Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Antidepresivi v nosečnosti

Antidepresivi v nosečnosti

Spoštovani!

Ne vem, če ste pravi naslova za moja vprašanja, vendar poskusiti ni greh, vsaka informacija več pa je izjemno dobrodošla.

Zanima me, kako se jemanje antidepresivov zaradi posttravmatskega stresnega sindroma, manifestiranega skozi anksioznost in panične napade, lahko izraža pri novorojenčku. Vem, da imajo lahko deteca odtegnitveni sindrom, ki traja nekaj dni in se ga da ublažiti z zmanjšanjem doze maminih zdravil pred porodom. Vem, da je možno, da imajo novorojenčki težave z dihanjem ob jem,anju višjih odmerkov antidepresivov iz C skupine. Antidepresivi iz skupine B pa naj bi bili za plod neškodljivi. Prebrala sem kar nekaj o tej tematiki, pridobila veliko informacij, ki pa so si vseeno nasprotujoče.

Sama sem v veliki dilemi ali jemati zdravila ali ne – sem v 21-em tednu nosečnosti in stanje tesnobnosti se je zelo poslabšalo. Komaj se prebijem čez dan, ponoči pa tudi težko ali pa sploh ne spim. Razmišljam o uvedbi zdravil – pred nosečnostjo sem normalno funkcionirala na 5mg Cipraleksa, kar je majhna doza. Ne bi pa rada škodila svojemu otročku, seveda.

Zanima me Vaše mnenje in izkušnje v zvezi s to zadevo. Kako je z dojenčki, katerih mamice so jemale antidepresive v nosečnosti? Je v Sloveniji sploh kaj raziskav na to temo?

Najlepša hvala za Vaš odgovor in osvetlitev tematike vsem, ki se spopadamo s tovrstnimi dilemami!

K.

Spoštovana,

najbolj “pravi” naslov za vaša vprašanja je res profesor Ksenija Geršak z naše klinike, ki se poglobljeno ukvarja s področjem zdravil v nosečnosti. Je pa Slovenija veliko premajhna za kakšne merodajne raziskave s področja sopojavov v nosečnosti jemanih zdravil. Za “prvo silo” vam torej lahko odgovorim tudi jaz.

Kot kažejo izkušnje, v Sloveniji jemlje antidepresive kar velik odstotek nosečnic – in če imajo težave in jim zdravilo predpiše zdravnik, ki to področje pozna, je takšna terapija vsekakor umestna. Hude težave (tudi takšne, kot jih navajate vi) so nedvomno lahko za plod enako (ali še bolj) stresne kot zdravila.

Izkušnje tudi kažejo, da le manjši del nosečnic, ki občasno jemljejo ta zdravila v nosečnosti, to tudi pove. Zato menim, da je število novorojenčkov, ki bi lahko kazali vplive maminih antidepresivov, močno podcenjen. Kar v praksi pomeni, da so težave novorojenčka lahko zanemarljive – in jih ob pregledu ne opazimo ali se nam zdijo nepomembne. Med takšne znake sodijo tudi prevelika zaspanost ali prekomerna razdražljivost, neješčnost, izguba teže, blaga zlatenica… – ki so tudi sicer zelo pogost problem prvega tedna, torej tudi pri novorojenčkih mam, ki so bile v nosečnosti povsem brez stisk in so rodile normalno in ob roku.

Cipralex sodi med pogosto predpisovana zdravila, tudi v nosečnosti. Objavljenih je bilo tudi nekaj raziskav o učinkih na plod in novorojenčka. Njihova skupna značilnost je majhno število vključenih in veliko statističnih in metodoloških pomislekov ob njihovih rezultatih. Vseeno lahko povzamemo, da ob normalnem doziranju (kamor sodijo odmerki do 40 mg dnevno) v večini objav ni bilo podatka o pomembnejših težavah pri novorojenčku.

Zato menim, da je za vas in vašega še nerojenega dojenčka bolje, da spet začnete z nizkim odmerkom zdravila. Če vam bo pomagalo, odlično. Če bodo stiske še vedno hude, pa bo treba na posvet k psihologinji (za druge – nemedikamentozne metode lajšanja težav) ali psihiatru, ki se ukvarja tudi z nosečnicam (glede spremembe zdravila ali večanja odmerka). Na vsak način poskrbite zase, vaše dobro počutje je ključno tudi za dobrobit bodočega novorojenčka.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za Vaš čas, izčrpen in realen odgovor!

LP, K.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni vsi!

Rada bi podala še povratno informacijo glede antidepresivov in nosečnosti. Vem, da ena lastovka ne prinese pomladi in, da ne gre vsesplošno sklepati po enem (mojem) primeru, ampak vseeno… Morda bi kateri, ki se spopada s tem vprašanjem pomagalo in vem, da je malo informacij o tem.

Torej, moja punčka se je rodila zdrava, brez kakršnihkoli odtegnitvenih simptomov po rojstvu. Jemala sem pa zadnji mesec na vsak drugi dan 5 mg Cipralexa, do zadnjega meseca pa 5 mg vsak dan.

LP, K.

Draga K.,

ČESTITAM 🙂

In se zahvaljujem za bodrilno sporočilo (tudi v imenu vseh bodočih mam, ki so v strahu za otroka zaradi jemanja antidepresivov v nosečnosti).

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni,

tudi sama imam poleg čudovitega otročka še posledice nisečnosti in poporodnih “težav”. Zanima me kako je z jemanjem Zolofta in nosečnostjo. Koliko je še “varna” doza in kako je v primerjavi z drugimi AD – kateri bi bil boljša alternativa Zoloftu morda?

hvala

Spoštovana,

Zoloft je zelo pogosto predpisovan antidepresiv v nosečnost, zato bi se ga jaz kar držala, še zlasti, če vam ga je predpisal specialist in je odmerek manjši od 100 mg dnevno. Še bolj to velja za obdobje dojenja, saj je izločanje zdravila v mleko majhno in na dojenčka zato nima vpliva. Razen, da je njegova mama bolj umirjena, zadovoljna in polna pozitivne energije.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

mene me zanima ali lahko v nosečnosti jemljemo antidepresive mirzaten in venaflaksin in anti psihotik?

Antidepresivi in antipsihotiki sodijo med zdravila, ki zelo dobro prehajajo posteljico in lahko v plodu dosežejo enake ravni v krvi kot pri mami (nekateri celo višje). Za večino od teh zdravil velja, da so v nosečnosti odsvetovana ali pa je njihova uporaba dovoljena le, kadar pričakovana korist za mamo prevlada na potencialno škodljivostjo za plod.
Za zdravila iz C kategorije velja, da so bodisi testiranja na živalih pokazala negativne učinke pri plodu ali pa raziskav sploh ni bilo, medtem ko testiranja na ljudeh niso bila narejena (saj so takšne raziskave strogo prepovedane).
Torej velja tako za antipsihotike kot za mirtazapin in venlafaksin, da jih mora predpisati zdravnik, ki se zaveda potencialnih nevarnosti za plod in o tem pouči tudi nosečnico.
Če je njihova uporaba res nujna, pa je svetovano poostreno spremljanje nosečnosti in ploda, tudi z ultrazvočnimi preiskavami.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close