Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Nenasiten dojenček

Nenasiten dojenček

Spoštovani.

V 36. tednu (17.1.) sem rodila sinčka, težkega 2840g in velikega 48cm. s težo je sicer zadovoljivo napredoval, vendar so me kljub temu v prvih 2 tednih opozarjali, da pridobiva premalo. Bil je zlateničen, zato je večino časa prespal. Z dojenjem ga nikakor nisem mogla nahraniti, saj je vedno zaspal, deloval pa je, kot da sploh ni lačen. Kljub črpanju mleka, sem ga kmalu večino izgubila (najbrž zaradi strahu), zato sem začela dodajati Aptamil 0. Po porabljenem prvem pakiranju Aptamila 0, sem prešla na Aptamil 1. Sinček je postajal vedno živahnejši, vedno je popil celoten obrok + dojenje (ne kontoliram vedno količine svojega mleka, vendar navadno ne presega 40ml). Po obroku je bil čez 2 uri ponovno lačen, ponovno je z užitkom pospravil celoten obrok. Tako smo po nasvetu patronažne sestre prišli do količine 140 ml Aptamila + dojenje. Včasih se zgodi, da popije vse, včasih samo 80, manj pa skoraj nikoli. Zelo se je zredil, opazno postaja iz dneva v dan debelejši. Je sicer dokaj močan in sam dviga glavico, jo nekaj časa tudi brez težav drži dvignjeno. Pravijo mi, da očitno potrebuje toliko hrane, ker jo porabi za razvoj in tudi, da dojenčki morajo biti debeli. Zdravnica mi je svetovala naj mu ne odrekam hrane. Sedaj ima že krepko čez 4 kg – bliža se 5 kg, sama sem ga v dolžino izmerila 57 cm.
Nastale so tudi težave s prebavo, saj odvaja blato 1 do 2x vsak drugi dan. Blato je potem redko.
Po mojem mnenju se preveč redi, rada bi samo da je zdrav in sit. Kako naj to dosežem? Ker ne vem več kaj naj storim sem začela uvajati urnik (prilagojen njemu) in redno zapisujem količino popitega mleka.
Koliko naj poje tak doječek in koliko obrokov naj mu dam? Ali bi bilo bolje, da uporabljam Aptamil 0? Saj piše, da je tudi Aptamili 0 za dojenčke do 6. meseca. Zanima me še, če oznaka na pakiranju Aptamila “PRE” (kupljeno v Mulerju) ustreza Aptamilu 0 kupljenemu v lekarni?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav.

Anja

Spoštovana Anja,

požeruščki povzročajo mamam prav tako hude stiske kot neješčneži – včasih so stiske še hujše, saj je njihov zahteven jok težko preslišati. Mnogokrat res velja, da so v “začaranem krogu” – ker jih črviči, se tolažijo s pitjem (goltanjem) mleka, zato še več jokajo, se potolažijo še z večjim obrokom, želodček postaja vse “prostornejši”… In grami gredo v višave, množijo se podbradki in “mišelinke” okrog pasu.

Če gre za dojenega otroka, nas hitro pridobivanje teže in maščobnih ovojev prav nič ne moti. Drugače je pri “zalivančkih”, tu smo bolj strogi. Po opisu pa vseeno sodim, da pridobivanje teže ni tako pretirano – še zlasti, če velja izmerjena dolžina 57 cm. In seveda ob dejstvu, da je vaša pediatrinja zadovoljna z rastjo in razvojem vašega sinčka.

Odvajanje vsak drugi dan je pri dojenčkih, ki so dohranjevani s “formulo”, nekaj povsem normalnega.

Pametno je, da si beležite prehrambeni urnik – ob tem upoštevajte, da je normalno, da se količina popitega mleka močno spreminja (tudi sami ne pojemo vsak obrok enako) in da je pričakovani dnevni vnos mleka okrog 140-160 ml/kg, torej pri vašem fantu okrog 650-700 ml na dan razdeljeno v 5-7 obrokov.

Na tržišču je res veliko nadomestkov materinega mleka – tisti, ki so namenjeni dojenčkom od rojstva, imajo večinoma oznako 0, Pre, Start ali 1; glede na formule, ki so namenjene večjim dojenčkom, imajo nekoliko manj beljakovin in mineralov. Večina proizvajalcev svetuje te začetne formule do teže 4-5 kg oziroma do starosti 2-3 mesecev. Gre pa za nasvet, ne za stroga navodila, ki bi se jih morali natančno držati. Zato ne bo narobe, če boste prešli na naslednjo “stopnjo” fantove prehrane. Pogovor s farmacevtom v lekarni, ki natančno pozna sestavo vseh mlečnih “formul”, bo tudi dragocen za odločanje.

Po tem, kar sem našla v Milupinem katalogu in na internetu, bo verjetno Aptamil Pre res zelo podobno mleko kot tisto, ki ste ga z oznako 0 kupili v lekarni (Aptamil 0 je sicer meni malo znan, morda gre vseeno za kakšno drugo oznako?). Po opisu sodeč ima le nekaj več tim. prebiotikov.

Ker se nam bližajo topli pomladni dnevi, vam svetujem tudi čim več gibanja na svežem zraku – dojenčku bodo zanimivosti na sprehodu zamotile lakoto, vedno bolj bo tudi aktiven in bo špehek spreminjal v mišice – in vaše sedanje skrbi bodo izpuhtele.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana dr. Lilijana Kornhauser Cerar.

Lepo se Vam zahvaljujem za Vaše mnenje in trud, ki ste ga vložila za iskanje podatkov o Aptamilu.
Muči pa me še vprašanje koliko dni lahko tako hranjen dojenček ne gre na blato? Sedaj namreč že drugi dan ni šel… Zadnijč je šel 9.3. popoldan. Nekoliko je bolj nemiren in pogosteje joka, sicer pa ni opaznih večjih težav.
V razni literaturi vglavnem opisujejo zaprtje pri dojenih otrocih, nisem pa zasledila informacij o takih, ki bi bili pretežno hranjeni s “formulo”.

Lepa hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Anja.

nova
Uredništvo priporoča

Draga Anja,

v praksi opazujemo zaprtje (v smislu, da dojenček kaka na nekaj dni in da je blato lahko tudi trše – v obliki bobkov) predvsem pri otrocih, ki so hranjeni z nadomestki materinega mleka. Dojeni resda odvajajo bolj poredko, a je njihov kakec kašast in mehak.

Odvajanje vsak 2. -3. dan ni nič neobičajnega, seveda pod pogojem, da blato ni zelo trdo (pri tem se dojenček res namuči pri kakanju, nekateri tako hudo, da dobijo razpoke ob anusu, ki krvavijo in so zelo boleče).

Če vaš dojenček ob sedanjem režimu hranjenja kaka na 2 dni, je to povsem normalno. Če je blato trdo, v bobkih, pa svetujem dodatek mlačnega Donata Mg (nekaj velikih = jušnih žličk pred jutranjim obrokom) ali sirupa za mehčanje blata (ki vsebuje laktulozo, npr. Lactecon).

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Tudi meni se zdi da imamo “težave” pri prehranjevanju…
Alina je rojena oktobra, sedaj stara 5 mesecev.
V začetku (3 tedne) delno dojena, kasneje smo zamenjali kar nekaj formul. Že kar 3 mesece vstrajamo na Aptamilu 1. Prehranjuje se nekje na 2 uri. V začetku je pojedla manj kot je merilo (opisano na embalaži formule), veliko je tudi pobruhala, saj ima refluks. Blagi, ampak traja ves čas med enim in drugim obrokom.
Z AR formulo je imela težave s prebavo, nenehen jok. Sedaj sva (že nekje 1,5 meseca) pa smo skoraj samo na AR Aptamil, saj je bilo potrebno počasno postopno uvajanje… Obroki so malo večji, saj je potrebno zaradi gostote mleka uporabiti cucelj s “plus” vzorcem, in mleko bolj teče… Na dve uri poje cca 180 ml mleka… Naj še omenim, da pri Aptamil 1 ni imela v redu blata (po besedah patronažne), ko smo postopoma uvajali AR Aptamil in gosto hrano se je to izboljšalo, oziroma sedaj je blato zelo trdo in ima kar težave… naj še omenim, da Alina ni “zalivanček”, je bolj med “suhimi” dojenčki, oziroma “normalno” rejenimi 🙂

Kak mesec nazaj sva počasi začele uvajati gosto hrano. Trenutno imava zelenjavno kosilo, ta teden pa tudi počasi uvajanje sadja za dopoldansko malico, zvečer pa nekaj riževe kašice v mleko. Tukaj se pa pojavi težava.
Občutek imam, da njen trebušček nikoli ni nasiten. Skoraj po vsakem obroku goste hrane joka, ker bi še jedla. Dam ji mleko v flaški, ne poje ga veliko (cca. 40), nakar skoraj vso mleko izbruha (kljub temu da gre za AR formulo). Obrok kosila je kar velik (velik korenček, ali srednji korenček in majhen krompir ali bučka), ampak nikoli ne ostane sita več kot 1 uro. Po eni uri poje od 150-200 ml obroka.

Zanima me ali je to “normalno”? Ali naj pustim tako kot je, ali bi bilo priporočeno narediti kakšno spremembo? Patronažna mi je sicer rekla naj poskušam s formulo ki dojenčke nasiti, ampak pri nas je težava pri spreminjanju formul istočasno pa ni težava pri formuli ampak pri nenasitnosti ob gosti hrani…

Hvala za odgovor!

Spoštovana,

kar večkrat sem prebrala vaše “težave”, pa mi ni vse jasno. Hranjenje na 2 uri je pri tej starosti nedvomno prepogosto. Tudi količine, ki jih opisujete, se mi zdijo zelo velike, če že ne prekomerne.

Jok 1-2 uri po obroku ni vedno znak lakote ali nenasitnosti – drži pa, da se mnogi znajo potolažiti s hrano. Kar starši nepravilno vrednotijo kot potešitev lakote. Tudi polivanje ni vedno znak refluksa, ampak gre lahko za razbremenitev preveč napolnjenega želodčka (domači mojstri bi rekli “uberlauf”).

Najbolj koristen bi bil pogovor s pediatrom in medicinsko sestro v posvetovalnici – ki najbolj poznata vašo Alino tudi glede rasti, morebitnega refluksa ali prebavnih težav. Zaenkrat pa je najbolj nekoristno “beganje” med različnimi oblikami mlečnih nadomestkov in menjava vrste goste hrane. Poskusite torej vztrajati pri vsaj 2 obrokih goste hrane (seveda primerno pripravljenih, vključno z zabelo, da bo obrok gost in prijetnega okusa), ostali lahko temeljijo na mleku. Razmik med dvema dnevnima obrokoma naj bo VSAJ 3-4 ure (v tem obdobju naj bi imel dojenček največ 5-6 obrokov). Če dete joka že uro po obroku, ga poskusite zamotiti s kakšno zanimivostjo – sprehodom, igračami, celo čofotanje v banji pride v poštev.

Veliko uspeha vam želim, se še kaj bereva,

P.S. “Zalivančki” je star slovenski naziv za otroke v prvem letu, ki niso dojeni oz. hranjeni z materinim mlekom, ampak z nadomestki. Torej ne gre za sinonim za debeluščke.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Na vas se obracam s podobno tezavo, ki jo je opisala moja predhodnica.
Imam sina, starega 4 1/2 mesece, ki se prav tako hrani na dve uri, s to razliko, da ne poje velikih kolicin hrane, temvec veckrat po malo. Vcasih se zgodi da poje 120 ml, cez dve uri se 30 ali 60 ml, nato pa cez dve uri spet 120 ml in tako naprej. Tudi ponoci se zadnja dva tedna pogosto dogaja, da se zbuja na dve uri in zahteva hrano, ceprav smo spali ze 6 ur v enem kosu. Poskusila sem ze vse; sprehod med obroki, igranje, celo nosenje po rokah in dodajanje tekocin, a zal vse neuspesno. Cisto sem ze obupana. Naj povem, da je otrok delno na mojem mleku, ki si ga crpam, saj dojko zavraca, delno pa na Aptamilu 1. Cez dan se trudim, da mu dajem svoje mleko, ponoci pa je izkljucno na Aptamilu. Prosim za vas nasvet, kako naj otroka navadim, da bo spil vecje kolicine hrane na 4 ure?
Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Draga Nikoletta,

s takšnimi dojenčki, kot je vaš fantek, je življenje res naporno. Še zlasti noči s premalo spanca. In zdravniki in medicinske sestre praviloma ne vemo svetovati kaj zelo uporabnega, le poskušanje – z različnimi cuclji, tudi s hranjenjem po žlički. Z menjavo mleka – namesto Aptamila kakšno drugo formulo, ki jo bo morda fantek bolj z veseljem pil. Tudi s kakšnim dodatkom riževih kosmičev zvečer (da je hrana gostejša in se dlje zadrži v želodčku). In seveda je že pravi čas za uvajanje goste hrane, ki mu bo morda bolj teknila.

Da bi šlo za kakšen bolezenski razlog slabega hranjenja, je malo verjetno, saj niso vsi obroki premajhni. Prav tako iz vašega pisanja nimam vtisa, da bi ga kaj mučilo, je normalno razpoložen rastoči dojenček. Zato mislim, da se bodo težave kmalu razblinile – le nikar ne obupujte, ob tem so težave praviloma samo večje.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Imam podobno “težavo” kot je opisano zgoraj in še nekaj vprašanj, bom poskusila na hitro.

Naša punčka bo ta teden dopolnila 4 mesece, rojena ob roku, nato sva se dojili in dojili, v bistvu je bolj spala in se crkljala, 2. dan sva bili odpuščeni iz P, 5. dan sva se za en dan vrnili, ker je bila zlatenična in je nato preživela 24h pod lučko. Že tam so ji potem pričeli dodajati AM, ker naj bi premalo pridobivala na teži, tudi doma smo potem nadaljevali s kombinirano prehrano, seveda je sedaj vedno več in več AM, ker ji je pač lažje in bolje steče. Meni črpanje nikakor ne gre od rok, tako da se doji, kolikor pač hoče, ostalo (večino) dobi AM. Do pred 1 tednom sva se nahranili z AM okoli 7h zvečer, nato se je ponoči samo še dojila in je bila s tem zadovoljna nekako do 5h, 6h zjutraj. Zdaj pa ima zgleda kak poskok v rasti in zažene strašni vik in krik, če ne dobi še AM, tako da jo v bistvu hranim na 3-4 ure 24/7. Ob tem pa naj povem, da poje 100 ml do max 120 ml naenkrat, oz. velikokrat potem bruhne nazaj, kar je “preveč” (sama se ne ustavi, ko naj bi imela dovolj, ampak pije, dokler ne zmanjka)
Na teži in dolžini sicer sedaj normalno pridobiva, je pa daleč od težkokategornika (sedaj ima okrog 6 kg, rojena je bila s 3,1 kg).

Imate kak nasvet, kako jo bolj uspešno oz. za dlje časa nahraniti? Zgoraj sem prebrala, da bi dodala riževe kosmiče v AM, a je takih variant še kaj? (nekje v tem forumu ste omenjali tudi neko smetano pa nisem čist prepričana, če sem to prav razumela…)
Torej se ne rabimo striktno držati pravila, da do 6.meseca samo mleko?
Zakaj se po vačem mnenju ne ustavi pri hranjenju? Ali so možne kakšne težave z želodčkom in refluksom?

Druga stvar je, da se že cel mesec zelo želi dvigniti iz ležečega položaja in se prav napenja in napenja in dviguje. A to počne, ker se želi dvigniti, ali mislite, da so tudi kake težave s prebavo? Sicer kaka 1x dnevno, ob tem se sicer napne in spusti kak zvok, ampak nič dramatičnega.

Najlepša hvala za odgovor in želim vam še veliko uspeha pri delu in tako prijaznih in pomirjujočih odgovorov, kot jih prebiram tukaj!

LP

Draga Nicci,

vaša dojenčica res ni težkokategornica, je pa kar blizu… Po pravilih dojenčki porodno težo podvojijo v 5 mesecih, vaši pa je to “uspelo” že pri 4 mesecih… Torej je zanesljivo ne “stradate” 🙂

Dojenčki, katerih mame mleka nimajo ravno v izobilju in se morajo zato za mililitre mleka precej bolj potruditi pri dojki kot na steklenički, so lahko zelo nepotrpežljivi med dojenjem. Kar mame spravlja v tesnobo in obup – in ta še zmanjša količino in iztekanje mleka, poveča tečnobo dojenčka …. – in ste v začaranem krogu. V takem primeru je jasno, zakaj so včasih trdili, kako morajo “dojilje” kdaj popiti kozarec piva – ne zaradi učinka hmelja, slada ali tekočine v pivu, ampak predvsem zaradi sproščujočega učinka tistega nizkega % alkohola v pivu. Ko so se mame malo manj “sekirale”, je šlo vse lažje.

No, sploh ne propagiram alkohola, da me ne bi kdo narobe razumel – pa čeprav se mi zdi kakšen deci piva (ali pol kozarca rdečega vina) za mamo in dojenčka precej bolj varen način lajšanja težav kot “uradni” antidepresivi.

Še vedno večina dojenju naklonjenih strokovnjakov priporoča izključno dojenje do 6. meseca. Drugi pa svetujejo, da (še zlasti pri otrocih na adaptiranem mleku) pričnete z uvajanjem goste hrane že s 4. mesecem – na ta način naj bi bilo celo manj alergij in celiakije (hmmm, pred 20 leti je bilo prav obratno, zgodnje uvajanje hrane je bilo “krivo” za marsikaj). Torej ne bo nič narobe, če boste svojo težko nasitljivo dojenčico pričeli hraniti s čem novim – pazite le, da uvedete le eno novo hranivo na teden in ne mešate kar vse povprek. In da ji ponudite okusno pripravljeno hrano, ne neko vodeno zelenjavno ali sadno “čorbo”.

Zakaj se ne ustavi med hranjenjem? Očitno ji hranjenje godi, pa čeprav je potem želodček včasih prepoln – in odvečno količino “vrne”.
Dodajanje riževih kosmičev je koristno predvsem zaradi zgostitve mleka – kar svetujemo pri “polivalcih”. Sladko smetano (kar tisto iz trgovine, ljubljanskih, pomurskih, celjskih ali kakšnih drugih mlekarn; 1 veliko žlico na 100 ml mleka) pa dajemo predvsem tistim, ki se slabo redijo kljub normalnemu vnosu mleka.

Če jo pri 4 mesecih še vedno zadržujete v ležečem položaju, mi je čisto jasno, da se želi dvigniti – ne zato, ker bi jo zvijalo, ampak zato, ker jo zelo zanima okolica – ki pa jo je iz ležečega položaja res težko opazovati… 🙂

Upam, da sem vam zadovoljivo odgovorila na vprašanja – in se vam odgovori ne zdijo premalo resni.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
Prosim vas za nasvet glede mojega sincka rojen je bil 21.10. en dan po roku Porodna teza je bila 3360g dolzina 50cm. Odpustna pa je bila 3120. Ker sva imela tezave s pristavljanjem so mu ze v bolnisnici dajali dodatek. Po prihodu domov pa nama je dojenje steklo in fant se je lepo redil. Tezave pa so se pojavile ze v drugem tednu, ko se je zredil v 4 dneh le za 10g. Veliko je tudi jokal kljub temu da sva se dojila kar naprej zato smo po nasvetu patronazne uvedli dodatek Novolac1. Pri prvem pregledu 19. 11. je tehtal 4120g in meril 52cm ker me je skrbelo hitro ptidobovanje teze in ker od takrat zaradi zdravil ki jih prejemam ne smem vec dodajati svojega mleka smo se dogovorili
se za en pregled in sicer 2.12. Takrat je tehtal 4380g. Na vcerajsnjem pregledu 14.12. pa ze 4880g meril pa 56cm. Zelo me skrbi to naglo pridobivanje teze v zadnjih desetih dneh. Pediatrinja je sicer rekla da niti slucajno ni predebel. Imava 7 obrokov na dan popije pa med 600 in 700ml
Doslej je najvec pri obroku popil 120ml sedaj bi pa ze 150. Skrbi me da se bo prevec zredil saj menda to za zalivancke ni dobro in ali naj mu dajem. Drugace na obrok spije med 70 in 90 oz. 120. Je sicer zelo zivahen lepo napreduje glavico ze dvigne in zadrzi kadar je na trebuscku. Tudi smeji in “pogovarja” se veliko zacel je ze sesati rokico. Prosim vas za nasvet glede hranjenja in ali bi bilo smiselno preiti na mleko za bolj dolgotrajno sitost dojenckov oz. kako je z mleki za alergike brala sem namrec da naj bi te formule nekako bolje nasitile zaradi bolj razgrajenih beljakovin in zalivancki bi se naj redili bolj primerljivo dojenim. Sama bi jo takoj uvedla kljub visji ceni. Skrbi me le ker proizvajalec tega mleka ne priporoca za zdrave dojencke torej brez alergij. Na skatli od Allernove, proizvaja jo Novolac namrec pise naj je ne dajemo zdravim dojenckom torej brez alergij. Vem da obstaja tudi Novolac za podaljsevanje sitosti pa me zanima ce bi ga bilo smiselno uvesti. Hvala za vas odgovor in lepe praznicne dni vam zelim.

Glede na zapisano, vaš dojenček napreduje pa zlatih standardih in bi se kar držala tega. Prirast teže se bo ustavil okrog 9 meseca, ko bo prešel na gosto hrano in bo tudi več “pokuril” za gibanje.
Posebne “formule” so res mišljene za dojenčke s težavami – in so takšna tudi priporočila na embalaži. Niso pa zato prav nič “osiromašena” mleka. Vseeno pa ne razumem, zakaj bi se odločali zanje – cena je res pomembno višja, pa zato niso “mleka” prav nič “boljša”.
(Čeprav primerjava ni čisto umestna: vi bi se enako dobro počutili in bi bili enako zdravi, če bi se najedli zdravega kosila iz domače govedine ali perutnine, domačega krompirja, domače špinače in domačega štrudla – in ne bi šli v Michelinovo restavracijo, kjer bi se za 50 (in več x) višjo ceno najedli eksotične race, argentinskega krompirja, kenijskega fižolčka in papajine strjenke iz Indonezije. Tudi prirast teže bi bil podoben, le družinski proračun bi bil tako siromašen, da si ne bi mogli privoščiti izleta ali počitnic na morju.
Zato kar ostanite pri sedanji prehrani, kmalu bo čas za kuharske eksperimente z gosto hrano – in iskanje bolj nasitnih obrokov (pa ne zaradi manjšega pridobivanja teže, ampak da bo držalo čez noč in vas bo pustil spati).
Pozdrav in srečno v 2016,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close