Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Dojenček in nadmorska višina

Dojenček in nadmorska višina

Pozdravljeni, gospa Cerar!

Imam malo nenavdno vprašanje, ki pa bo mogoče v pomoč tudi kakšni drugi mamici.
Že pred časom sem nekje sem zasledila (žal se vira ne spomnim), da večje spremembe nadmorske višine niso priporočljive za dojenčke.
Zanima me ali to drži, saj bi se v tej poletni vročini z našim novorojenčkom (sedaj ima dva tedna) lahko iz Ljubljane umaknila v našo kočo v hribih (nadmorska višina pribl. 1500 m?
Zavedam se nevarnosti povečane koncentracije ozona na tej nadmorski višini, zato jo pred odhodom že dlje časa preverjamo na hidrometeorološkem zavodu.
Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Urška

Draga Urška,

če imate v vaši koči vsaj osnovne higienske razmere (predvsem neoporečno vodo) in koča ni nekaj ur hoje od najbližje civilizacije (in še to po gamsjih stezah), ni nobenega razloga, da ne bi vročega poletja prebili na svežem zraku na tej višini. In povečana koncentracija ozona ne bi smela biti dejavnik, ki bi vas odvrnil od počitnic.

Dojenčkom res odsvetujemo bivanje na velikih nadmorskih višinah, a to velja bolj za visokogorje nad 2500 metrov, kjer je koncentracija kisika že pomembno nižja kot v nižinah. Pa še to velja predvsem za tiste otroke, ki so bili zelo nezreli in so bili dolgo zdravljeni z dodatnim kisikom.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, gospa Cerar!

Imam eno vprasanje kako je z trimesečnim dojenckom in nadmorsko visino pozimi odpravlamo se na smucanje na 1000m pa me zanima kaksne so lahko posledice.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

na nadmorski višini 1000 metrov dojenčka “redkejši” zrak prav nič ne ogroža, še zlasti, če ni bil rojen kot zelo nezrel nedonošenček (ki ima posledično povečane potrebe po kisiku še kar nekaj mesecev po odpustu). Povečano ogroženost zaradi nižjega parcialnega tlaka na višinah imajo lahko tudi dojenčki s hudo slabokrvnostjo. Za vse dojenčke (torej do 1. leta) pa so nekoristna daljša bivanja na višinah nad 2500 metrov.

Uživajte torej na dopustu. Le pazite, da ne boste dojenčka podhladili – ker se manj gibljejo, imajo tanjši izolacijski sloj maščobe in tanjšo kožo, lahko že ob kratkem bivanju (tudi v “goretex” opremi) na hudem mrazu (pod – 5 stopinj C) pride do ozeblin, zlasti nogic.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!
Med zimskimi počitnicami bi radi šli na smučanje na Pohorje (1500m), zaradi starejše hčere. Imamo pa tudi dojenčico, ki bo takrat stara 2 meseca. Zanima me vaše mnenje glede spremembe nadmorske višine in splošno mnenje o zimskem dopustu z dvomesečnim dojenčkom.
Hvala

Spoštovana,
1500 m ni nobena takšna višina, ki bi bila povezana z manjšim deležem kisika (kot je npr. nadmorska višina nad 4000 m ali v Himalaji :-)). Zato počitnice na Pohorju ne predstavljajo nobenega dejavnika tveganja za kakšne težave pri 2-mesečni dojenčici.
Ravno obratno – bivanje na svežem zraku in sončku (za kar je v času počitnic konec februarja že velika verjetnost) ji bo koristilo, dihanje zunaj je pravi balzam za sluznice dihal in pljuča (ki so prej na presuhem zraku, zlasti ob centralni kurjavi). Izognila se bo tudi virusom, ki jih v zaprtih prostorih z veliko ljudmi kar mrgoli. Da o spočitih starših in zadovoljni sorojenki, ki ji “sovražni prevzem osrednjega mesta edinke v družini” s strani deroče, pokakane in polulane vsiljivke ne bo pokvaril počitnic, niti ne razpredam.
Pazite le, da bo dojenčica ravno prav oblečena – pri tem je poudarek na ne preveč, ne na premalo. Hladnejše rokice niso noben znak, da jo zebe, vedno potipajte z roko v notranjost, na prsni koš ali pod pazduho.
Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close