotnico, da si ne prikličem raka. Hvala

New Report

Close