Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? razlaga izvida-neseminomski tumor

razlaga izvida-neseminomski tumor

Zdravo, prosim,ce mi razlozite izvid in stanje pacienta:
-operiran neseminomski germinalni tumor, klinicni stadij II.A./B (odstranjeno eno modo)
-3 patoloske bezgavke ob arteriji renalis levo (razsoj v retropertionalne bezgavke).
– uvedeni so 3 petdnevni cikli kemoterapij.

Mi lahko kaj vec poveste za to fazo bolezni glede ozdravljivosti, koliko je moznosti, da bodo KT pomagale, da ne bi rabil operativnega posega. Koliksna je moznost ponovitve. Mogoce kaj glede prehrane taksnega bolnika?

Je imel morda kdo taksen primer? Hvala za pomoc

ali je ta oseba izgubila kakšno njemu drago osebo (lahko tudi žival?

Nekaj pojasnil:
1. “operiran neseminomski germinalni tumor, klinicni stadij II.A./B”: gre za germinativni tumor testisa, ki pa ni seminom. Kateri je, mora pa napisati tisti, ki je gledal histologijo.
2. “3 patoloske bezgavke ob arteriji renalis levo (razsoj v retropertionalne bezgavke)”: 3 bezgavke so metastatske.
3. “uvedeni so 3 petdnevni cikli kemoterapij”: kemoterapija je zelo uspešno zdravljenje pri germinativnih tumorjih testisa.

Glede na priloženo povezavo je 5-letno preživetje v vašem primeru 96%, kar je odlično. Pričakujete lahko ugoden razplet.

http://www.cancer.org/cancer/testicularcancer/detailedguide/testicular-cancer-survival-rates

nova
Uredništvo priporoča

drago osebo je izgubila pred 10 leti. zakaj?

je lazje ozdravljiv neseminomski ali seminomski tumor?
Kaj pomeni da je mozno 5 letno prezivetje (96%). Da se v 5 letih pozdravi ali da zivi se le 5 let ali da se ponovi v petih letih? Sem res totalni laik na tem podrocju in ne vem nic. Hvala za razlago.

Naj se dodam, da je oseba stara 30 let, sportnik.

Za lažji odgovor bi bilo fino vedeti, za katero vrsto “neseminomskega” tumorja gre, sicer pa imajo med germinativnimi tumorji najboljšo prognozo ravno seminomi. Pri preživetju raka se večinoma gleda 5-letno preživetje (razen recimo za rak dojke), ker se po 5 letih bolnika obravnava, kot da je načeloma ozdravljen. To ne pomeni, da je ozdravljen 100%, ima pa
zelo dobre možnosti, da se bolezen ne povrne.
Za bolnika z germinativnim tumorjem testisa in z metastazami v bezgavkah velja, da jih je 96% po 5 letih (praktično) ozdravljenih.

sem nasla:kombinirani germinativni tumor, sestavljen v vecjem delu iz tumorja rumenjakove vrecke in manjsih fokusov seminoma.

Izvid je optimističen. Še vedno bi bilo boljše, če bi šlo samo za seminom, a vseeno je čisto v redu. Mislim, da ima gospod zelo dobre možnosti, da se bo zanj odlično izšlo. Za tumor pa malo slabše. 🙂

Super. Upam, da bo res vse vredu. Sicer pa mor naj gre k vragu in naj se nikoli vec ne pojavi.

omenili so operativno odstranitev bezgavk v primeru, da jih KT ne bodo unicile. Je mozno cem vedeti (npr. po tumorskih markerjih .ali cem drugem) da pomaga kt ali ne ali je potrebno iz esti vse tri cikluse,narediti ct in da se potem vidi? hvala

Pri raku testisa se med zdravljenjem redno spremljajo naslednji tumorski markerji: laktatna dehidrogenaza (LDH), humani horionski gonadotropin (hCG) in alfa-fetoprotein (AFP). Ne vem natanko, katere kriterije upoštevajo pri odločitvi, ali bodo odstranili tudi retroperitonealne bezgavke. Tumorske markerje zanesljivo, najbrž pa naredijo še kak UZ ali CT in primerjajo stanje pred kemoterapijo in po njej.

Hvala. Upamo na najbiljse..

drago osebo je izgubila pred 10 leti. zakaj?

ja, Merkllova, sedaj pa Vi to razložite :o)
lp

od Merklove ni odgovora.
Je pa trenutno na tretjem, upam da zadnjem ciklosu KT. Temu bo sledil CT in trenutek resnice.
Toliko strahu je prisotnega v meni, da me bo razneslo. Res sem dobesedno neucakans, rada bi, da s ta môra konca in da zacnemo zopet Zivet. res mi je tesko gledat in dozivljat vse te njegove muke. Bi mu rada pomagala pa ne vem vec kako kot to, da sem z njim, opora in da ustrezem pri vsakem koraku.

Od „Merklove“ nisem pričakovala odgovora. Verjetno se boji, da jo bodo preveč napadali, ker je v Sloveniji psihološka veja še bolj v otroških čeveljčkih… tudi zakonodaja na tem področju še ni urejena.
Ga. Neučakana, to je mnogokorat tako, da svojci bolj trpijo kot bolnik sam. Koliko dni in noči sem prebedela z njimi, četudi večinoma za računalnikom. Mislim, da gre za svojca, zgoraj govorite o pacientu.
S tem, da Vas je tako strah, mu niste nikakor v podporo. Res je, da kemoterapijo nekateri bolje prenašajo, drugi slabše; odvisno tudi od njihove naravnanosti in imunske situacije. Nikar pa si ne želite, da bi bilo spet tako kot je bilo, ker potem bi imel rak iste pogoje. Če so pogoji isti, pride do ponovitve na drugem mestu. Morda še ima kdaj “srečo”, da se tumor lahko operira, lahko pa se pojavi tudi na mestu, kjer se ne da operirati. Sorry, ampak nočem dajati lažnega upanja, ker govorim iz izkušenj… Zato se rajši informirajte o zdravi prehrani in zdravem načinu življenja in mišljenja. Potem boste bolj verjetno spadali k zmagovalcem.
Vse dobro Vama želim!

Hvala za pomoc. Jaz se pred njim drzim mocna in ga bodrim-samo vam povem, da me je strah. Nikakor si ne zelim istega stanja kot prej, ampak zdravega partnerja. Imate mogoce kaksno preverjeno usmeritev glede prehrane po ozdravljenem raku? O tem sem veliko brala,ampak eni uagovarjajo nor. kuhano piscancje meso, drugi idsvetujejo vsaksno meso … Upam, da bo med tistimi, ki so ozdraveli in se jim bolezen ni ponovila. V nasprotnem primeru pa se bova zopet borila s skupnimi mocmi.
Kaksne zivljenjske spremembe svetujete, da bi se zmanjsala moznost ponovitve raka? Najlepsa hvala.

Trenutno bolj redko pogledam sem… Tudi ne znam napisati v nekaj stavkih navodila za zdravo prehrano, zdrav način življenja in mišljenja. Saj je toliko tega, kar škoduje in osebo je treba poznati, da se lahko svetujejo življenske spremembe, ki bi zmanjšale možnost ponovitve raka. Je pri vsakemu kaj drugega…Poznam tudi ljudi, ki so uživali svinsjko meso, pa so ozdravili. Zato ga vseeno ne bi priporočala, saj je od posameznika odvisno na katerem področju prevladuje obremenjenost. Nekateri se npr. že z odvisnostjo tako blokirajo, da ne morejo ozdraviti…
Se tudi ne utegnem spuščati v debate (pro in kontra)… trenutno rabim malo več časa za sebe in za druge. Se opravičujem in upam, da Vam bo še kdo drug napisal kaj koristnega. LP


Ker germinativni tumorji testisa nimajo nobene zveze z življenjskim slogom, veljajo zanje splošna navodila: ukinitev kajenja, alkohol v zmernih količinah, pestra in raznovrstna prehrana z veliko sadja in zelenjave.

Kok, jaz sem pa mislo, da spadajo cigareti in alkohol v življenski slog. TNM, daj mi razloži, kaj potem spada v življenski slog in zakaj to ravno pri tej vrsti raka nima veze. Pa povej kak strokovnjak si, da bom vedel kolk lahk verjamem. Brez zamere, ampak tole me je pa zdaj malo zmedlo.

New Report

Close