Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Kemoterapija in vitamin C

Kemoterapija in vitamin C

Pozdravljeni,

mami prejema kemoterapijo, danes pa ji je zdravnica ob pregledu krvi rekla, da naj malo pazi, ker ima preveč vitamina C v krvi. Mami ne jemlje nobenih dodatkov, poje pa veliko sadja in zelenjave.

Se kdo mogoče spozna? Ali vitamin C zmanjšuje delovanje kemoterapije? Danes žal nisem bila z mami, da bi govorila z zdravnico. Mi je pa čudno, je pa res, da se nič ne spoznam.

Vesela bom, če mi boste povedali vaše izkušnje.


Vsi antioksidanti, kamor sodi tudi vitamin C, naj bi zmanjševali učinkovitost kemoterapije, saj pomagajo reševati rakave celice.

Hvala za odgovor. Ali to velja samo za dneve, ko prejema kemoterapijo ali na splošno za ves čas trajanja zdravljenja s kemoterapijo?

nova
Uredništvo priporoča

Ko že pišem, bom napisala malo več, tudi za druge ;o)
Pisala sem, da antioksidanti v izolirani obliki povzročajo tudi raka, vendar jih mnogi zdravniki še vseeno predpisujejo, mnogokrat tudi brez, da bi bilo dokazano pomanjkanje.
Pravite, da mama ni jemala nič drugega. Saj ne veste. Povsod v prehrani, kjer piše E300, se uporablja umeten vitamin C kot konservans; ki je škodljiv. Ne vem, morda Vaš zakon niti ne zahteva, da se mora to deklarirati. Saj mi je ravno danes pisala ena gospa, da ji je dr. med. iz Maribora predpisala neke kapsule, ki sploh nimajo navedenih vsebnih snovi. Je dobila proti stresu, v resnici pa to dela še telesni stres, psihičnega se niti ne dotakne. Za psihični stres se tudi ne gre k zdravniku in ne k psihiatru, ampak k dipl. psihologu.
Vitamin C, E, Beta karoten, foljna kislina… ki veljajo za antioksidante, imajo podobno delovanje kot onko gen erbB2 (igra vlogo skoraj pri vsih vrstah raka od dojke, pljuč do želodca in črevesa…)
Skoraj vsa prehranska dopolnila vsebujejo tudi vitamin E, mnogi ga uživajo, da bi bili večno mladi (mislijo, da potem že ne more škoditi), potem pa se čudijo, ko dobijo raka v glavo. En bolnik pljučnega raka mi pripoveduje, da mu je zdravnica enkrat predpisala izolirano foljno kislino. Tudi za to se ve, da povzroča pljučnega raka.
Spoznanja o škodljivosti izoliranega vitamina C so novejšega datuma. Sama sem si pred nekaj desetletji poškodovala pljučno tkivo z Beta karotinom…. Bo treba bolj natančno pogledati, kaj uživamo. Ne vem, kako je v Sloveniji – če tule v tujini ni na embalaži nič napisano, kaj vsebuje, je morda uvoženo iz druge države, kjer se po zakonu to ne zahteva. Taküne stvari nikar ne kupujte. Nasploh, dovoljene količine aditivov so navedene za zdravega človeka, ne pa za rakavega bolnika.
Na spletu si lahko pogledate, kaj vsebuje katera hrana, da boste mami lahko bolj konkretno pomagali. Običajno telo izloči višek vitamina C, lahko pa dela tudi kamne v ledvicah ali sečnih poteh…

Ste lahko veseli, da je zdravnica to pregledala, ker to zavira tudi delovanje kemoterapije. Prehrana mora biti naravna in raznolika. Vse drugo je pa usoda posameznika, kdo komu kaj verjame.
Vse dobro za Vašo mamo.
LP

Driva, hvala za odgovor.

Vitamin C, E, Beta karoten, foljna kislina… ki veljajo za antioksidante, imajo podobno delovanje kot onko gen erbB2 (igra vlogo skoraj pri vsih vrstah raka od dojke, pljuč do želodca in črevesa…)

Oprostite, lahko malo bolj pojasnite? Ne razumem kaj pomeni onko gen erbB2? Ali to pomeni, da se antioksidanti obnašajo tako kot gen, ki sodeluje pri nastanku raka?

Mami ne jemlje nobenih prehranskih dodatkov. Zelo rada pa je sveže sadje in zelenjavo. Če prav razumem, naj omeji tisto, ki vsebuje veliko vitamina C? In to ne zgolj ob dnevih, ko ima kemoterapijo ampak na splošno?

Driva je natvezila toliko enih nepreverjenih dejstev, da to ni res!
Kje si po ti to prebrala?
A so te mogoče to naučili na medicinski fakulteti?


Če se prav spomnim, velja za čas trajanja kemoterapije. Rakavim celicam je treba preprečiti, da bi popravile škodo, ki jo je povzročila kemoterapija. Na OI Ljubljana imajo prehransko ambulanto, tako da bi bilo najboljše, da se glede diete pozanimate tam.

Ljedje, ki odklonijo kemoterapijo, živijo povprečno 12 let in pol več kot ljudje, ki jo sprejmejo!!!!
Ljudje, ki sprejmejo lemoterapijo živijo znotraj 3 let od diagnoze, vendar pa veliko število ljudi mre znotraj nekaj tednov!!!
POGLEJTE TA VIDEO, SICER JE V ANGLEŠČINI…
https://www.youtube.com/watch?v=zScMj14mUI8

Heterro: res? o katerem kemoterapevtiku/kemoterapevtski shemi govoriš ? nehaj s širjenjem laži.
rosso: Ne, tega ne učijo na medicinski fakulteti. Obstajajo pa študije, da visoki odmerki vitaminov lahko pripomorejo k razvoju raka (npr. pljučnega http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24916784. V študiji piše, da je vitamin E v prehrani povezan z nižjo pojavnostjo raka pljuč, jemanje prehranskih dopolnil z vit E pa povezano z večjo pojavnostjo, ampak povezava ni trdna), zato je smiselno jesti raznovrstno prehrano in po dopolnilih poseči po nasvetu zdravnika (to pa učijo na medicinski fakulteti)
Mamica68: Nekateri kemoterapevtiki delujejo tako, da povzročijo oksidativni stres v rakavi celici in s tem povzročijo njeno smrt, zato antioksidanti (med njimi tudi vitamin C) lahko zmanjšajo njihovo učinkovitost. Pravi naslov za to vprašanje je pa lečeči onkolog, samo on bo točno vedel, kaj je hotel s tem povedati.
Lp

@ res
Ne jemljite resno oseb (rosso), ki ne zanjo varovati contenance.
Jaz sem se v mojih navedbah nanašala na študije z izoliranim vitaminom E, ki po daljšem uživanju povzroča raka v glavi. Tudi sama imam podatke, da so nekateri bolniki dolgotrajno jemali kapsule vit.E. Spominjam se turnirske plesalke, ki je uživala te E-vit.-kapsule za „večno mladost“ sigurno preko več mesecev. Kmalu po njeni smrti je bila objavljena ta študija.
Pri študijah je potrebno gledati na to, ali govorijo o izolirani obliki vitaminov ali o naravni obliki v simbiozi z drugimi rastlinskimi snovmi (sadje in zelenjava). Ker v telesu izolirani vitamini drugače delujejo.
Isto kot pri vitaminu E za raka v glavi, velja pri foljni kislini za raka v pljučah.

Uživanje posameznih vitaminov bolj škoduje kot pa pomaga. Ti se substituirajo samo, če je dokazano pomanjkanje določenega vitamina in tudi to samo za določen čas. Za proces imunske reakcije je potrebna cela vrsta vitaminov in to v naravni obliki. Sekundarne snovi še niso vse raziskane, vendar če le pomislimo, da uživamo stvari, ki vsebujejo tudi strupe, potem je to možno samo v simbiozi s temi snovmi.

@ Heterro
V medecini ni vse tako črno belo. Se zgodi, da bo nekdo brez KT živel dalj časa, lahko pa se zgodi, da bo ravno zaradi KT sploh preživel. Mortaliteta rakavih bolnikov s KT je samo zato tako visoka, ker ni urejena preventiva. Ljudje si prepozno iščejo dodatno pomoč, večinoma tudi napačno, ker poslušajo onkologe ali prekupčevalce razno raznih škodljivih snovi in s tem zamudijo čas potrebnega zdravljenja. Včasih je tudi bolezen odkrita prepozno. Naravno zdravljenje tudi ne deluje tako hitro kot kemična sredstva. Bolniki pa nimajo tega zavedanja, da se bolezen ne definira samo skozi bolečine in ne naredijo nič pravočasno, če jih nič ne boli.
Vsak pa sam odgovarja za sebe; zato če se jaz nisem odločila za KT, tega ne morem ali ne smem prenašati na druge, ki imajo povsem drugo sliko/situacijo/možnosti…to priporočam tudi Vam.
Ker naj še enkrat poudarim, da z Vašo teorijo, ki spada bolj v evtl. diagnostiko, ne pomagate nikomur. Manjka pa Vam strokovnosti, da bi lahko razlikovati, kdaj je KT potrebna in kdaj ne.
lp

New Report

Close