Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija do kdaj adaptirano mleko

do kdaj adaptirano mleko

Spoštovani,

ker se mi zdijo vaši odgovori zelo življenjski, se za mnenje obračam na vas, čeprav vprašanje ni vezano na novorojenčka.

Do kdaj ima po vašem mnenju otrok večjo korist od uživanja adaptiranega mleka v primerjavi z nepredelanim kravjim mlekom? Če si torej finančno lahko privoščimo, do kdaj menite da je za otroka bolje, da uživa adaptirano mleko?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Mojca

Draga Mojca,

če je kravje mleko preverjeno (npr. iz mlekomata ali s kmetije z natančnim veterinarskim nadzorom), je mleko idealno kot dodatek k prehrani po 1. letu starosti (seveda je pogoj, da ga otroci radi pijejo in da po njem nimajo prebavnih težav – ki so ob odraščanju zelo pogoste zaradi manjšanja aktivnosti črevesnih encimov, ki razgrajujejo mlečni sladkor, posledično pride do črevesnih krčev, napihnjenosti in driske).

Dopustno je tudi po 6. mesecu, vendar je treba upoštevati, da ima “presno” kravje mleko precej več beljakovin ter večine mineralov in premalo železa v primerjavi z materinim / adaptiranim mlekom. Če torej dojenček popije na dan le 1-2 obroka na osnovi takšnega mleka, ni pričakovati nobenih težav. Če pa bi bilo presno mleko bistven del njegove prehrane, bi po nekaj tednih ali mesecih lahko prišlo do motenj ali celo bolezni – kot posledica preobremenitve ledvic in slabokrvnosti.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor.
Kako pa je z uživanjem adaptiranega mleka po dopolnjenem prvem letu starosti – je še smiselno ali pa kakšnih posebnih koristi v primerjavi z običajnim kravjim mlekom ni pričakovati?

Lep pozdrav še enkrat,
Mojca

nova
Uredništvo priporoča

Draga Mojca,

adaptirano mleko po 1. letu je bolj “moda” zadnjih let – in pri otrocih, ki jedo raznovrstno in bogato hrano ne pomeni nobene prednosti za rast in razvoj. Priporočila bi ga le tistim, pri katerih je (zaradi izbirčnosti, neješčnosti otroka – ali “lenobe” staršev, da ponudijo široko paleto prehrambenih sestavin) otrokov jedilnik zelo enoličen in temelji na mleku.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala še enkrat. Mirne vesti bomo torej otroku uvedli “običajno” kravje mleko.
Lep pozdrav!

Spoštovani!

Če je že ravno debata o mleku, bi pa še jaz nekaj vprašala. Ali je možno, da uvedba navadnega kravjega mleka za pripravo jedi povzroča zaprtost?
Kako naj bi še mešalo navadno kravje mleko z vodo do 1. leta starosti?

Kaj pa menite o polemikah glede dajanja svežega/trajnega (alpskega) mleka?

Koliko mleka nasploh naj bi 9 mesečnik in otrok po 1. letu starosti še moral popiti? Ali so enako primerni mlečni izdelki (jogurt, skuta)? Zaradi česa naj bi bilo mleko tako pomembni, če je prehrana raznovrstna – kalcija?

Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovana,

kravje mleko res lahko povzroča zaprtost, če se uživa večje količine (npr. če je mleko osnova za kašice, riž, zdrob – in to več obrokov dnevno). Dvomim, da bi bilo zaprtje pri dojenčku posledica mleka, ki je le dodatek jedem (npr. pire krompirju).

Redčenje kravjega mleka (velja za polnomastno mleko) naj bi bilo potrebno do 6. meseca – in sicer se je včasih pripravljalo dvotretjinsko (2 deleža mleka, 1 delež vode) ali tročetrtinsko mleko (razmerje 3:1). Obvezno je bilo tudi dodajanje sladkorja. Pišem v pretekliku, ker danes v Sloveniji novorojenčki in dojenčki v prvih mesecih ne dobivajo več kravjega mleka v primeru, ko mama nima dovolj mleka – in so vsi na prilagojenih nadomestkih. Ko dojenček dobi le en ali dva obroka “čistega” mleka na dan, torej po šestem mesecu, pa ne vidim nuje za redčenje mleka – ali po nadomestkih, saj večino hrane že sestavljajo druga hraniva.

Polemike glede alpskega – svežega mleka se mi zdijo izguba časa – seveda ima vsak izdelek, katerega trajnost je neobičajno dolga, dodane konzervanse. In verjetno res ni dobro, da bi v dojenčka vnašali velike količine dodatkov. A prav tako ni idealno, da konzervanse in razne E-je uživamo odrasli (poznam ljudi, ki v trgovini večino časa porabijo, da ugotovijo, kakšne E-je – dodatke ima določeno hranivo, ki ga nameravajo kupiti). Da ne omenjam, da ima vsak uprašeni nadomestek dodane konzervanse in stabilizatorje, še zlasti z namenom, da se prah bolje raztaplja v vodi.

V mleku je veliko beljakovin, precej maščob (seveda je odvisno od tega, kakšno mleko kupujete – s 3,5 ali 0,5% maščobe…) in mineralov (zlasti kalcija, pa tudi drugih, od katerih je nekaterih lahko hitro preveč, če bi otrok odraščal samo na mleku). Če otrok je raznovrstno prehrano, sploh ni nujno, da je na njegovem jedilniku čisto mleko. Še zlasti, ker so mlečni izdelki (jogurt, skute, kisla in sladka smetana, sir, …) povsem enakovredni, če ne celo bolj kakovostni kot mleko. Znano je tudi, da pravi dojenčki (ki so imeli srečo, da so njihove mame imele dovolj mleka in niso nikoli dobili nadomestkov) kravjega mleka sploh ne marajo. Drži pa, da je najenostavnejši obrok prav mleko – naliješ v stekleničko, pogreješ – in večerja (ali zajtrk) je pripravljen.

Če ste torej vsejedci in če vaš otrok ni navdušen nad stekleničko z mlekom, ga lahko z mirno vestjo izpustite…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana dr. Cerar!

Tudi jaz bi imela za vas vprašanje glede AM. Za začetek naj povem, da sem zelo vesela, da ste 11.5. 2012 ob 1.50 zjutraj prav vi pregledali našega drugorojenca po rojstvu. Rodil se je v 37 3/7 s CR, imel je 2600g in 48 cm. Sicer sem imela napovedan CR (ko bi dopolnila točno 38. tednov) zaradi hepatopatije, vendar je prišlo 3 dni prej do spontanega razpoka ovojev in mekonijske plodovnice zato so se vseeno odločili za CR. Ne veste, kako vesela sva bila z možem, ko ste rekli, da ne potrebuje EINT.Enkrat smo namreč že gostovali pri vas, in sicer s prvim sinom pred 3 leti. Rojen je bil s 33. tedni, k sreči je bilo vse v redu z njim, tako da sva bila pri vas samo 10 dni.

Zdaj pa vprašanje glede AM. Naš drugorojenec je en velik zaspanček in ob dojenju hitro zaspi kar pomeni, da gre teža prepočasi gor in si zato mleko še črpam in dodajam po steklenički. Trenutno mi še uspe načrpati za vse obroke, vendar menim, da ga bo čedalje manj, kot je bilo pri prvem sinu, ki je bil tak požerušček, da ko je pri vas na EINT okusil stekleničko in cucelj, ga dojenje niti pod razno ni zanimalo in je postal ves histeričen, če sem samo dvignila majico in mu pokazala dojko. Ker bomo verjetno morali slej kot prej dodajati AM, me zanima nekaj glede priprave. Ko sva bila s prvim sinom pri vas, vem da je bilo AM pripravljeno vnaprej in da ko je bil čas obroka, se ga je samo pogrelo pod vročo vodo ali v grelniku. Tudi ena od sester na A oddelku mi je zdaj rekla, da je to pravilen način priprave AM in da to menda piše tudi na sami škatli ter da je na ta način pripravljeno mleko za dojenčka lažje prebavljivo. Vendar jaz sem za hec pogledala Hipp (tega po besedah omenjene sestre dodajajo na oddelku, če je treba), Aptamil in Novalac in na vseh piše, da je treba vedno pripraviti svež obrok in tako sem tudi pri prvemu sinu delala. Sicer mi je jasno, da v porodnišnici praktično nemogoče pripraviti za vsakega dojenčka vsakič svež obrok in da je vnaprej pripravljeno AM nuja, vendar me vseeno zanima, ali je res, da je na ta način pripravljeno mleko za dojenčka boljše kot vsakič sveže pripravljen obrok. Morda vi veste kako je s tem?

Hvala!

Spoštovana,

lepa hvala za prijeten uvod v vaše vprašanje… Na katerega odgovarjam bolj kot praktik in manj kot teoretik, ki bere navodila.

Povsem varno in primerno je, če za cel dan pripravite mleko, ga ohladite in shranite v hladilniku. V porodnišnici se tako pripravlja že leta – in ne iz razloga, da bi si prihranili čas. Pravilo je le, da mleka iz hladilnika ne smete večkrat pogrevati.

Seveda pa je tu slaba stran, če se dojenček ne “drži” vaših predvidevanj – če hoče piti več, morate mleko dodatno pripraviti. Če manj, ga morate naslednji dan zavreči. In na koncu se naveličate takšnih prilagajanj – in preidete na pripravo vsakega obroka posebej…

Pozdrav, čim dlje se dojite (ni nobenega pravila, da bi tudi v drugo imeli enake težave kot z izbirčnežem, ki je bil rojen prezgofaj!),

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Samo dodatno vprašanje glede mleka in povzročanja zaprtja bi imela.
Ali to, da mleko v večjih količinah zapira, velja samo za mleko ali tudi za mlečne izdelke?
Ali to velja samo za alpsko mleko ali tudi za adaptirano mleko?
Ali bi lahko prišlo do odvajanja trdega blata zaradi enega obroka dnevno v mlečni kaši (npr. gres), ostalo pa AM in mlečni izdelki?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Kratka vprašanja = kratki odgovori.
Zaprtje je bolj značilno za uživanje čistega mleka in manj za uživanje mlečnih izdelkov, kot so npr. jogurt, skuta, sir.
Velja tako za alpsko kot za sveže mleko, adaptirana (torej materinemu mleku podobna mleka, nadomestki) so povsem druga “zgodba”, saj imajo večinoma dodane primesi, ki zmanjšujejo – preprečujejo zaprtje (še zlasti IT formule).
En sam obrok čistega kravjega mleka (ali kaše na njegovi osnovi) zanesljivo ne bo kriv za zaprtje.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor. Mislim, da nisem dovolj jasno zastavila vprašanja: vem, da se lahko mleko pripravi vnaprej, ampak sestra na A oddelku je rekla, da se mlečne formule MORAJO vedno pripravljati vnaprej, se pravi, da mleko hraniš v hladilniku in ga sproti pogrevaš ker da je to edini pravilni način priprave AM in ne sprotno pripravljanje. Omenila je npr. mamice, ki s seboj v termovkah nosijo vodo in potem na licu mesta, ko je dojenček lačen, zamešajo mleko. Torej, morda veste, ali je to res? Jaz trenutno dodajam 2x na dan, zato pripravim vedno svež obrok, kar se mi zdi logično, vendar mi vseeno ne dajo miru besede sestre iz A oddelka, da morajo biti mlečne formule pripravljene vnaprej, se pravi, da morajo nekaj časa stati, preden jih ponudiš otroku. Rekla je, da to piše na škatli, ampak jaz sem preverila par različnih vrst AM (tudi tistega, ki ga imajo na A oodelku oz. v porodnišnici) in povsod piše, da se vsakič pripravi svež obrok. Tako da zdaj res ne vem.., Saj proizvajalec nima nič od tega, če napiše, da se naj pripravi vsakič svež obrok ali pa npr. 1 liter naenkrat…

Hvala!

Hmmm, ste me spravili v zadrego, ker jaz za trditve, ki ste jih slišali na oddelku A, slišim prvič. In se mi sploh ne zdijo logične… (Saj tudi trdijo, da je pogret golaž boljši kot svež, pa se jaz s tem ne strinjam 🙂 )

Bom pa takoj jutri zjutraj preverila, kaj “priporočajo” pri nas – tako na oddelkih kot v laktariju, kjer pripravljajo nadomestke mleka za vso “hišo”.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana dr. Cerar!

Naš dojenček je trenutno star točno 2 meseca in pol. Rojen je bil s 37 3/7, imel je 2600g, danes pri 2,5 meseca jih ima 5100g. Kot sem pisala že zgoraj, je bil velik zaspanček, nobena tehnika zbujanja ni pomagala, na dojki je enostavno zaspal. Zato sem začela mleko črpati, dojke pa sem vseeno ponujala. Kasneje, ko se je okrepil, sem poskusila in še vedno poskušam na vsake par dni s polnim dojenjem, a kaj ko začne fantič po začetnih nekaj potegih na dojki protestirat, domnevam, da zato ker ne teče dovolj hitro oz. tako kot po cuclju. No, v glavnem, še danes črpam in dajem po flaški, dojko dobi med obroki, kadar vidim, da jo potrebuje, se namreč zelo rad pocrklja in uspava z dojenjem, seveda pod pogojem, da je vsaj približno sit. Nekje 2-3x na dan pa moram tudi dodajati. Mož se šali, da verjetno ni veliko dojenčkov, ki dobivajo po flaški mamino mleko, adaptirano mleko in se zraven še dojijo. :-)Zdaj pa k problemu: zadnjih nekaj dni opažam, da fantek AM spije v šusu (140ml) medtem ko ima pri pitju mojega mleka 101 opravek zraven – gleda naokoli, poriva cucelj ven in ga potem čez par sekund spet besno išče ipd. Najprej sem mislila, da gre za slučaj, da pač morda ni lačen, zdaj po 3 dneh pa lahko rečem, da je moje mleko, ki ga dobiva 4-5x na dan, spil brez motoviljenja nekje 3x v treh dneh, adaptirano mleko pa vsakič v šusu do konca, s tem da dobi AM-ja 140 ml, mojega mleka pa mu pripravim okoli 110 ml in ga redko spije do konca. Je možno, da mu okus AM bolj odgovarja? 🙁 Tole njegovo motoviljenje ob pitju mojega mleka mi kar jemlje voljo do črpanja. .-( Domnevam pa, da je za fantka še vseeno fino, da dobi vsaj nekaj mojega mleka dnevno? Se pravi, koliko časa mi priporočate, da še vztrajam s črpanjem? Če bi s časom pristala na samo 1 ali 2 obrokih mpojega mleka dnevno, ali je to še smiselno, ima dojenček še kakšno korist od tako majhne količine?

Potem pa še glede starejšega bratca. S septembrom gre v vrtec, zdaj je od rojstva dojenčka doma. Lani je v vrtcu parkrat dobil vnetje ušes, to pa je bilo tudi vse. Sicer je cepljen po rednem programu + proti KME in noricam ter pneumokoku. Ko bo šel znova v vrtec, bo dojenček star 3 mesece. Mi lahko poveste, katere bolezni so za tako malega dojenčka najbolj nevarne, če jih dobi? oz. če mu jih bratec prinese iz vrtca? Res me skrbi za dojenčka, po drugi strani pa že zdaj, ko je starejši otrok z mano doma od dojenčkovega rojstva dalje, vidim, da dveh otrok (starejši ima 3 leta in pol in je precej zahteven in naporen otrok) enostavno ne bom mogla imeti sama cel dan, žal. 🙁

Že vnaprej hvala za odgovore sploh glede tega, ali lahko kakor koli pripomorem, da bi dojenček čim manj oboleval kljub temu, da bo bratec v vrtcu. Nekatere mamice namreč pravijo, da starejšega otroka vedno preoblečejo ko pride iz vrtca, druge jim razkužijo roke itd., zdaj pa ne vem, je vse to res smiselno?

No, danes zjutraj spet ista pesem. Spal je od 22h do 5h zjutraj (to je rekord, ob 5h me je kar izstrelilo iz postelje, sploh nisem dojela, da je toliko časa spal) in kljub temu, da je bil lačen, je spil mojega mleka 110ml in, kot je zadnje dni že navada, se je zraven zmrdoval, porival cucelj ven in ga potem spet iskal, se zvijal, napenjal, gleda naokoli, res pa je, da zraven ne joka oz. ne protestira na glas. Naslednji obrok je bil pa AM in spet je v šusu vse popil, brez zmrdovanja. Naj povem, da krčev ni imel, tudi prebava je ok, kaka nekje na 2, včasih 3 dni. Ne vem no, imam občutek, kot da ga z mojim mlekom silim. 🙁 Bi bila varianta, da zmešam moje mleko in AM? Se pravi, da naredim npr. 50 ml AM in potem v isto flaško dolijem še moje mleko. Tako bi bil okus po AM, bi pa vseeno dobil moje mleko. Saj verjetno to ni dobro ampak zdi se pa mamljva rešitev.

Hvala za kakršen koli nasvet!

Spoštovana media,

da je vaš dojenček izjema, ko pije mamino ali AM malo pu cuclju, malo se pa crklja pri dojki, se zelo motite. Poznam kup enakih zgodb in podobnih stisk, še zlasti pri mejno prezgodaj rojenih (včasih se 37-tedniki obnašajo zelo nezrelo).

Izid podobnih zgodb je bil različen – nekatere mame so vztrajale pri izbrizgavanju mleka vsaj 6 mesecev in nadaljevale prakso crkljanja pri dojki, nekatere so obupale in prešle na AM (in jih je še dolgo grizla slaba vest, da so prezgodaj obupale in zato dojenčka prikrajšale za nekaj koristnega), tudi mešanje AM in materinega mleka ali pa le 1-2 obroka materinega mleka na dan ni nič napačnega. Prave izjeme pa so tiste mame, ki so bile uspešne pri tem, da so pričele dojenčka izključno dojiti. To so bile predvsem tiste, ki pri “prevzgoji” niso odnehale – če ni hotel piti pri dojki, je ostal lačen.

Kakor koli se boste odločili, bo torej pravilno – še zlasti, če se boste ob tem bolje počutili in bili manj izčrpani (fizično in psihično).

Kar se tiče vrtca za starejšega novorojenca, sem pristaš treznega razmisleka in ne gorečega nasprotništva. Če je izvedljivo, da ostane starejši bratec ali sestrica doma do časa, ko je nov družinski član star 6 mesecev, so to idealne razmere. Če pa je bratec/sestrica zahteven, naporen otrok ali tak, ki je zelo družaben, se ga seveda ne da obržati med 4 stenami brez škode za njegov razvoj in mir v družini. Vrtec je res idealen kraj za razširjanje virusov (zlasti prehladnih), a še daleč ne edini – tudi odrasli lahko prinesemo domov zoprne bolezni (na kar nekateri “zagrizeni” pediatri, ki bi starše, ki starejših otrok ne izpišejo iz vrtca po rojstvu novega dojenčka, najraje kaznovali, kar malo pozabijo).
Je pa za otroka ali odraslega koristno, da si ob prihodu domov takoj umije roke – z milom in mlačno vodo, razkuževanje ali kakšno preoblačenje ni potrebno. Večina virusov in bakterij ne priplava po zraku ali na obleki, ampak jih prenašamo z rokami.
Dojenčke ogrožajo predvsem prehladni virusi, ki pri njih namesto nedolžnega prehlada lahko povzročijo zoprno vnetje malih dihalnih poti, ki poteka enako težko kot pljučnica. Sezona prehladov pa se začne z jesenjo, vrh je med decembrom in marcem.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljena gospa Lilijana K. Cerar!!!
Mene pa zanima kako je z uvajanjem pire krompirja narejenega s kravjim mlekom, v jedilnik nedonošenčka. Kdaj se priporoča? Kdaj ne? Kako je s tem?
Namreč, mi imamo nedonošenčko, rojeno s 33T. Pri 4 mesecih dejanske starosti od poroda (t.j. nekje malo manj kot 2 meseca starosti, ki bi jo morala imeti pri rojstvu na PDP) smo dobili zeleno luč za uvajanje goste hrane. Trenutno je poskusila že večinski delež zelenjave, tudi nekaj sadja prav tako. Gosti obrok, kot nadomestilo za kosilo ji dajemo na 2-3 dni, od tega ima recimo, v ponedeljek sadje, v sredo/četrtek zelenjavo, itd. Poskusila je tudi običajni spasirani krompir (brez dodatkov mleka).
Problem je v tem, da na začetku ko je prišla iz bolnišnice (bila je odpuščena že 2 tedna po rojstvu, torej s starostjo 35 tednov) je bila hitro naveličana dojenja, saj je v bolnišnici pila na stekleničko, in je na prsih spila le po 30 ml, kar je pa bilo mnogo premalo kot v bolnišnici, zato sem ji poskusila dodati adaptirano mleko po steklenički, pa ga ni želela (pljuvala je, sililo jo je na bruhanje, itd.) zato sem morala iztisniti svoje mleko, in ji ga dati šele po kakšni uri, ko sem lahko iztisnila primerno količino, po steklenički. Moram povedati da sedaj pri 5 mesecih nimava problemov s dojenjem, doji se redno, ponoči ne spi le kakšne 4 ali 6 ur, ampak celo 10, včasih 12ur. Čez dan se doji na 3 uri, redko na 2. Včasih tudi čez dan zadrema za 5 ali 6 ur. Pediatri v našem okolišu, in pediatrinja za razvojno ambulanto, ter nevrofizioterapevtka jo zaradi višine in teže smatrajo za normalno rojeno. Namreč pri 4 mesecih je imela 6kg, ter preko 60cm (rojena z 1,7kg in 42cm). Tudi reflekse in ostale motorične sposobnosti ima zelo dobre, fizioterapevtka pravi, da celo boljše od normalno rojenih dojenčkov.
Torej, kako naprej. Je smiselno z dodatkom kravjega mleka v pire počakati, ali lahko tudi s tem že pričnemo? Je glede na to, da že en mesec uvajamo gosto hrano, primerno ji dati obrok goste hrane že vsak dan, ne na 2 ali 3 dni? Kako je pa drugače priporočeno za prehranjevanje nedonošenčkov?
Za odgovore se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!!!

Lep pozdrav.

Draga MalaPikica,

očitno je vaša dojenčica že VelikaPika, zato res ni razloga, da bi “komplicirali” s prehrano. Torej ji pire naredite “spodoben” – s pravim mlekom in zabelo (npr. maslom), da bo okusen in ne krompirjeva brozga brez okusa… Nekaj podobnega velja za obrok goste hrane – res ne vem, zakaj jo 2 dni prikrajšate za takšen jedilnik in dobi gosto, konkretno papico le vsak tretji dan?

Kar se tiče uvajanja GH pri nedonošenčkih, priporočamo srednjo pot – pri 4 mesecih starosti torej ni niti pri kronološki starosti 4 mesecev, a tudi ne pri korigirani starosti 4 mesecev, ampak vzamemo približno polovično korekcijo: če je dete rojeno 2 meseca prezgodaj, začnemo z GH pri 5 mesecih kronološke starosti.

Ampak vam gre več kot odlično in je črevo očitno povsem zrelo za nove tipe hrane in usta ter nos za nove okuse in vonjave.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Berem vase odgovore in se navdusujem nad kombinacijo znanja ter zdrave pameti, zato bi vas prosila za nasvet.

Imam 10 mesecnega fantka, ki od 9. meseca, ko se je po svoji volji odstavil od dojenja, uziva kravje mleko do trikrat na dan, zjutraj in zvecer s kasico (polenta, gres ali ovseni kosmici skuhani na mleku s sadjem…), pozno zvecer pa popije se 200 ml. Gre za mleko s sosedove kmetije ali celo kmetije mojih starih starsev, tako da je poreklo mleka preverjeno. Enako sem km uvedla pri 9ih mesecih ze pri prvem sinu in ni bilo nikdar nobenih tezav. Naj omenim, da mleka nikdar ne redcim. Sedaj pa sem pri mlajsem sincku opazila, da ima po stegnih in po zgornjem delu rokic izrazito suho kozo, ki se tvori v male krogce in fleke, ki pocasi prehajajo v krasto in me zanima, ali gre zgolj za suho kozo, morda blagi dermatitis, ali pa je morda le posledica kravjega mleka. Drugih tezav (bruhanje, zaprtost…) fantek zaradi uzivanja polnomastnega mleka ni imel. Drugo vprasanje pa je, ali kolicinsko, kot sem navedla zgoraj, zauzije prevec mleka na dan in kako, oziroma ce bi mu ta prekomernost lahko skodovala.

Hvala za vas cas, trud in odgovor.

LP
Nadja

Spoštovana,

količina kravjega mleka, ki jo poje vaš fantek, ni pretirana in ker dodajate v mleko še kašice, je tudi “okusnejša” od čistega mleka.

Izpuščaji po koži so lahko v povezavi z mlekom ali pa tudi ne. Če bi šlo za alergijo na beljakovine v mleku, pa itak količina ni tako bistvena, saj je že majhna količina mleka dovolj za pojav “flekcev”.

Še najbolje bo, da naredite “eliminacijsko – provokacijski” test – najprej za nekaj dni ukinite mleko (ev. lahko dobi le “fermentirano”, npr. v obliki jogurta, še bolje pa prav nič mlečnega) in opazujte kožo. Če bo izboljšanje n ponovni izbruh, ko boste spet pričeli dajati mleko, je to najboljši dokaz “alergije na KML”. Določitev IgE na kravje mleko v krvi je precej nezanesljivo za potrditev diagnoze.

Če pa težave niso hude, mažite kožo z vlažilno (ne premastno kremo ali olji), izogibajte se milom in dišečim kopelim, med oblačili naj prevladujejo tista bombažna, zračna, ki naj bodo dobro sprana pralnega praška in mehčalca, pazite tudi, da fantu ni prevroče. In uživajte v domačem kravjem mleku.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close