Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija par vprašanj-ledvičke!

par vprašanj-ledvičke!

Spoštovani!

Sem v 32 tednu 3 nosečnosti in so ugotovili nepravilnosti na levi ledvički! Desna je bp, plodovnice primerno, otrok je v 31/2 dni tehta že 2500g! Naj bi bil fantek!
Ker sem bila ob vseh teh novicah malo prestrašena sem pozabila vprašati kaj to pomeni po rojstvu! Kontrolo imam sicer čez 3 tedene, pravijo da se mu zaenkrat v trebuhu dobro godi, da pa moram roditi v LJ porodnišnici!
Izvidi iz UZ so slednji:
pielon leve ledvice 14 mm, precej razširjen votli sistem cele ledvice, povečana 35×26, prisoten tudi hidrourether!
Glede na napisano me zanima kaj sledi po rojstvu, se lahko to še kako popravi do poroda? Sicer sem brala o nekih preiskavah, pa vendar kaj se te opravljajo takoj po rosjtvu, ali se počaka…kakšna je praksa po porodu?Se dalj časa ostane v porodnišnice? Kar mi je G rekla, je to, da v najslabšem scenaruju bo treba ledvičko odstranit..seveda pa upam, da ni vse tako črno-belo, da je še kaj vmes!!!
Hvala za vaš trud in za odgovore!!!
LP

Spoštovana,

prirojene napake v razvoju sečil v zadnjem desetletju (ko pri vsaki nosečnici opravijo vsaj 2 ultrazvočna pregleda) ginekologi odkrijejo že pred rojstvom. Večinoma gre za napake v razvoju sečevodov (torej cevčice, ki vodi urin iz ledvice do mehurja). Ta je lahko stisnjen že pri izhodu iz ledvičke – kar imenujemo pieloureterna zožitev, v tem primeru je zaradi zastajanja seča razširjen ledvični meh (pielon), s trajanjem nosečnosti se tkivo ledvice vse bolj tanjša in ledvica v izjemnih primerih res lahko celo preneha delovati.

Če je sečevod zožen nižje (ob vstopu v mehur, pogosto zaradi napačnega vtoka, ko se cevka prazni pod sluznico namesto v votlino mehurja), se poleg ledvičnega meha razširi tudi celoten sečevod (kar imenujemo hidroureter, megaureter).

Možna je tudi drugačna napaka, kjer pa ne gre za zožitev sečevoda, ampak napačen vstop v mehur, ki omogoča zatekanje urina iz mehurja nazaj v ledvičko (kar strokovno imenujemo vezikoureteralni refluks ali VUR).

Glede na podatke gre pri vas bolj verjetno za slednjo napako (ureterokela, kar pomeni izliv sečevoda pod sluznico mehurja, je bistveno redkejša napaka kot VUR). Do termina se votli sistem ledvice zanesljivo ne bo zmanjšal, prej razširil. Strokovna priporočila (pa tudi lastne izkušnje) kažejo, da je za otroka najbolj koristno ultrazvočno spremljanje v nosečnosti (primerna količina plodovnice je eden od pokazateljev dobrega stanja ploda) in rojstvo (če se le da, ob terminu, ne prej) v centru, kjer so specialisti usposobljeni za diagnostiko in zdravljenje prirojenih napak sečil. Novorojenček sicer nikakor ni ogrožen takoj po rojstvu in praviloma ne potrebuje nobenih agresivnih postopkov, a je vseeno lažje, če je skupaj z mamo – če bi se rodil v manjši porodnišnici, bi mama ostala v njej, novorojenček pa bi moral biti premeščen v Ljubljano.

Ko se rodi novorojenček s sumom na nepravilnost sečil, se najprej naredi UZ preiskava (praviloma v prvih 24 urah, ni pa nujno, včasih so lahko izvidi zaradi premajhne količine urina v prvih dveh dneh nezanesljivi, celo lažno boljši kot v času nosečnosti).

Če nima drugih težav, gre skupaj z mamo na oddelek za zdrave novorojenčke, kjer opazujemo, kako in koliko lula, vzame se tudi vzorec urina, 3. dan tudi kazalce ledvične funkcije v krvi (sečnina, kreatinin, elektroliti). Večinoma se UZ preiskava vsaj enkrat ponovi.

Kasnejši potek obravnave pa je odvisen od vrste in stopnje nepravilnosti – od možnosti, da dojenčka premestimo že na kirurški oddelek (takojšnja operacija ali celo odstranitev ledvičke je danes izjema) do možnosti, da je za nekaj dni premeščen na Neonatalni oddelek Pediatrične klinike (kjer nefrologi – specialisti za ledvička – opravijo še kakšno dodatno preiskavo), pa do najbolj pogoste možnosti, da gresta domov (ne sicer 3., večinoma 4. ali 5. dan po rojstvu) in dobita datum za pregled pri nefrologih Pediatrične klinike.

Torej stvari res niso črno-bele, ampak bolj ali manj svetlo sive… Nikakor pa ne usodne, zato kar uživajte te zadnje tedne nosečnosti. Po porodu pa čim več sprašujte, če boste pri močeh, pojdite s sestro na UZ pregled sečil vašega sinčka. Tako dobljene informacije imajo precej več vrednosti kot večina prebranega na medmrežju.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Najprej bi se vam zahvalila za obsežen odgovor, sedaj mi je vsaj približno jasno kaj vse to pomeni! Imam pa še eno vprašanje, namreč zanima me kaj v primeru, če gre za ureterokelo naredi? Ali to kasneje operirajo, oz. kako poteka samo zdravljenje?
Še 1x hvala za vse vaše odgovore!
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

pri ureterokeli večinoma najprej naredi specialist urolog cistoskopijo (z upogljivim instrumentom gre skozi sečnico do mehurja, kjer si ogleda izvodila obeh sečevodov in prereže sluznico nad “vrečko z urinom” = ureterokelo, da se lahko sečevod izprazni; seveda je to le prva pomoč z namenom ohranjanja delovanja ledvičke). Cistoskopijo se opravi v prvih tednih po rojstvu, odločilna za poseg je velikost sečnice, ki dovoljuje vstavitev najtanjšega cistoskopa. Naslednji posegi so odvisni od uspeha te “prve pomoči” in delovanja ledvice, pa tudi od pojavljanja okužb sečil (ki so glavna težava tudi pri zatekanju seča iz mehurja nazaj v sečevode, torej tako pri VUR kot pri ureterokeli, ki je bila prerezana cistoskopsko).

A kot sem zapisala, ureterokele so precej redkejše prirojene napake kot VUR in so večinoma povezane s podvojeno ledvičko, ki ima tudi dva sečevoda (namesto enega) – eden vstopa v mehur normalno (in je ta del ledvice normalen), drugi pa pod sluznico – rečemo da “ektopično”, v ureterokelo. In je razširjen votli sistem le enega dela ledvice (pogosteje zgornji del).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Še 1x hvala ker ste mi že pomagali med nosečnostjo, naj povem da je naš fantek star že 5 tednov in pravi korenjak! Takoj po porodu so mu naredili vso diagnostiko(UZ , serkvenčno scintigrafijo, migcijski c.), ko je bil star 10 dni je imel vstavitev nefrostome! Ugotovili so da gre za stenozo pieloureternega spoja, scintigrafija je pokazala le 10% delovanje prizadete ledvice, UZ pred vstavitvijo NF je pokazal stanjšan paranhim(2.5mm?), drugače ledvica normalno velika(54cm) in na pravem mestu!
Sedaj po 4 tednih po vsavitvi NS so naredili UZ ki je pokazal da je ledvica sedaj ok(tudi paranhim je sedaj normalen “velik”)…čez 1 mesec imamo zopet scintigrafijo in na podlagi izvidov se bodo odločali dalje…
No sedaj sem malo “naložila” :), hotela sem vam samo napisat, kako se je stvar razvila, ubistvu pa vam pišem zato, ker sem pozabila nefrologa vprašati, kako izgleda ta operacija širjenja stenoze(če jo bodo sploh odpravljali-so rekli da če bo ledvična funkcija več kot 10% bodo operirali drugače ne)! Mi lahko vsaj približno poveste kako izgleda ta operacija!

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovana,

me veseli, da vam gre dobro. In zardevam, ker vam ne vem natančno opisati, kako bo operacija potekala. Kirurške tehnike se danes posodabljajo hitreje kot lahko sledim, nefrologija večjega dojenčka pa tudi ni moje “ožje” področje dela. Pa še razlog za pieloureterno stenozo je lahko zelo raznolik….

Kolikor pa vem iz časov, ko sem sledila novostim s tega področja (pred slabim desetletjem..), je bila operacija namenjena odstranitvi zožitve – če je šlo za kratek segment sečevoda, so ga odstranili in povezali “konec s koncem”. Če je šlo za pritisk od zunaj (napačno potekajoča ledvična arterija, ki je s pritiskom na sečevod povzročila zaporo), so prestavili sečevod stran od pritiska žilja. V vsakem primeru je odstranitev zapore majhen poseg, več “dela” je priti v področje ob ledvički.

O “nevarnostih anestezije za tako majhnega dojenčka” pa sploh ne bi pisala – ker ob sodobni medicini in dojenčkom prilagojenih zdravilih ter predihavanju med operacijo za strah pred anestezijo med operacijo ni nikakršne osnove.

Ko se bo bližal čas operacije, pa se boste zanesljivo pogovorili o vsem tako z nefrologom pediatrom kot s kirurgom.

Srečno, “držte se” in sporočite, kako vam bo šlo,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Tudi midva imava vprašanja v zvezi z sečevodom. V 22. tednu se je na morfologiji pojavil sum povečanega oz. “napihnjenega” želodčka, trebušna votlina pa je bila primerne velikosti oz. točno v sredini krivulje po materinski knjižici. Po ponovnem pregledu čez teden dni je želodček še bil malo napihnjen. Nato sva opravila še dodaten UZ pregled čez teden dni in potem čez dva tedna kjer je bil obakrat želodček normalen. Sedaj sva imela redni UZ pregled v 29 tednu pri svoji ginekologinji in je spet nekaj opazila v trebušni votlini in sicer razširjen odvod iz ledvice (pri ostalih pregledih, ki so jih delali tudi drugi ginekologi niso nič omenili, da bi kaj videli v zvezi z odvodom iz ledvice). Ledvice so normalne velikosti, ginekologinja ni omenila nič da bi bilo kaj z njimi narobe, na prejšnjih pregledih je bil viden mehur, da se prazni, plodovnica je primerna, vse ostalo (srce,…) je OK. Ginekologinja se je odločila, da naju pošlje na pregled v Maribor. Po pogovoru z njo bi naj to kar je videla ne bilo nič kaj takšnega, pomeni, da bo otrok bolj občutljiv na vnetja sečil, da zaradi tega ne potrebno na operacijo in bo to prerasel. Ker še nimava točnega datuma bi vas prosila, ča nama lahko podaste kakšen odgovor oz. vaše mnenje na zadevo. Poskušava ostati mirna ja pa težko.

Se zahvaljujeva za vaš odgovor.

Spoštovani,

era ultrazvoka je prinesla veliko dobrega, ob tem pa tudi nekaj malega “balasta”. Predvsem gre za nianse v značilnostih posameznih notranjih organov ploda, zlasti širine posameznih delov prebavil in sečil. In kadar ginekolog ni prepričan, da gre za normalno “variacijo”, si nosečnico naroči na kontrolni pregled. V času med obema pregledoma pa lahko pri bodočih starših zavlada zaskrbljenost, celo panika, da se pri otročku dogaja kaj resnega.

Razširjenost želodčka (ki bi kazala na zožitev – zaporo v dvanajstniku – tankem črevesju) ste očitno že “dali skozi”. Sedaj vas čaka spremljanje širine votlega sistema ledvičk (kjer se zbira seč, ki odteka iz ledvičke po sečevodu v mehur, od tam pa po sečnici plod seč polula – v plodovnico). Kadar je ta sistem votlinic, ki se zlijejo v ledvični meh, širši, je možno, da gre za moten odtok iz ledvičke (najpogosteje je zožitev prav na prehodu iz meha v sečevod, kar strokovno imenujemo pieloureterna stenoza). Druga varianta je, da se zaradi napačnega vstopa sečevoda v sečni mehur (pod takšnim kotom, da mišice mehurja ne stisnejo sečevoda dovolj, da ne bi seč zatekal nazaj proti ledvici) seč iz mehurja vrača proti ledvici – čemur strokovno rečemo vezikoureteralni refluks (na kratko VUR). In le v tem primeru je v obdobju dojenčka tveganje za okužbe sečil z bakterijami visoko. Izjemoma je lahko (le pri fantkih) napaka tudi v sami sečnici, v kateri je sluznična guba – tim. valvula uretre. V tem primeru pa že pri plodu širjenje votlega sistema ledvičk in sečevodov hitro narašča, viden je tudi zelo velik in mišičast mehur.

Zgoraj napisane so torej tiste bolj zoprne variante, ki bi se vam utegnile zgoditi. A je verjetnost za kaj takega bistveno manjša kot za možnost, da bodo z UZ samo občasno (npr. 1x na en do 2 meseca) spremljali stanje – in vam morda svetovali, da se po rojstvu otroku še enkrat ultrazvočno pregleda ledvički in trebušček. Torej, brez panike, uživajte v nosečnosti in brcanju vašega potomca…

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani.

Zelo sem hvaležna za ta forum in odgovore, ki jih ga. dr. Cerar posredujete. So mi že odgovorili na marsikatero vprašanje. Namreč zelo me skrbi povečana ledvična votlina pri zarodku. Ginekologinja jo je opazila na UZ v 20.tednu (morfologiji) pri obeh ledvičkah. Zanima me, ali lahko kako vplivam na razvoj ledvice in da se to popravi?

Hvala za odgovor vnaprej. Lepo Vas pozdravljam.

Spoštovana,

pri takšnem izvidu je potrebno le spremljanje, kar bo vaša ginekologinja zanesljivo tudi storila. Razširjen votli sistem ledvičk se bo lahko širil, lahko pa tudi ne – v vsakem primeru ne morete s kakšno hrano, zdravili, spremembami navad, telesno aktivnostjo… ničesar spremeniti. Prav tako se ne priporoča predčasno sprožanje poroda. Edina (zelo redka) izjema je tim. posteriorna valvula uretre (membrana v sečnici, torej cevki med sečnim mehurjem in izvodilom na lulčku) pri fantkih, kjer ob hitrem naraščanju sprožijo porod 3-4 tedne prezgodaj, da ne pride do nepopravljive okvare ledvičk ob vse večjem zastajanju urina (kar se spremlja z UZ).

Pri pomembnih zožitvah sečevodov – sečnice je pogosto kmalu po rojstvu (v kakšnem mesecu) potrebno operativno zdravljenje. Pri večini zmernih primerov se svetuje le pogosto spremljanje (kar prevzamejo nefrologi s Pediatrične klinike) in aktivno ukrepanje v primeru kakšne okužbe sečil. V blagih primerih preverimo stanje ledvičk z ultrazvokom po rojstvu v porodnišnici – in če se ledvični meh (“votlinica”) oža, kontrole sploh niso več potrebne.

Torej, bodite optimistični in uživajte ob brcanju vašega potomca v trebuhu.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Obračam se na vas za nasvet oz. mnenje. Pričakujem prvi naraščaj in so mi v 16.tednu pri ultrazvoku odkrili povečani obe ledvički oz. ledvična pielona. Ginekologinja me je poslala v UKC Maribor na še drugo mnenje. Ginekolog in porodničar mi je opravil amniocintezo. Sedaj čakam na rezultate amniocinteze. V tem času sm šla na pregled morfologije ledvičk, kjer nama je zdravnica podala isto diagnozo.

Zanima me kaj lahko sedaj pričakujem

Hvala za odgovor vnaprej. Lepo Vas pozdravljam.

Lep večer

Obračava se na vas za nasvet oz. mnenje. S punco pričakujeva prvi naraščaj in so ji v 16.tednu pri ultrazvoku odkrili povečani obe ledvički oz. ledvična pielona. Ginekolog in porodničar doc.dr. Faris Mujezinovć ji je opravil tudi amniocintezo. Sedaj čakava na rezultate amniocinteze. V tem času sva šla na pregled morfologije ledvičk, kjer nama je dr. Strahova podala isto diagnozo.

Naprošava vas, da nama podaste vaše mneneje glede na zgoraj napisano oz poveste katere podatke še potrebujete za lažje razumevanje.

Za posredovane podatke se vam že vnaprej zahvaljujeva.

Spoštovana zaskrbljena87,

širša ledvična pielona (pielon = ledvični meh = odvod iz ledvice) je pogosta diagnoza ob ultrazvočnih pregledih ploda v nosečnosti. Razlogi za to razširitev so različni – kot tudi njihov vpliv na kasnejši potek nosečnosti in na plod.
“Najslabša” možnost je razširitev sečevodov, ki je posledica zapore odtekanja seča iz mehurja pri fantkih – tim. valvula uretre posterior. Pri tej napaki se širjenje pielonov stopnjuje, pojavi se tudi razširjenost sečevodov, zadebeljena stena mehurja – in je zaradi ohranitve ledvičk pogosto potrebna predčasna prekinitev nosečnosti in operativno zdravljenje otroka. K sreči je ta napaka zelo redka – v Ljubljani, kjer smo “center” za takšne napake, se z njo srečamo enkrat na 2 leti…
Najboljša možnost je, da gre za prehodno razširitev – ki se bo zmanjševala ali se vsaj ne bo večala (kar pomeni relativno ožanje, glede na dejstvo, da bodo ledvičke rasle).
Potem pa je še vse vmes – kar je bodisi posledica zatekanja urina iz mehurja proti ledvičkam zaradi nezrele – ali napačne – lege sečevodov pri vstopu v mehur (refluks) ali pa posledica zoženega sečevoda (pieloureterna stenoza), kar je pogosteje in to na mestu, kjer sečevod izhaja iz mehurja.

Pri večini takšnih nepravilnosti velja, da s plodom ni sicer nič narobe, da ima normalne kromosome in z amniocentezo ne dobite nobenega “koristnega” podatka.
Za večino tudi velja, da se spremlja stanje z ultrazvokom – 1-2x mesečno ali celo redkeje.
In da se nikakor ne sproža poroda predčasno, saj s tem ničesar ne pridobimo – zdravljenje se najpogosteje začne (če je sploh potrebno) nekaj tednov po rojstvu. Ob prezgodnji sprožitvi poroda pa kvečjemu tvegamo, da ima novorojenček težave zaradi nedonošenosti, zlasti z dihalno stsiko, zlatenico, težavami pri hranjenju…

Torej kar mirno, vsi bodo lepo skrbeli za vas, da bodo tile tedni (vsak kakšnih 12) hitro minili.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni,

jaz sicer nisem noseča sem pa našla Vaš forum kjer rešujete podobne težave kot je moja. In sicer bila sem na magnetni resonanci in moj izvid se glasi takole;
Ledvici sta primerno dolgi, imata še primerno parenhimsko plast, čeprav je parenhimska plast desne ledvice v povprečju za 4 mm tanjša od leve. Čašice desne ledvice so deformirane in ekspanzirane, široke do 2 cm. Pielon je zelo razširjen, meri približno 5,3 x 6 cm, vzdolžno 11 cm, iz spodnjega dela se nadaljuje v tanek par mm debel ureter, ki ga prikažemo vse do vstopa v sečni mehur. Patoloških sprememb v votlem sistemu ledvice niti v desnem sečevodu ni. Sečni mehur je normalen.
MNENJE:
Gre za PIELOURETERNO STENOZO DESNO.

Takole se glasi moj izvid.
Prosim za pomoč saj nimam pojma kaj pomeni. Ali je potrebna za tole operacija in ali če kakšna je?

LEPO VAS PROSIM ZA ODGOVOR.

HVALA IN LEP VEČER.

Draga obupana ledvička,

po opisu težav sodeč bi rekla, da vaše težave res ne sodijo v forum, ki je namenjen otrokom do 1. meseca starosti (kar pokriva neonatologija) in bi vas napotila na drug forum (oziroma k specialistu, ki vas “obravnava” oziroma načrtuje pri vas zdravljenje). A vam bom vseeno odgovorila za “prvo silo”, ker se da razbrati, da ste res v stiski.

Pieloureterna stenoza pomeni zožitev ureterja (= sečevoda, cevke, ki vodi seč od ledvic do sečnega mehurja) takoj po pričetku, ko izhaja iz ledvičnega meha (=pielona). Najpogostejši vzrok je pritisk na sečevod od zunaj – in to z nepravilno potekajočo (aberantno) žilo. Ker seč preko ožine slabše odteka, se kopiči v ledvici – kjer se najprej razširi ledvični meh, zatem tudi ledvične čašice in končno se začne tanjšati samo tkivo ledvice (=ledvični parenhim). Če zastoj traja zelo dolgo in zanemarimo zlovešče znake (npr. bolečina ledveno), je lahko okvara ledvice tudi nepopravljiva.

Zdravljenje takšne zožitve je večinoma kirurško – sečevod se prereže, premakne na drugo stran žile in ponovno sešije skupaj. Takšna operacija je dokončna in si ledvica počasi opomore.

Kako natančno poteka operacija, kako dolgo traja, kdaj bo narejena, kako dolgo morate po njej ostati v bolnišnici in kakšno bo okrevanje, pa morate vprašati tistega, ki to tudi dela – to pa (žal) nisem jaz…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravlje i. Tudi jaz imam veliko vprasanje. Z svojim 2m16d starim sinkom sva pristala v bolnisnici zaradi nekaksnega vnetja. Pristal na antibiotikih. 3dan bolnice so mu naredili uz organov da bi nasli vzrok vnetja. In ja diagnoza hidronefroza,megaureter leve ledvice. Dr. Razlozil da gre za povecano levo ledvicko za en cm,in da ji zaostaja voda v njej. Rekel priporoca mnenje specialista. In sedaj mene zanima okvirno kake moznosti zdravljenja so.
Prosim cimprej za odgovor.
Hvala

Spoštovana,

najverjetneje je hidronefroza (zastajanje urina v ledvički zaradi ovire v odtoku ali zatekanja urina iz sečnega mehurja nazaj proti ledvici) z megauretrom (močno razširjen sečevod) res razlog za vnetje – okužbo sečil z bakterijami (=uroinfekt).

Prvo zdravljenje je zmanjševanje vnetja z uničevanjem bakterij, ki so v urinu, z antibiotiki (bodisi gentamicinom bodisi cefalosporinskimi antibiotiki, vsaj v začetku ob resnem vnetju danim praviloma v žilo ali v mišico).

Drugo je obravnava prirojene napake sečil, ki je privedla do zastajanja – zatekanja urina. Pri tem so nujni specialisti – pediatri nefrologi, ki naredijo poleg UZ še druge preiskave, s katerim ločijo zatekanje urina (ti. vezikoureteralni refluks) od zožitve sečevoda (ti. stenoza ureterja). Če gre za zelo pomembno motnjo (kar je redkost), se odločijo za kirurško obravnavo. V večini primerov predpišejo zaščito (z antibiotiki oz. kemoterapevtiki v nizkih odmerkih, ki jih otroku redno dajete – in s tem preprečite razmnoževanje bakterij, saj postane urin za njih “neužiten”, za njih “strupen”, v njem se ne morejo množiti) in redno spremljanje.

V katero “skupino” sodi vaš dojenček, lahko le ugibam. Za “resen” odgovor morate vprašati pediatra, ki fantka trenutno zdravi in je opravil preiskave.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Podana diagnoza za punčko, sem v 22. tednu nosečnosti, je naslednja:

Ureterokela in blago razširjen sečevod ter zraven tega dilatiran votli sistem desne ledvičke do 6 mm.

Zanima me prosim vaše mnenje in kakšna je to sploh prognoza tako v nosečnosti, kot potem kasneje po rojstvu. Je to sploh združljivo z življenjem? Kakšne so možnosti za normalno življenje.drugače je s plodom ostalo vse vredu.
Prosim za odgovor ker naju je s partnerjem kar strah.

Ureterokela je diagnoza, ki opisuje “mehurček” pod sluznico mehurja, kamor se napačno izliva sečevod. Običajno gre za podvojenost votlega sistema ledvičk, torej ledvičnih mehov in sečevodov, od katerih se eden izliva normalno – skozi odprtinico v spodnjem delu mehurja, drugi pa v samo steno mehurja. Ker tam urin težje pronica v mehur (se mora “zriniti” skozi sluznico), zastaja – posledica pa je širitev sečevoda in celotnega sistem cevk in votlinic v ledvički. Ker gre večinoma za enostransko prirojeno napako, druga ledvička v primeru, ko gre res za hudo zastajanje urina in tanjšanje ledvičnega tkiva prizadete ledvičke, lahko prevzame naloge obeh. Plod in kasneje otrok se torej povsem normalno razvijata.
Ker je obsežnost napake zelo raznolika, težko napovedujem, ali bodo po rojstvu lahko z manjšim posegom (ko gredo s tankim instrumentom v mehur in predrejo sluznico v predelu ureterokele) težave omilili in kasneje z operacijo vzpostavili normalno delovanje te ledvičke. V najslabšem primeru, ko ledvička celo preneha delovati zaradi okvare ob pritisku zastajajočega seča, pa ledvičko celo odstranijo – veliko ljudi živi normalno z eno samo ledvico. In mnogi sploh ne vedo, da jim ena manjka, ker se sploh ni razvila…
Za natančne odgovore je seveda treba prositi ginekologa, ki vodi vašo nosečnost – in ki vas lahko za pogovor, kakšen je potek zdravljenja in uspešnost pri nas napoti tudi k specialistom, ki se s tem ukvarjajo – urologom.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni ponovno

Še enkrat najlepša hvala za odgovore. Vaše besede so me pomirile in odprle še nekaj vprašanj. Sem bila na samoplačniškem ultrazvok, ker je moja ginekologinja odsotna 4 tedne in od tak vem za to diagnozo, saj mene je ginekologinja odpravila z besedami, da je nekaj narobe in da bo ona bolje pogledala, ko se vrnejo z dopusta. Jaz pa nisem bila mirna in sem šla v Maribor po diagnozo. Nisem pa nikjer zasledila v izvidu, da bii šlo za podvojenost, niti ginekolog tega ni omenil.
Gre lahko za kaj drugega še ali se ta podvojenost še ne vidi? Sem v 23 tednu nosečnosti.
Se lahko to stanje med trajanjem do konca nosečnosti še poslabša?
Ali lahko na koncu otroku vzamejo tudi ledvico?
Je potrebno kako specialno spremljanje nosečnosti?
Bom lahko rodila v porodnišnici v Murski Soboti ali bom morala rodit kje drugje zaradi otrokovega stanja?
Je v vseh primerih potrebna operacija?
In zakaj do tega sploh pride? Je možnost še kake druge napake oz kromosomske nepravilnosti?

Hvala že vnaprej in lepe pozdrave

Iris

New Report

Close