Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Premajhno pridobivanje teže

Premajhno pridobivanje teže

Moj sin je danes star 14 dni in po mnenju patronažne sestre ne pridobiva dovolj teže. Rojen je bil s težo 3240g in dožino 51 cm. Nekaj teže je izgubil do 3080, tretji dan po rojstvu, ob odpustu iz porodnišnice je imel 3160g. Ob prvem obisku patronažne sestre je imel 3260g, torej je v treh dneh pridobil 100g. Naslednjih tri dni je pridbil samo 80g, do 3340, naslednjih 5 dni še slabše, samo 90g do 3430, torej manj kot 20g na dan.

Otrok kaka 2-3 na dan in to zlatorumeno, pleničke so mokre 5-6 na dan, tako da menim da po teh kazalcih ni videti, da bi otroku kaj manjkalo. Je videti zdrav in zelo živahen.
Jemljem Tametil, ogromno pijem in kvaliletno jem, pa mu že moram 1x do 2x na dan dodati po 40-60 ml, ker je otrok očitno lačen. Po Tametilu, ki ga sedaj jemljem peti dan, ne vidim izboljšanja stanja in ne več mleka.

Otrok je precejšen zaspanček, ponoči se zbuja na eno uro, vendar sesa le par minut in spet zaspi in ga ni nikakor mogoče zbuditi. Zjutraj je potem tako lačen, da ga komaj nasitim.
Patronažna sestra je predlagala, da nočno dojenje ukinemo in ponoči striktno preidemo na stekleničko. Čez dan naj bi potem dojila, kolikor mleka bi pač bilo in dodajala kolikor bi bilo potrebno.
Njen nasvet se mi zdi malo skregan z nasveti, ki jih prebiram, kjer predlagajo dojenje čimbolj pogosto ? Ali ne bo to, da ga celo noč ne dojim še poslabšalo stanjem s količino mleka ?
Ravno tako me zanima, kaj menite o njegovi teži. Naj še povem, da smo v družini vsi bolj drobčkani.

Hvala za vsak nasvet, kako se lotiti težave dojenja in dodajanja.
Lep pozdrav

Spoštovana,

glede na to, kar ste zapisali, se povsem strinjam z mnenjem patronažne medicinske sestre. Ne glede na “drobčkanost” članov vaše družine je pridobivanje teže vašega dojenčka premajhno. In vzrok je dokaj jasen – kljub vašemu trudu, odrekanjem, Tametilu.. (ali pa morda prav zato) je vašega mleka premalo. Dokaz je tudi kratko sesanje vašega dojenčka ponoči – po nekaj minutah preneha, ker pač premalo priteče in zato raje hrani energijo za čas, ko bo kaj več hrane.

Sicer sodim med pristaše dojenja – nisem pa “zagrizena” do skrajnih mej. Kar pomeni, da zlasti v prvih dveh tednih svetujem čez dan pogosto dojenje v primeru, ko je to spodbuda, da se bo stvorilo več mleka. Kasneje ta način ni prav uspešen – dojenček se naveliča, mama postane preutrujena, zaskrbljena, zaradi dolgotrajnega jemanja Tametila se pojavijo lahko tudi sopojavi, ki vse “črne” misli in izčrpanost še stopnjujejo.

Da povzamem – čez dan pogosto dojenje absolutno da (tudi tehtanje kakšnega “podoja” ne bi škodilo, mame imajo včasih lažen občutek, da imajo dovolj mleka samo zato, ker jim pred pričetkom dojenja mleko kar samo prične teči), ponoči pa vašemu sinu napolnite želodček z nadomestkom (in 40 ali 60 ml bo premalo za potešitev lakote) in mu dajte nekaj ur spanja, počitka – in s tem pridobivanja gramčkov. Ko se boste malo spočili in sprostili tudi vi, znajo biti dojke bolj polne.

Napisano je seveda le moje mnenje in mišljenje – za nasvet, ki bo v skladu z “doktrino svetovalcev za dojenje”, pa bo treba vprašati še na kakšen drug forum.

Srečno, čim več uspeha pri pridobivanju teže vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Moj malo več kot 2 meseca star dojenček je v dveh mesecih iz 3070g prišel na 6200g. Sedaj pa se mu je teža ustavila. Pridobiva precej manj kot prej. Mleka imam ogromno. Izčrpam lahko po podoju še 100ml. Otroček se nahrani v 5 minutah vsako 1,5h- 2 ure. Čez dan je buden ponoči se hraniva na 3 ure. Edino blato odvaja zelo poredkoma (1 krat tedensko..sedaj pa še ni kakal v 9h dneh). Čez dan je buden in ni zaspan. Zanima me, koliko mora pridobiti moj otrok, glede na to da je teža že podvojena? Je vseeno minimum 115g na teden? KAko je po tretjem mesecu? Vagam ga 1 krat tedensko in je pridobi zadnji teden 180g, vendar v tem času ni odvajal blata. Se to potem kako drugače šteje.Koliko blata sploh lahko zadrži? Malo sem zmedena saj je to moj prvi otrok in vsi govorijo o pridobivanju teže, sama sem pa bolj panične sorte :/

V upanju na odgovor,

zmedena mamica

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,
vaš dojenček je res zelo nadpovprečno pridobil težo v prvih 2 mesecih. In če sedaj pri teži 6200 g malo manj pridobiva, ni to noben razlog za paniko.
Kar je neobičajno, je količina mleka pri vas – pri tem odsvetujem, da si po koncu podoja mleko še izčrpavate. S tem namreč daste doki in posledično možganom signal, da je treba proizvodnjo mleka še povečati – in začaran krog je tu. Predvsem zato, ker se mleko med enim podojem spreminja – v pričetku so to predvsem beljakovine in voda (da otroka odžeja), šele v zadnji porciji so maščobe, ki otroka zasitijo in skrbijo za porast gramčkov. In te so pri vas prav v mleku, ki ga na koncu “izčrpate” (upam, da je bil to enkratni dogodek) oz. ki ostane v dojki.
Kar je neobičajno, je tudi pogostnost hranjenja – po 1,5 ure se želodček še niti prav izpraznil ni, ko ga že spet “dotankate”. In seveda dojenček poje manj kot bi ob polni lakoti. V tej starosti je pogostnost hranjenja preko dneva na 3-4 ure, ponoči pa običajno en razpon med obroki že potegnejo na 5-6 ur.
Tudi kakanje na redke čase je bolj redkost kot pravilo pri dojenih otrocih – vendar ni zaskrbljujoče, če je dojenček dobre volje, če ne bruha, nima napetega trebuščka in ne kaka v trdih bobkih. V slednjem primeru pomaga kakšen dodatek vode, Donata Mg (5 ml = 1 žlica na kilogram, zjutraj, toplega, brez mehurčkov) ali Lactecon sirup (ki ga dobite brez recepta v lekarni).
Tehtanje na en teden pa pri dojenem, zadovoljnem in primerno težkem 2-mesečnem dojenčku ni prav nič potrebno. Samo povečuje paniko pri mami…
Čeprav ste prvič mama, vam gre odlično – poslušajte svoje notranje občutke, uživajte v nasmeških prvorojenca in čim manj poslušajte nasvete velikih in malih poznavalcev.
(MedOverNet je pač izvzet :-))
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

še ena zaskrbljena mama, ki ne ve več kako še do-hraniti otroka.
Naš fantič je star 10 dni in sva še vedno praktično na odpustni teži iz porodnišnice (2700g). Otrok je bil rojen v 38 tednu nosečnosti in tehtal 2910 g. Potem je izgubil 300 g kljub trudu z dojenjem. Tretji dan so potrdili zlatenico, zato je bil 12 ur pod lučko, uvedli so mu dodatek. V tem času sem dobila naval mleka, zato sem že v bolnici črpala svoje mleko in mu ga dodajal po flaški. Enako nadaljujeva doma. Pred vsakim obrokom, ga poskušam podojiti, ampak žal neuspešno. Dojko samo rahlo sesa, se crklja in drema, redko da kaj spije. Ostalo mleko si izčrpan in ga nahranim po flaški. Potrudim se, da spije vsaj 50 ml,…čeprav gre z muko (včasih to količino pije tudi po 40 min). Kljub temu se ne redi oz. minimalno.

Problem je tudi v tem, da nikoli nimam občutka, da je lačen, ker cele dneve in noči prespi. Umetnost, ga je zbuditi na 3 ure in prisiliti v obrok. Ne vem, kot da ni lačen oz. ne čuti lakote. Tudi med hranjenjem takoj zadrema nazaj in ga silimo piti v spanju. Po mnenju patronažne sestre še ni treba delati panike,da izgleda zdrav ima polulane in pokakane pleničke, ampak me vseeno skrbi.

Je možno, da je to še posledica zlatenice ali prezgodnjega rojstva (ob porodu, ki je bil sprožen je bil res majhen)? Naj še omenim, da smo poskušali tudi z AM, pa ga je še teže spravil po grlu, kot moje mleko.

Vsakega nasveta bom vesela.

Hvala in lep pozdrav!

Nasvetov, kako nahraniti dojenčka, ki je neješč, je res veliko – a je njihova “izvedba v praksi” mukotrpna – in v velikem deležu slabo učinkovita.
Trenutne razmere – brizganje, hranjenje po cuclju, pa še to na silo – so res utrujajoče. In ker je izbrizgano mleko vedno “posneto” (maščobe ostanejo na steni stekleničke, beljakovine se lahko sesedejo na dno), je tudi manj učinkovito glede pridobivanja teže.
Po vaših podatkih mi je sicer jasno, da je pri vašem fantu za neješčnost kar veliko razlogov – je moškega spola, rojen po sproženem porodu predčasno, je premajhen in zato njegov občutek za lakoto ni ravno navdušujoč. Takšne težave večinoma minejo po mesecu ali dveh… (z izjemo moškega spola 🙂 ).
Zaradi slabšega pridobivanja teže bi bil morda poskus, da čakate, da je “sestradan” in mu šele potem daste jesti, “prekrut” (to je način, ki je včasih uspešen pri nedonošenčkih, ki prehajajo s hranjenja po želodčni cevki na vsake 3 ure na način hranjenja “po želji” po cuclju ali na dojenje). A če v nekaj tednih ne bo boljši jedec, je vredno poskusiti tudi to.
Vseeno bi še poskušala z dojenjem – morda slabo prime bradavico (brez kolobarja) in potem samo seslja mleko? Je dojka pred pričetkom prepolna, kot žoga? Ko stisnete bratavico vi, ali mleko teče, “šprica”, ali se le pokaže kaplja? Vse to lahko preveri patronažna sestra, ki ima očitno izkušnje in občutek. Morda pride v poštev dojenje preko silikonskega nastavka?
Pazite tudi, da mu ni preveč toplo. Mejno pregreti dojenčki so lahko razdražljivi in topli na otip, lahko pa tudi prekomerno zaspani in povsem zadovoljni dremljejo ves dan in vso noč.
Toliko za začetek – glede na vse, kar ste zapisali, pa se strinjam s patronažno sestro, da ni razloga za paniko. Morda le za kakšno bolj aktivno očijevo vlogo – ki naj dojenčka prevzame za čas med obroki, ko si vi lahko privoščite krepčilni počitek s spancem. Čeprav za to ni “znanstvenih dokazov”, pa izkušnje kažejo, da se utrujenost mame pogosto “prenese” na dojenčka…
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close