Najdi forum

sluh

Spoštovani,
sva sveža starša nekoliko prezgodaj rojenega fantka, rodil se je 4.6. 2010, natančno na dan, ko je dopolnil 36 tednov. Ob porodu je tehtal 2455 g in meril 48 cm, obseg glavice 34 cm. Ob odhodu iz porodnišnice je tehtal 2880 g, razvojno pa ga je pediatrinja ocenila kot nekoliko naprednejšega za svojo gestacijsko starost. Pri 10 dnevih starosti je dosegel težo 2410 g, je polno dojen, sam si je vzpostavil ritem hranjenje/spanje na 3-4 ure, podnevi in ponoči.
Vse bi bilo naravnost popolno, če ne bi test sluha v porodnišnici pokazal težavo z levim ušeskom – pri testiranju v porodnišnici je aparat meritev začel a je ni mogel dokončati. Sluh na desnem ušesku naj bi bil ok. Dobila sva napotnico za avdio ambulanto in datum 30. september. To, da me težava našega fantka neskončno žalosti in skrbi, je verjetno nepotrebno omenjati. Še bolj kot to, pa se mi zdi moreče čakanje do 30. septembra. Zanima me ali je mogoče testiranje sluha kje opraviti že prej, seveda pride v poštev tudi samoplačniška opcija. Ali se morda lahko oglasim v porodnišnici (LJ), da test sluha kot ga naredijo ob rojstvu, ponovijo?
Glede sluha pa me zanima še ali obstaja kakšno bolezensko stanje, ki bi lahko do 30. septembra okvarilo sluh tudi na drugem ušesu (ob predpostavki seveda, da test v porodnišnici ni bil lažno negativen) in bi ob ustrezni zgodnji diagnozi to preprečili? Kako pogosto dajejo testi v porodnišnici napačne rezultate in kolikšna je verjetnost, da je ob neokvarjenem sluhu na enem ušesu, ta na drugem okvarjen? Vem, da mi statistika konkretno ne bo pomagala a včasih le zna pomiriti…Naj dodam še to, da sem kolonizirana s streptokokom B in da sem med porodom prejela le eno dozo antibiotika, ker za več ni bilo časa (rodila sem v 1,5 ure). Otrok po porodu ni bil testiran na prisotnost oz. kolonizacijo s streptokokom B.
Za odgovore se vam v naprej najlepše zahvaljujem.
Lep pozdrav, Ema

Spoštovana Ema,

ob presejalnem testiranju sluha s tim. TEOAE (tranzitorna otoakustična emisija) zelo pogosto (v vsaj 10%) na eni strani ne dobimo dovolj kakovostnega odziva. Večinoma je razlog “tehnične” narave – ožji sluhovod, obilo ušesnega “masla” (pri mnogih to izvira še iz maternice, tim. verniks, ki ga je še zlasti veliko pri novorojenčkih, rojenih okrog 36. tedna). In praviloma neodziven TEOAE na eni strani ne pomeni nobenega razloga za skrb, da bi bil dojenček naglušen (do pred nekaj leti je bil za normalen izvid dovolj odziv samo na enem ušesu in sploh nismo testirali obojestranskega odziva).

Datum za kontrolo pri avdiologu je postavljen kasno zaradi večih razlogov: prvi je ta, da želimo pridobiti dovolj časa, da bo sluhovod “konkretne” velikosti in brez dopolnil v obliki ušesnega masla. Drugi je čakanje na malčkovo zrelost. Tretji razlog za zakasnitev je dejstvo, da tudi v primeru naglušnosti pridejo v poštev ukrepi oziroma zdravljenje šele po 4. – 6. mesecu starosti. Četrti pa – počitniški čas, ko avdiološka ambulanta “podela” le nujne primere, torej tiste (večje) otroke, pri katerih bi se s čakanjem “delala škoda”.

V vašem primeru bi se bilo najboljše dogovoriti za ponovno testiranje (torej TEOAE) v porodnišnici – in to nekje v starosti 1. meseca. Pokličite torej na oddelek, kjer ste rodili, pojasnite svoje skrbi (naj vam še enkrat zagotovim, da je tveganje, da bi bilo s sluhom vašega dojenčka kaj narobe, izjemno majhno) in prosite, da sluh še enkrat potestirajo. Če ste rodili v Ljubljani, se lahko obrnete tudi na sestro Eriko Stojanović v naši ambulanti – tel. 01 522 62 47.

Da bi prišlo do okvare sluha po rojstvu, je seveda vedno možno – a zelo malo verjetno. Vzrok bi bile lahko huda virusna ali bakterijska vnetja osrednjega živčevja, zdravljenje z zdravili, ki lahko okvarjajo sluh, tudi kakšne presnovne bolezni bi se našle. Verjetnost za kaj takega pa je enaka, kot da vas v sredini Ljubljane v nevihti zadane strela. Da bi tak proces potekal zahrbtno in neopazno, ni možno.

Torej “mirno kri”, veliko mleka in veselja v poletnih dneh vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za hiter, izčrpen in prijazen odgovor ter pojasnila. Veliko mleka in veselja imamo,veliko večino časa tudi “mirno kri”, skrb za ušeska se le občasno prikrade in nas nekoliko zmoti v naši idili. Po vašem odgovoru bo zaskrbljenih trenutkov še veliko manj in za to vam zares iskrena hvala. Tudi vam eno krasno poletje 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Moje mnenje,

Kar se tiče TEOAE so zdravniki oz. sestre totalno neodgovorni, njihova testiranja pa so na robu nevem česa.

Otrok star 2 dni oni ti pa rečejo da se ne odziva na testiranje da ne sliši….Ja gospa ne se sekirat.. OOOOOO!!!… Pa lepo vas prosim prvo se prepričajte 99% da ne sliši oz. da se ne odziva preden to sporočite mladi mamici…

Ne se spraševat od kje ni mleka iz dojk oz od kje ima mlada mamica pritisk dvignjen do nenormalnega…

Te testi so buče tok časa dokler jih ne naredijo vsaj 3 krat in to ko je otrok starejši od 3-4 dni.

To je samo moje mnenje ker nekateri v zdravstvu so res tako kod bi delali z nevem kom.

Dragi Jezni Janez,

upam, da se po tem togotnem izbruhu počutite kaj bolje in bo vaš bes nad zdravstvenimi delavci kaj manjši še po mojem odgovoru…

Presejalni testi so nekakšno sito, s katerim pregledamo veliko množico ljudi – v našem primeru so to vsi novorojenčki v Sloveniji (skoraj 20.000 letno, od tega več kot 6700 v Ljubljani). Dober presejalni test naj bi imel malo “škarta” – torej lažno pozitivnih testiranj (kot je bilo očitno v vašem primeru) in – kar je še pomembnejše – lažno negativnih testiranj (npr. da bi rekli, da je vse OK in bi se naglušnost ali gluhost odkrila prekasno). Idealnega testa, ki bi bil 100% občutljiv in specifičen žal ni – tako na našem kot na drugih področjih.

Na srečo presejalni test sluha – TEOAE sodi med teste, ki imajo malo lažnih rezultatov (in se praviloma izvaja 2. dan po rojstvu in ne kasneje), a nikakor ni idealen. In zdravniki in medicinske sestre, ki ga uporabljamo, seveda tudi ne – zelo različni smo si tudi v empatiji do naših bolnikov in v načinu sporočanja neprijetnega izvida (primarij Vasilij Cerar je enkrat zapisal, da ni plačan zato, da bo prijazen – čeprav je hotel povedati, da je bistveno njegovo strokovno znanje, s katerim lahko rešuje življenja in preprečuje bolezni in ne njegova prijaznost do pacientk, je bil zaradi napačno razumljenega bistva izjave dolgo napadan v medijih!). Žal se moram strinjati z vami, da je bila informacija o neuspešnem TEOAE pri vašem (?) otroku, ki jo opisujete, podana na grob in skrb vzbujajoč način, zaradi katerega bi se bilo umestno TAKOJ pritožiti pri vodilni medicinski sestri oddelka ali pediatru.

Tudi sama sem pristaš ponavljanja TEOAE v Porodnišnici – z zamikom 3-4 tednov in šele ob ponovljenem patološkem izvidu napotitev otroka k specialistu avdiologu. A nisem zadolžena za organizacijo TEOAE. Lahko pa uporabim vaše argumente pri prošnji pristojnim, da ponovno premislijo o kontrolah pri nas. Seveda bi bilo veliko lažje, če bi se s pritožbo obrnili na glavno sestro porodnišnice (v Ljubljani je to diplomirana med. sestra Nada Butinar) ali vodilnega pediatra (v Ljubljani je to dr. Janez Babnik, dr. med.). Le besedilo malo izbrusite, da ne bo žaljivo.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
s skrbmi glede sluha sem po vašem prijaznem odgovoru tako zelo zaključila, da se na svoje vprašanje nisem več vračala in tudi Jeznega Janeza sem prebrala komaj danes. Me je pa prešinilo, da bi morda napisala zaključek naši zgodbi – morda pa opogumi kakšne starše z enako izkušnjo 🙂
Z našim fantkom je vse v redu in sliši odlično 🙂 Po vašem odgovoru sva razmišljala o kontroli v porodnišnici a se za to opcijo nisva odločila. Najin fantek se je na prvi posvetovalnici lepo odzival na teste sluha, tudi mnenje pediatrinje je bilo, da je vse ok in da je krasen in lepo razvijajoč fantek. Tudi nama se je zdelo, da je do okolice izjemno odziven in sva namesto skrbi in še dodatnega obiskovanja ambulant izbrala uživanje z našim novim družinskim članom. Pred tem sva predelala tudi opcijo, da na eno uho resnično ne sliši in se potolažila z dejstvom, da imamo na srečo dve ušesi. Da sicer situacija v tem primeru ne bo idealna a še vedno daleč od tragedije. K avdiologu nas je pediatrinja seveda vseeno napotila. Testi res niso najbolj pijetna stvar na svetu a po mojem mnenju bolj za starše, ki v strahu čakamo na rezultate. Zdravnica, ki je teste izvajala, je bila zlata, za objet 🙂 Testiranje je sicer trajalo kar nekaj ur, ker naš mali ni in ni hotel zaspati a smo ga vsi potrpežljivo čakali in potem stiskali pesti in ne upali dihati, da se med testiranjem ne bi prebudil. Na koncu nam je uspelo, predvsem zaradi brezmejne potrpežljivosti in prijaznosti zdravnice. Vse pohvale osebju-najprej v porodnišnici, potem vam, naši zlati pediatrinji in osebju na ORL.
Lep pozdrav,
Ema z družino

Draga Ema,

ni kaj dodati, vaše sporočilo je kot sončni žarek sredi nevihte Jeznih Janezov…

Upam, da bo tistim staršem, ki “gredo po vaši poti”, odneslo kakšno črno misel in skrb med čakanjem na ponovno testiranje sluha in na izvide.

Uživajte še naprej, pozdrav pa velja tudi vaši zlati pediatrinji,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
pri moji hčerki je pregled pri ORL specialistu pokazal, da so rezultati TEOAE slabši oz. mejni. Bobnič naj bi bil o.k. Odzivnost srednjega ušesa je slabša. Zdravnik je sicer povedal, da on misli, da hčerka ne bo naglušna, da se sluh pri otroku še razvija, vendar je povedal, da on nima izkušenj z otroci. (V porodnišnici je bil test teoae neodziven obojestransko). Napotena sem bila na večji center…

Zato sem nekega večera in nekega dopoldneva probala sama preizkusiti sluh pri 9 tednov stari hčerki tako, da sem jo začela glasno z besedami buditi. Ker je še naprej mirno spala, sem se ji celo zadrla v uho. Sploh se ni ganila. Še naprej je mirno spala. Potem sem probala še z igračko, ki piska na pritisk. Učinka ni bilo nobenega.
Zato me zanima ali je možno, da bi lahko hčerka oz. novorojenček (2 meseca) tako globoko spala, da je to ne bi zbudilo??
Občasno sem namreč opažala, da se odzove na šelestenje tršega papirja ali plastike ali plastenk za vodo.
Zanima me še, pri kateri starosti dojenčka je normalno, da se začne obračati v smeri zvoka?
Glede te situacije sem zelo zaskrbljena, poleg tega bi pa rada s hčerko komunicirala tako, da bi ji čim bolj pomagala.
Tako pa, ko se z njo pogovarjam, nimam pojma ali me kaj sliši ali pa vidi le odpiranje ust…
Lepo prosim za vaše mnenje. Hvala. Lp

Spoštovana,
glede na vaš opis je seveda popolnoma možno, da se dojenčica v globokem spancu ne da motiti. Vseeno pa menim, da je “višji center” tisti, ki bo z zanesljivostjo potrdil normalen sluh pri hčerki – ali pa ugotovil, da je kje kakšna motnja, ki bi bila lahko povezana z naglušnostjo.
Verjetno ste datum za pregled pri otorinolaringologu – avdiologu že dobili. Do tedaj pa se takrat, ko je BUDNA in zainteresirana za komunikacijo, čim več pogovarjajte z njo, ji poskusite sprožiti odgovor zanimanja ob različnih višinah tonov, različni glasnosti, vrsti glasov. Za obračanje proti viru zvoka pa je še zelo mlada, le kakšna četrina dojenčkov njene starosti to obvlada, pa še to ne ob vsaki priložnosti.
Opazovanje staršev je pri presoji sluha vedno pomembno, le panike ne sme biti.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana dr. Cerarjeva. Val je bil pred dvema tednoma in pol odpuščen z vaše porodnišnice. Rodil se je 22.1. ko je dopolnil 26 tedenov. Sedaj ima 37 tednov in en dan. Pri vas so mu opravili TEOAE test in na odpustnici piše, da je bil odziv na obe ušesi. Ko smo bili pri našem pediatru na prvem pregledu, je dvakrat nekaj močno zaropotalo, Val pa ni niti trznil z očmi, čeprav je bil buden. Je zdravnica vprašala če se drugače odziva na zvok, pa sva povedala da je uspešno opravili ta test in smo potem zaključili debato. Seveda sem o tem še malo razmišljal in ga probal sedaj doma presenetiti s kakšnim zvokom, pa v večini primerov ni odziva. Morda kdaj je, ne vem če tocno zaradi zvoka.  Pri vas imamo v tem tednu, ki prihaja še en pregled pri okulistu in me zanima, če je kakšna potreba, da se preveri še enkrat sluh?

Drugače pa bi glede na  negativen komentar, ki je bil zapisan zgoraj rad povedal, da so  zdravniki in medicinske na intenzivni negi v porodnišnici ljubljana res čudoviti ljudje in lepše kot so 2 meseca skrbeli za najinega sina niso mogli, tako da res hvala vsej ekipi.

Lp, Aljaž

Spoštovana dr. Cerer. Smo ravno pri vas in so se enkrat preverili sluh in je vse ok. Najlepša hvala. 🙂

Dragi Valov očka,

ker (kot vedno) zamujam z odgovori, se je vaše vprašanje razrešilo že samo po sebi…

TEOAE je dober presejalni test, ki ima sicer veliko lažno negativnih izvidov (da torej ni odziva), a praktično brez lažno pozitivnih odzivov (da test kaže na normalen sluh, pa se kasneje izkaže naglušnost). Pri večini slednjih je razlog v kasnejši poškodbi, zlasti ob kakšni težji virusni ali bakterijski okužbi.

Nedonošenčki z “daljšo kilometrino” na intenzivni so navajeni na hrup (alarmi monitorjev, glasno pogovarjanje, da o Radiu Aktual ali 1 niti ne pišem) in imajo zato visok prag “stresnega” odziva. Zlasti ko dremljejo, globoko spijo ali pa uživajo med hranjenjem.

Me pa veseli, da imate na bivanje pri nas lepe spomine ter da ste pri nas zaključili s “stresi” – in upam, da se vidimo v Mostecu (v soboto, 4. junija bo živžav po dveh letih spet “v živo”)! Ko bom lahko na kakšno vaše vprašanje odgovorila brez zamude :-).

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close