Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Oči pri novorojenčku

Oči pri novorojenčku

Spoštovani.

Naš novorojenček je star 8 dni. Rodil se je 6 dni čez rok. Drugi dan po porodu se mu je desno oko čisto zlepilo. Očistili so mu ga z gazo in fiziološko raztopino. Zdaj se mu vsak dan oko zlepi oziroma mu teče iz očesa kot bi imel vneto oko, nekakšen zelenkast gnoj. Oko mu čistim z gazo in fiziološko raztopino. Kaj bi to bilo? A je to nevarno, ali se to zdravi in po koliko časa mine?

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovana,

po opisu gre pri vašem novorojenčku za gnojno vnetje očesne veznice (konjunktivitis), ki ne bo minilo samo od sebe in ga boste težko “pozdravili” le s spiranjem s fiziološko raztopino. Treba bo k pediatru – po recept za antibiotične kapljice (večinoma dajemo Ciloxan raztopino), ki jih boste kapljali v oči (sprva v obe) vsaj nekaj dni na vsakih nekaj ur (npr. pred dojenjem – ob previjanju). Seveda ostajajo navodila za čiščenje s fiziološko raztopino nespremenjena.

Pediater bo ob pregledu tudi ocenil, ali se je vnetje razširilo z veznice po solzevodu v solzni mešiček (ob notranji strani zgornjega dela noska pod očesnim kotičkom), kar se kaže z rdečino in izboklino v velikosti koruznega zrna. Ob tem (sicer redkem) zapletu je potrebno sistemsko zdravljenje z antibiotiki (torej v obliki sirupa).

Sam konjunktivitis ne pušča posledic, se pa pri nekaterih dojenčkih ponavlja – zaradi prirojeno zoženega solzevoda, ki ovira iztekanje solz iz oči v nosek, kar privede do zastajanja solz ter množenja bakterij v njih. Če težave ne izvenijo do starosti pol leta, oftalomolog solzevod prebrizga (s posebno topo iglo, ob lokalnem omrtvičenju tkiv z anestetičnimi kapljicami) – in vnetij od posega ni več.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana,

vpliv položaja na nasičenost krvi s kisikom in dihanje pri zdravem donošenem novorojenčku je bila res tema moje doktorske naloge. V njej smo s pomočjo posebnega monitorja spremljali nasičenost krvi s kisikom, hitrost bitja srca in dihanja ter pretok zraka skozi nos in usta pri 250 novorojenčkih v 3 položajih (leže na hrbtu v bolnišnični posteljici, v avtomobilski varnostni posteljici ter v polsedečem položaju v avtomobilskem varnostnem sedežu). Rezultati so nedvoumno dokazali, da se tudi zdrav donošen novorojenček v polsedečem položaju v spanju (ko mu pade glavica navzpred) duši in mu ob tem pomembno pade nasičenost krvi s kisikom (prej je bilo takšno dušenje opisano le pri prezgodaj rojenih ali bolnih novorojenčkih) kot tudi, da se v vsakem položaju, ki traja dlje časa (več kot uro) začne utrujati – kar se tudi kaže z nižanjem nasičenosti krvi s kisikom.

Sporočilo raziskave je predvsem opozorilo, da avtomobilski stolček ni nadomestek za posteljico ali zibko in naj se ga ne uporablja v druge namene kot za prevoz.

Torej raziskava ni čisto primerna za odgovore na vaša vprašanja – in to zato, ker je vaša dojenčica že stara 2 meseca (predvidevamo, da je dušenje, ki smo ga ugotavljali v raziskavi pri 2 dni starih novorojenčkih, vezano predvsem na prvih 6 tednov starosti, ko je kontrola glavice še zelo slaba), pa tudi zato, ker je način spanja v naročju ali v nosilki drugačen kot v primeru, ko otrok spi sam v zibki ali posteljici – zaradi stalnih dražljajev (premikanje mame, njeno dihanje, pogovarjanje ipd.) je spanec plitvejši, kar zmanjša ohlapnost mišic in tudi spremeni mehanizem dihanja.

Na vsak način pa rezultati naše in podobnih raziskav iz slovstva dokazujejo, da je povsem skrčen položaj narava namenila za čas v maternici in ga ni koristno (umetno) poudarjati po rojstvu. V ta “koš” odsvetovanih postopkov bi sodilo tudi spanje v naročju – ki ga pediatri ne podpiramo tako iz fizioloških (kakovost spanja ob stalnih dražljajih iz okolice je drugačna, manjka faza globokega spanca, tim. nonREM, pogostejše je tudi pregretje) kot psiholoških razlogov (sedaj vam je že prijetno, kako pa boste uskladili svoje normalno življenje s spečo 6-, 8- ali 12-mesečnico v naročju?). No, tole slednje je res čisto vaša osebna odločitev in me glede tega itak niste vprašali za mnenje…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
nova
Uredništvo priporoča

Se bom kar priključila tej temi.
mene pa zanima, ali je normalno, da dojenček tako zavija z očmi, oz. najbolje opišem zadevo kot da “rola” oči, vsako v svojo smer. Drugače tudi fiksira pogled in gleda normalno, npr. v moj obraz, čeprav tudi vmes zaškili, večkrat na dan pa opažam to rolanje. Ne morem se znebiti strahu, da je kaj narobe z mojo dojenčico, da ni kaj narobe z njenimi možgani. Rojena je bila v 37 tednu, stara pa je 5 tednov. hvala!

Spoštovana,

vse, kar opisujete, so normalna dogajanja pri dojenčku – in ne le pri dojenčku, pogosto tudi večji otroci in celo odrasli “rolajo” z očmi v času, ko padajo v dremež…

Tudi škiljenje je nekaj povsem običajnega v 1. letu, ko so vidna skorja ter povezave med očmi in vidnimi središči v skorji še nezreli – in ima dojenček še težave pri “sestavljanju” slike iz dveh oči v eno samo.

Če bo škiljenje po 6. mesecu postajalo izrazitejše, če bo vzorec vedno enak (samo eno oko, vedno v isto smer), pa vas bo pediater napotil k okulistu, ki bo preveril, da ni slučajo ostrina vida na enem očesu boljša kot na drugem – kar privede do stanja, ko se otrok “nauči” gledati z enim očesom, drugega pa kar “pozabi” uporabljati.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Imam puncko staro 1 leto. Rojena je mesec dni pred rokom. Opazam, da ze od rojstva skili seveda se je stanje veliko izboljsalo. Bile smo tudi pri okulistu, ko je imela 6mesecev. Okulist mi je rekel naj me zaenkrat to ne skrbi, saj je to ponavadi normalno, da dojencki skilijo, sploh pa v mojem primeru, ko je bila mesec dni prej rojena.
Sedaj pri njenem enem letu je skiljenje se prisotno ampak bistveno manj kot na zacetku.
Eno oko ji vlece malo proti nosu. Imela je sedaj pri enem letu tudi sistematski pregled, vndar zdravnica ni nic omenila njene oci, mene pa na pregledu ni bilo zraven, je bila babica z njo.
Ali naj grem k okulistu,saj me skrbi, da ne bo kasneje prepozno, a zdravnica ne daje nic pozornosti na to???

Spoštovana,

najverjetneje res ni nobenega razloga za strah in zaskrbljenost, še zlasti, če pediatrinja ob natančnem pregledu (tu dejstvo, da je bila s punčko na pregledu babica, ne vi, nima nobenega pomena) ni našla ničesar patološkega.

Škiljenje je res pogosta diagnoza pri dojenčkih, ki je posledica nezrelosti “sestavljanja” slik iz obeh oči v celoto v vidnem središču možganske skorje. Pri tem včasih poškili z enim, včasih z drugim očesom, Drži tudi, da ob 1. letu večina dojenčkov ne škili več.

Kadar ostane škiljenje opazno tudi po 1. letu, še zlasti, ko stalno “škili” le eno oko, ni odveč napotitev k okulistu, ki bo izključil slabši vid na enem očesu (praviloma tistem, s katerim dete škili) in naredil načrt ukrepov. Pri tem se nič zelo ne mudi, ničesar ne bo zamujenega.

Kar lahko naredite sami je, da pozorno opazujete in si zapisujete škiljenje – ter da poskrbite za “aktivnost”, nekakšno očesno gimnastiko na način, da dajete otroku za igro predmete, ki jih opazuje, jim sledi s pogledom (v vse smeri), posega po njih ipd. Tudi listanje otroških slikanic je koristno.

Škiljenje ob pogledu na bližino pa je nekaj povsem normalnega, še zlasti pri prezgodaj rojenih, ki imajo v primerjavi z donošenimi vrstniki tudi ob 1. letu starosti lahko še širši nosni koren – in s tem razdaljo med notranjima očesnima kotoma.

Pozdrav in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni! Moja dojencica je stara 5 tednov in opazam da ji oci zacnejo za zelo kratek cas nenadzorovano zelo hitro svigati v levo in desno…kot nekaksno trzanje…do sedaj sem to opazila ko se je priklopila na dojko. Vceraj zvecer pa sem to opazila trikrat in me je zaskrbelo, saj tokrat ni bilo med hranjenjem. Ko se ji je to zgodilo med hranjenjem mi je delovalo kot nek refleks zadovoljstva…sedaj pa sem zaskrbljena. Me mora skrbeti? V naprej hvala za odgovor.

Draga petramaja,

sodeč po opisu gre za nenevarno trzanje očesnih zrkel – nistagmus, ki je zelo pogosto pri dojenčkih, še zlasti med dremanjem. Le če bi šlo za bolj stalen pojav, če bi ob tem kazala tudi znake motene zavesti ali imela mišične krče, je nujen takojšen pregled pri pediatru (zaradi možnosti, da gre za epileptično dogajanje – kar pa je zelo redko…).

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, mene pa zanima pri moji dojenčici je bila opazena cista v levem ventriklu cca 3-4mm. V bolnici so mi rekli da to v večini primerov ni nevarno. Opažam pa, da preden se preda trdemu spancu odpira in obrača oči (gor dol, levo desno) tako da je včasih videno samo belo. ko je v budnem stanju normalno sledi meni. Velikokrat se tudi smeji med spanjem . Stara je pa 23 dni.

Hvala za odgovor. LP

Spoštovana,

v dremežu večina novorojenčkov in mnogi dojenčki (celo do 1. leta starosti) “gledajo z belim”, vrtijo zrkla, škilijo, trzajo z ustnicami ali okončinami, se nasmihajo in nekateri tudi pojamrajo – in vse je za to fazo “spanja” normalno (saj podobno delamo tudi mi odrasli, le da se ne vidimo!).
S cisto v ventriklu (predvidevam, da gre za razvojno cisto ob sprednjih rogovih, ki je dejansko slučajna najdba in nima z razvojem nobene povezave) pa obračanje učk prav tako nima nobene vzročne povezave.

Lepo se imejte, uživajte v nasmehih, ki se bodo čez kakšen teden ali dva začeli tudi v budnosti,

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni ga. Tanč!

Sicer ste mi nekako odgovorili, pa vendar me zadeva še zanima in “skrbi”. Upam da ne bo narobe, če temi dodam še vprašanja o drugih temah. Je moja prvorojenka in sem, da ne rečem, panična, ob vsaki stvari, vedenju, gibu, za katere sploh ne vem kako bi morale zgledati.
4 mesece stara hči, rojena z medeničko, porod hiter in bp, imela rahlo zlatenico, ki je bila hitro sanirana.

– Glede tega rolanja z očmi (nistagmus): zelo intenzivno rola ko se hraniva, res kot bi padala v dremež, vendar najprej zarola, potem pa široko odpira naprej oči in je budna normalno; je to rolanje povezano tudi z ugodjem, se lahko pojavlja kar tako (zaradi še manjše zrelosti učk morda?), kdaj naj bi tega bilo manj oz kdaj izzveni, se lahko razvije/napreduje v kakšno okvaro? Njen očka ima prirojeno okvaro oči (ukrivljene roženice) – je lahko njegova okvara povzročila pri njej tudi kakšne druge okvare vida? Kako je sploh z razvojem učk sedaj naprej, kaj lahko pričakujem in česa ne sme biti? Sicer pa fokusira pogled na osebo, predmet, sledi, malo še škili, ampak sicer ne opažam drugih posebnosti.
– Občasno opažam, da preko dneva malo čudno zavije z očmi, vendar pri tem ne opažam drugih posebnosti, nenavadnosti. Vsake toliko se nekam zazre, vendar ob tem rahlo premika učke (kot bi opazovala), mežikne (ali pa tudi ne), odzove se ko jo pobožam, se ji približam s pogledom, ko kaj rečem. Kakšno stremenje bi bilo problematično in kako bi zraven zgledali mišični krči?
– Ko se hraniva (pije po flaški moje in adaptirano mleko) se večkrat zgodi, da jo nekaj muči in takrat krili z rokicami, krči nogice, odriva stran, glavo obrača stran, pa potem spet zagrabi cucelj in tako ponavljava in se matrava da vendar spravi tistih 150 ml ali manj vase. Večinoma pa pije lepo mirno, njena običajna doza je 180 ml. Kaj bi lahko bili ti “izpadi” nemira in motoviljenja? Med hranjenjem se občasno tudi rahlo premika, npr. izmenično kot bi rahlo potrzavala z rokico, nogico, kakšnim prstkom, dvigne eno obrv…gre pač za gibanje dojenčka ali lahko govorimo o kakšnih tikih ali čem drugem?
– Trzanje v spanju: rem faza mi je razumljiva in jo opažam z vsemi značilnostmi pri punčki. Zanima pa me, če je možno, da tudi v fazi globokega spanja kdaj pa kdaj rahlo trzne oz bolj bi rekla, rahlo premakne npr. prstke ali enega, glavico, nogico?
– Začela se je obilneje sliniti in moliti ven jeziček, predvidevam da je to običajno v tej starosti in razvoju?
– Glavico že dobro kontrolira, vendar se ji ob držanju pokonci čisto na drobno potrese levo desno, kot bi rahlo odkimala. Verjetno gre še za neutrjene mišice in še ne dobro kontrolo glavice?
– Stisnjene pesti; občasno opažam, da še drži prste v pest in kdaj tudi palec notri. Npr. takrat ko jo dvignem in nosim, ko se cela rahlo napne ali ko si rokico tlači v usta ali tudi preden se začneva hranit, ker bi mi od neučakanosti najraje kar ušla z naročja (potem pa jih razpre ko se sprosti). V spanju ima večinoma sproščene, s palcem zunaj, ko leži in se prosto giblje jih lepo razpira, sklepa pred sabo, nosi v usta, že prijemlje stvari, razpre tudi vedno ko jih pobožam jaz… Kako pogosto bi torej bilo problematično to držanje pesti?
– Imava napotnico za RA, saj ob kontrolnem pregledu pri pediatru ob 3 mesecu sploh ni hotela (ali zmogla?) pasti kravic in je imela glavo na podlagi. Ob še nekaterih drugih mojih opažanjih je predlagal RA. Sedaj glavo pri kravicah, po moji oceni, normalno dvigne, sicer ne zmore dolgo (začne tudi protestirati), rokic ne razpre, da bi se na celo dlan oprla, občasno ji tudi uhajajo nazaj, kar ji popravljam. Vleče jo na eno stran, opirati se začne na eno roko in tisto stran telesa – je to znak, da se pripravlja na odriv nazaj na hrbet ali kakšne asimetrije, gibalnih težav? Po igračkah v položaju kravic še ne posega, sledi pa jim s pogledom, sicer še malo težko. Pomislila sem tudi na povišan mišični tonus v ramenih in vratu, saj zelo rada sili z rameni nazaj (npr. med kopanjem, kot bi iskala nekaj za prijet, pa ko jo držim). Upira se tudi položaju, ko jo želim prevaliti na bok (razen če se odloči sama :)) in postane kar malo zakrčena.
– Ima sindaktilijo (s kožico zraščena 3. in 4. prst na obeh rokah in 2. in 3. prst na obeh nogah). Sprašujem se, od kje se je to pojavilo, saj v družini ne da bi vedeli, da kdo to ima, res pa je, da zakaj pa bi se o tem moralo vedeti, govorimo o tem ravno ne. Razmišjam, da gre za izolirano “napako”, saj če bi bila del neke nevrološke okvare, bi se to kazalo še kje drugje? Vseeno pa me gloda črviček, kaj vse bom še odkrila in kaj, kje se bo še kaj pokazalo. Imate kaj izkušenj s tem?

Naj omenim še, da sva bili v tretjem tednu hospitalizirani zaradi vnetega popka, ki se je lepo pozdravil. Slučajno so opazili še asimetrijo glavice in vrgli sum na delno prehitro zaraščanje šivov, ki pa je bilo ob ponovni kontroli ovrženo (pač lega v maternici, saj se je tiščala v desno). Imela je UZ glavice, kjer so opazili tudi neko cistico (ki se je ob kontroli zmanjšala), neko povečano ehogenost v nekem žilju, kateri zdravnica tudi ni posvečala več pozornosti. Si mislim, da če bi šlo za kakšno možgansko okvaro, krvavitev, bi na UZ to opazili ali se lahko te okvare, krvavitve dogodijo kasneje in vplivajo na nevrološki razvoj? Do sedaj sklepam, da gre vse tako kot bi moglo iti. Razmišljam pač zaradi teh pesti, gibanja učk, potrzavanju. Ob vsem kar opažam (po vsej verjetnosti čisto preveč analiziram, kompliciram, iščem in berem), mi je google “vrgel” še opozorilne znake za cerebralno paralizo. Pa si mislim, da glede na to, da je bila nosečnost bp (razen hematoma in krvavitve ob koncu prvega tromesečja), porod bp, da je imela najvišje ocene po apgarjevi, da ni utrpela pomanjkanja kisika, zlatenica hitro rešena, glavne razvojne mejnike dobro dosega (npr. smeh, čebljanje, dvigovanje nogic pod pravim kotom, opazovanje rokic in nošenje v usta….), nima ravno smisla razmišljati o tem in gre težavice pripisati res morda manjšim motnjam v mišičnem tonusu?

Kako tesno je povezan gibalni in duševni, kognitivni razvoj pri tako malih dojenčkih? Si lahko rečem, da če razvojne mejnike dosega v časovnem okviru, da je načeloma vse v redu z njo?

Joj, navrgla sem roman vprašanj, razmišljanj in bom iz srca hvaležna, če vaša razmišljanja o vseh teh mojih vprašanjih in dilemah delite z mano. Pa tudi če mi z enim stavkom napišete, da se mi meša in da delam slona iz muhe 🙂

Hvala vnaprej in lepo pozdravljeni,
Tina

Naj dodam še, da je rojena 12 dni pred PDP, bila sem na zunanjem obratu, ki ni uspel. Čez dva dni so počili plodovi ovoji in mi je odtekla voda. Predvidevam, da je to sprožil obrat. Med spremljanjem preko EKG je bilo vse ok med in po obratu. Tudi moje počutje in njene nadaljnje brce v trebuhu. Ima lahko zunanji obrat kakšne posledice, ki bi se šele sedaj začele kazati, ali bi bilo to vidno že ob rojstvu?

Hvala še enkrat in lp, Tina

Draga Tina,

nisem prepričana, da sta obe sporočili namenjeni v ta forum in ne spadata v sosednjega, ki ga moderira Tanč.

Pa vseeno na kratko odgovarjam:
v enem stavku: ja, iz mravljice delate velikega strašljivega slona, če že ne tiranozavra. Vse, kar opisujete, so normalni pojavi – in to ne le pri dojenčku, tudi pri večjem otroku – in kar se tiče trzanja, rolanja oči ipd. tudi za odraslega dremajočega zdravega človeka.

Na daljše: nistagmus v času med sesanjem, dremanjem – normalno. Počasi izgine (še zlasti, če ji mama ne bo stalno gledala v oči in štela rolce navzven, navznoter, navzgor in navzdol).Vsekakor z “ukrivljenimi roženicami” očka nima nobene povezave. Kaj vas lahko skrbi? Motnjava roženice – leče (bela zenica), nezanimanje za okolico.
“Zazrtosti” kot znaka možganskih krčev ne morete zgrešiti – praviloma je ob njih še kaj: napetost in trzljaji mišic, motena zavest (ne reagira na dražljaje) – skratka izjemno alarmantno dogajanje in ne nekaj, kar ne veste, ali sploh je kaj ali se vam samo zdi.
“Izpadi” med hranjenjem? Očitno niste prebrali ostalih 300 tem v tem in sosednjih forumih, ki obravnavajo težave pri hranjenju. In nimajo prav nobene povezave z nevrološkim “nemirom”.
Valjda lahko tudi v obdobju globjega spanca kaj premakne, saj ni globoko nezavestna.
Slinjenje in plazenje jezika? Povsem normalno, od tega živi industrija izdelave slinčkov.
Miganje z glavo – malo še slabša treniranost mišic, malo posvečanje pozornosti drugim mišicam – skratka nekaj normalnega.
Občasno stiskanje roke v pest? Normalno.
Opažanja v odstavkiu besedila namenjenega RA? Normalno, gre za tim. asimetrični tonični vratni refleks, značilnost njene starosti.
Sindaktilija prstov na nogah? Izjemno pogosta. In res kakšna stara teta o tem ne govori, morda sploh ne misli, da gre za kaj izjemnega.
Zunanji obrat – če bi se v času postopka kaj slabega dogajalo plodu, bi bilo to razvidno pred ali najkasneje med porodom…

Lahko bi še nadaljevala v tem slogu, a vas itak čaka pogovor pri razvojni pediatrinji. Ki jo pustite, da malčico pregleda in je ne zasujte z vsemi vašimi opažanji, ki v veliki meri izvirajo iz brkljanja po internetu, kjer odfiltrirate samo zlovešče diagnoze in znake.
Prepričana sem, da bo ugotovila, da je z vašo dojenčico vse v najboljšem redu.

Ne dvomim pa, da vas bo kmalu skrbelo še kaj novega, nekatere zaskrbljene in povsem na dojenčka osredotočene mame vedno najdejo kaj, kar jih mora skrbeti…

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

V brkljanju po različnih forumih sem res mislila, da pišem ge. Tanč, ampak je tudi vaš odgovor popolnoma dosegel namen in ravno to sem rabila slišat 🙂 Obljubim, da bom našo punčko v RA najprej prepustila strokovnjakom, preden jih bom “zasula” s svojimi vprašanji.

Še enkrat hvala in lep dan še naprej,
Tina

Pozdravljeni,
Moj dojencek je star dva in pol meseca. Opazila sem, da ko gleda zelo malo mezika,skoraj nič.
Ali je to normalno?
Hvala za odgovor.

Ker je vse relativno, je tudi pojem o “malo mežika” zelo raztegljiv in subjektiven. Če gleda, spremlja s pogledom (vsaj ko je buden in ga kaj zanima), je zanesljivo vse v redu.
Drži pa, da ne poznam nobene raziskave, ki bi analizirala število “pomežikov” pri dojenčku. In je kljub “svežemu” brkljanju po netu nisem našla niti sedaj…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close