Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Amalgamska plomba-nosečnost

Amalgamska plomba-nosečnost

Pozdravljeni,

zanima me, če obstajajo kakšni znanstveni dokazi o tem, kako amalgamska plomba lahko vpliva na plod. V 26. tednu mi je namreč osebni zobozdravnik naredil eno in edino tovrstno plombo, še ta je majhna. Vedel je da sem noseča in se je odločil, da je le ta bolj primerna kot t.i. bele zalivke (osmica zadaj). Sedaj sem nekje zasledila, da živo srebro zelo škodi plodu, ampak nič o tem, da bi bilo karkoli dokazano, niti kolikšna količina škodi.
Kakšne sploh so potencialne posledice pri plodu? Nekje sem nekaj zasledila o avtizmu, hiperaktivnosti …

Hvala za odgovor.

Spoštovana,

vaša vprašanja in prestrašenost so dokaz, kako velike oči ima strah – in še bolj “ljudske vraže in prepričanja” o določenih nevarnostih, ki na nas prežijo in nas zastrupljajo.

Amalgamske zalivke (ki vsebujejo okrog 50% živega srebra, poleg tega še srebro, baker in kositer) se uporabljajo že več kot 150 let in so jih v zdravljenju svojih “gnilih” zob preskusile milijarde ljudi. Ki niso kazali znakov kronične izpostavljenosti živemu srebru – in se jim niso rojevali bolni ali okvarjeni otroci.

Danes je podatko o varnosti (in nevarnosti) teh zalivk zato zelo veliko – predvsem zaradi razpoložljivosti novih, še trpežnejših in estetsko precej lepših zalivk pa drži, da se je ta material za zalivke v nekaj državah že opustil (predvsem skandinavske države).

Strokovna združenja (tako zobozdravniška, pediatrična, kot večja – npr. Ameriška agencija za zdravila – FDA) poročajo, da se iz amalgamske zalivke res sproščajo molekule živega srebra, a je to izločanje daleč pod spodnjo mejo, ki jo sicer kot varno dovoljujejo predpisi za izpostavljenost živemu srebru (npr. iz okolja). Zato ne postavljajo nobenih omejitev za vstavljanje amalgamskih zalivk po 6. letu starosti.

Za nosečnice (živo srebro prehaja posteljico) in mlajše otroke je premalo podatkov – zato velja, da naj bi se v nosečnosti res izogibali vstavljanju novih amalgamskih zalivk, nikakor pa ni priporočila, da bi zaradi nevarnosti prehajanja Hg iz zalivk v kri – in na plod – pred zanositvijo takšne zalivke nadomestili z drugimi.

O možnih vplivih Hg na plod in otroka se piše v poljudnem tisku (zlasti alternativnem) veliko, a je za toksičnost “običajnega” odmerka (ki smo mu izpostavljeni iz okolja, hrane ali cepiv) premalo verodostojnih raziskav. Zastrupitve z živim srebrom pa so povsem druga zgodba – in njihovih posledic niti slučajno ne bi smeli vpletati v tveganja strupenosti Hg iz zalivk…

Glede na to, da je vaša zalivka majhna, ste po mojem prepričanju (in znanju) lahko povsem brez skrbi. Če pa vas moj odgovor ne pomirja, bo treba k zobozdravnici še enkrat – da vam amalgamsko zalivko zamenja z drugo, iz morda (za nove materiale pač še ni dovolj podatkov o dolgoročnem “obnašanju” in tveganjih :-)) varnejših materialov.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
V času nosečnosti mi je zobozdravnik odstranil 5 amalganskih plomb, brez kakršnekoli zaščite. Skrbi me, kakšno škodo je s tem naredil meni in mojemu otroku. Kam bi šla lahko na testriranje, kako naj se razstrupiva?

nova
Uredništvo priporoča

Ne vem, kaj ste mislili s stavkom “brez karšnekoli zaščite”. Zakaj pa bi jo sploh potrebovali? Z amalgamom ste živeli leta ali celo desetletja, pa vam ni nič hudega. Z amalgamom smo živele (in še živijo) celotne generacije – in glavni razlog za njegovo opuščanje pri zobnih zalivkah je bila estetika, saj so “bele plombe” bistveno lepše. Odstranjevanje zalivk ali čiščenje zobnega kamna seveda nosi določena tveganja – pa ne za zastrupitev s kemičnimi snovmi, ampak zato, ker mikroskopske ranice ob teh posegih dovoljujejo bakterijam, ki jih je v ustih cela množica, da vstopijo v tkiva in kri.
Kar brez skrbi – uživajte pa zdravo, svežo, lokalno pridelano hrano, v kateri ne bo dodatkov, ki so vam lahko bistveno bolj nevarni kot je bila odstranitev zalivk.
Lepo poletje vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close