Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Listerioza

Listerioza

Pozdravljeni

Noseča sem 15 tednov in pred enim mesecem sem jedla surov vakumsko pakiran losos kupljen na letališču na Norveškem. Zdaj pa sem ugotovila, da je lahko v surovem lososu prisotna bakterija listerioza in zgrabila me je panika. Prebrala sem si ogromno člankov tudi v angleščini. Dr. Pušenjak piše, da losos ni nevaren, vendar sem v angleških člankih zasledila, da res ni priporočljiv prav zaradi tega. Kaj menite vi? Kaj lahko storim?
hvala za odgovor.

Spoštovana,

tale vaša panika je povsem brez osnove. Ribe (zlasti iz severnih morij) so izjemno redko okužene z listerijo (bolj pogosto so v Sloveniji to krave iz sosednjega hleva…). Vakuumsko pakiran losos, ki je bil kupljen v “uradni” trgovini (in ne na kakšni zakotni tržnici), pa je sploh varen, saj je v državah EU (v Skandinaviji pa še toliko bolj) veterinarski nadzor živil zelo strog.

Poleg tega so tudi naša prebavila ustvarjena tako, da “obračunajo” z nepravimi bakterijami – in nam le redke povzročijo težave. In še bolj redko vstopijo v krvni obtok in preidejo posteljico – kar je pogoj za okužbo ploda…

Skratka, kar mirno, izogibajte se surovemu mesu in tatarskemu bifteku iz mesnic, zlasti “domačih”. Vakuumsko pakiranih jedi znanih proizvajalcev (ki jim še ni potekel “rok trajanja”) pa se ni treba bati.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
Sem v 32. tednu nosečnosti in bi vas prosila za odgovore na vprašanja, ker me zadeva zelo skrbi.
Pred cca. 1 tednom sem jedla kislo smetano, za katero sem naknadno ugotovila, da je približno tri tedne čez rok (prej nisem videla, ker če bi seveda ne bi jedla). Kisla smetana je bila sicer do tistega trenutka originalno zaprta, ni imela čudnega vonja, okusa, barve (pasterizirana, bio Hofer). Zanima me, ali bi v tem primeru zaradi pretecenega roka uporabe prišlo do okužbe z listerio?

Včeraj pa sem pojedla cca 1 vilico pogretega mesno zelenjavnega riža, ki je bil pogret od prejšnjega dne, ni pa bil čez noč v hladilniku. Ker ne vem, če je bil dovolj pogret me zanima, če je v tem primeru možna okužba z listerijo? Sicer zelo pazim na hrano, tole pa sem spregledala in me zelo skrbi.

Kakšne so posledice okužbe ploda z listeriozo v zadnji tretjini nosečnosti?

Hvala za odgovor in lep dan.

nova
Uredništvo priporoča

V “pretečeni” hrani je lahko kup bakterij in njihovih toksinov, še zlasti če je “domačega” izvora (npr. doma pripravljano kislo mleko, smetana, kefir…), ko z rokami lahko zanesemo bakterije v hrano. V trgovini kupljenih proizvodih je kljub pretečenemu roku ta nevarnost zanemarljiva…
Listerija prav tako ne sodi med bakterije, ki bi bile značilne za pretečeno, pokvarjeno hrano, pač pa je za njeno prisotnost v hrani nujna okuženost živali (npr. vimena krave) in je najraje v povsem svežem kravjem mleku.
Naša prebavila listerijo kar uspešno uničijo – zato so okužbe s to bakterijo bistveno redkejše kot pa je pogostnost uživanja z njo okuženih hraniv.
Z listeriozo novorojenčka pa se v Sloveniji srečamo morda enkrat letno (v Ljubljani je ni bilo vsaj 5 let). Težka okužba poteka povsem enako kot okužbe z drugimi bakterijami (npr. streptokoki skupine B), tudi zdravi se enako.
Zato mi ni jasno, zakaj vam prav ta “eksotična” bakterija tako greni nosečniške dni…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za hiter odgovor.
Če torej pravilno razumem, se listerija v pretečeni kisli smetani ali drugemu mlečnemu izdelku, ki je bil pred tem pasteriziran, tudi po poteku roka ne more kar pojaviti, ampak bi morala biti v izdelku že prej, torej že ob izdelavi (oziroma s pasterizacijo ne bi bila uničena) in bi bil učinek, če bi isti izdelek pojedla do roka uporabe, isti kot po preteku roka.

Glede skrbi v zvezi s to bakterijo – saj veste kakšne smo nosečnice v skrbi za svoje otročke…

Hvala, ker nam odgovarjate na vsa mogoča vprašanja in lep dan.

Natančno tako, razlika je le, da če je izdelek na toplem in predolgo, predstavlja dobro gojišče za vse bakterije, ki se lahko bolj namnožijo. Ne morejo se pa “ustvariti na novo”.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close