Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija TOKSOPLAZMOZA!

TOKSOPLAZMOZA!

Pozdravljeni,

No tudi jaz bi rada nekaj vprašala glede toksoplazmoze. V nosečnosti so mi v 14 tednu odkrili sum na svežo okužbo z toksoplazmozo.
Takoj po porodu so moji deklici in meni vzeli kri in poslali v Ljubljano na inf.kliniko. Imeli sva tudi pregled ko je bila stara 10 dni. Danes pa sem dobila izvide iz inf.klinike, in me zanima kaj pomenijo.

IZVIDI:
Sporočamo vam izvid z dne 27.2.2009:
L 9,5,DKS:oe7, ostalo normalno, trombo 243
eri 5,67, hb 195, MCV 100,1, MCH 34,3
serološke preiskave na toksoplazmozo: IgA in IgM negativno, IgG 8,8 IU/ml

Naknadni izvidi krvi, odvzeti ob rojstvu ( 17.2.2009 ): IgA iz materine krvi in IgA iz otrokove krvi: negativno

Pri deklici ugotavljamo ostanek IgG protiteles od matere. Svetujemo kontrolni pregled 15.5.2009, ko bo stara 3 mesece.

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem in Vam želim lep dan.

Anuša M.

Anuša M.

Spoštovana Anuša,

po izvidih sodeč je vaša deklica povsem zdrava in do njene okužbe v času nosečnosti ni prišlo.

“Komentar” izvidov z Inf. klinike:
normalno število belih krvničk (levkocitov – L), normalen delež eozinofilcev (eo 7%) (posebne vrste belih krvničk, ki so pri večjih otrocih povečane ob alergiji ali parazitih, pri novorojenčkih pa nimajo prav posebnega “diagnostičnega” pomena) ter normalno število krvnih ploščic (trombocitov);
za novorojenčka normalno število rdečih krvničk (eritrocitov) ter njihova velikost (MCV) in polnjenost s hemoglobinom (Hb, MCH) (pri odraslih so te vrednosti nižje oz. drugačne);
odsotnost protiteles, ki kažejo na svežo okužbo (IgA, IgM) ter nizka koncentracija od mame pridobljenih protiteles iz razreda IgG na toksoplazmozo (torej IgG, ki od mame prehajajo na plod in vsaj še nekaj tednov ščitijo novorojenčka – in to pred boleznimi, ki jih je – kdajkoli v življenju – prebolela ali bila proti njim cepljena mama; ta protitelesa postopno izginejo po nekaj mesecih in jih otrokov obrambni sistem mora začeti tvoriti sam, predvsem ob boleznih oz. po cepljenjih).
Ob kontroli v maju bodo verjetno vsi Ig negativni – kar bo tudi “zaključilo” kontrole na Inf. kliniki.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

lepo bi Vas prosila za odgovor na moje vprašanje saj sem zelo zaskrbljena. Sem v 38-tednu nosečnosti in danes sem dobila izvid krvi na toksoplazmozo, ki govori za svežo okužbo(prejšnja izvida neg., ta odvzet v 36-tednu in 5/7). Žal vrednosti ne vem, je pa mnenje iz laboratorija, da naj se odvzem ponovi, čez 14-dni. Drugih ukrepov ne zahtevajo. Zanima me ali je lahko samo lažno pozitiven test in dodatne terapije ne potrebujem in kakšna okvare lahko nastanejo na plodu, če se izkaže, da bo vrednost narasla. Naj povem, da sem se izogibala vsakem stiku z živalmi in, da jem samo doma pripravljeno hrano, ustrezno termično in higiensko obdelano. Za Vaš odgovor se Vam že v naprej lepo zahvaljujem.

S spoštovanjem,

LP

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

menim, da ni nobenega razloga za paniko. “Serokonverzija” (da se izvid spremeni iz neg. v poz.) je zelo ohlapen pojem, mnogokrat gre res bolj za laboratorijsko dogajanje kot za pravo okužbo. Poleg tega je prenos v kasni nosečnosti za otroka manj nevaren kot zgodnejši. In še najbolj bistveno – spremljanje dogajanj v zvezi s toksoplazmozo v nosečnosti pri nas (kot tudi v literaturi) kaže, da tudi ob sveži okužbi prenos ni niti tako velik niti tako škodljiv, kot se je mislilo doslej. Predvidevam, da bodo v naslednjih letih stvari jasnejše – in bo presejalno testiranje morda celo opuščeno.

Zato kar mirno čakajte na prihod novega družinskega člana, kontrolni odvzem krvi za določitev titrov protiteles naj pa vseeno opravijo (ne le pri vas, svetovala bi tudi, da vzamejo za določitev specifičnih IgG, M in A tudi kri iz popkovnice) – da boste še bolj pomirjeni.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za Vaš hiter in pomirjajoč odgovor in uspešno delo še naprej želim!!!

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Morda bo vprašanje za vas kot strokovnjaka “nesmiselno” pa vendar. V prvi nosečnosti sem se s tokso ukvarjala drugo polovico nosečnosti praktično vsak dan, ker mi ni dalo miru in sem “pazila” na vsakem koraku. Ampak sem bila še brez otrok in je bilo higieno lažje vzdrževati. Zdaj se narahlo odoločamo za drugega otročka, pa me bega, kaj vse mi zdaj malček prinese v stanovanje. vem, da je treba ciste nekako zaužiti, pa vendar se ne da izogniti stiku njegovih rok z mojimi usti, potem umazani čevlji, hlače… ko zgasne na kavč še preden ga slečem… obuva se recimo tako, da prime za podplatn, nato pa ko sva zunaj in ga dvignem lahko tudi mene velikokrat z rokico po ustih…. ali pa ko dajem prat perilo – ali se lahko okužim z vdihavanjem “potencialno” prisotnih cist na umazanijo na perilu… sama sem bila celo življenje v stiku z živalmi, z mačkami res bolj malo… pa sem neg. Imajo pa sosedje ful veliko muc , ki so venomer po hodniku… in potemtakem lahko kaj prinesemo tudi v stanovanje.
ali pa solata v gostilni??
Kakšne so možnosti za tako posredno obliko okužbe, ki bi jo lahko staknila od otroka, saj veste kakšni “paconi” so lahko in seveda je mamica tista, ki čisti večino stvari.
Ne vem, predvsem bi bila bolj pomirjena, če bi vedela, da je zdravljenje nosečnice uspešno, če že pride do okužbe. zdaj lahko človek prebere čisti preveč informacij in je dejansko zadeva lahko prenapihnjena, ampak ko je strah gospod je težko iz tega začaranega kroga. v predhodnem postu ste zapisali, da posledice kot kaže le niso tako hude, kot je veljalo na začetku??

najlepša hvala!

Spoštovana,

zdi se mi, da vas je strah pred toksoplazmozo res čisto preplavil in vam ne da spati. A je večina vaših strahov neupravičenih ali pa sploh niso tako zlovešči.

Toksoplazmoza je bolezen, ki jo preboli večina prebivalcev Slovenije že v otroškem obdobju (npr. na Švedskem je malo drugače, tam je bolezen redka). In to v tako lahki obliki, da niti ne vemo zanjo. Za vse življenje nam pusti zaščito – in ne moremo več zboleti za to parazitsko okužbo (razen v redkih primerih, ko nam odpove obramba, npr. ob AIDS-u). Ali smo bolezen preboleli (=da smo prekuženi) ali ne, ugotavljamo z določanjem ravni protiteles v krvi (torej pri nosečnicah s presejalnim testom). Pri vas ta podatek pogrešam – niste zapisali, ali ste bili v 1. nosečnosti res ves čas negativni…

Kot sem že večkrat zapisala, je prebolevanje toksoplazmoze potencialno nevarno le za plod – v primeru, da nosečnica z njo okuži v nosečnosti (ob tem sploh ni pravilo, da ima kakršne koli težave). Potencialno je zapisano zato, ker danes vemo, da je večina “okuženih” plodov in zatem otrok brez težav, rečemo, da so asimptomatski.

Kot sem razbrala iz sporočila, je vaš prvorojenec fant od fare, ki bi si ga želela vsaka mama. Vključno s pacanjem, lizanjem tal, valjanjem po vsej možni “svinjariji” (in zatem po domačem kavču), objemanjem domačih muc in kužkov… Narava je to predvidela za normalno odraščanje in dozorevanje obrambnega sistema. Če tega ne bi bilo (da bi bil v “sterilnem okolju”), imunski sistem ne bi dozoreval pravilno – in posledice bi bile mnoge bolezni, tudi tim. avtoimunske ter alergije.

Solata v gostilni? Praviloma povsem varna, tudi če pri pranju niso povsem natančni. Okužba z vdihavanjem cist (kar tako ali ob pripravi umazanega perila za pranje, s čevljev) pa je skoraj nemogoča, saj so pretežke, da bi plavale po zraku, kot zna npr. majhen virus noric.

Skušajte torej odmisliti strahove in pričnite uživati v načrtovanju novega člana družine. Ki bo verjetno enak (ali še večji) pacon kot je prvi. In prav je tako.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

To je moja 5. nosečnost. Imam 9 let starega fantka.
Tri nosečnosti so se končale zaradi kromosomskih
napak. Zadnjo nosečnost smo prekinili v 20. tednu
zaradi hudih napak. Končno nama je s partnerjem
uspelo spočeti zdravega fantka. Sedaj sem v 19.
tednu nosečnosti in sem čisto prestrašena zaradi
toksoplazmoze. Sem namreč negativna nanjo. Strah
me je, da bo šlo spet vse narobe… Zelo pazim pa se mi vendarle
vedno zgodi kaj, zaradi česar bi se lahko potencialno
okužila. Pred nekaj dnevi sem namreč pogoltnila
nekaj kapljic Savinje. Ki je zelo umazana… In sedaj me
je noro strah, da sem se okužila. Ali je okužba neizbežna
če pridem v stik z Toxo, ali jo imunski sistem lahko premaga, še predno pride do okužbe?

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Zanima me še ena stvar glede toksoplazmoze…
Ali je možen prenos z matere na plod med odvzemom
horionskih resic? Prvi test v 8. Tednu je bil negativen,
vendar pa me je strah, če sem se morda okužila po tem.
Menda se toksoplazmoza ne prenaša na tak način… Se pa npr
Hiv, hepatitis,…Zakaj razlika? ( Tako mi je zdravnik povedal
pred odvzemom horionskih resic). Vem, da kompliciram, vendar
sem zelo prestrašena, da bi storila kaj, kar bi škodovalo mojemu
otroku…

Hvala za vaš čas, lep pozdrav!

Spoštovana,

vaš strah ima res velike oči – saj je tveganje za svežo okužbo v nosečnosti zelo majhno.

Toksoplazma je parazit – in se veliko težje prenese preko posteljice (ki je odličen filter) kot majhni virusi (kot sta povzročitelja AIDSa ali hepatitisa). Zato mora biti za prenos koncentracija parazita v mami kar pomembna, sledi ji okužba – vnos parazita v posteljico in šele zatem do ploda. Ki pa itak ne zboli vedno – pravzaprav je večina novorojenčkov, ki se rodijo materam s svežo okužbo s toksoplazmozo v nosečnosti, zdravih – tudi tistih, kjer nosečnice niso bile zdravljene z antibiotikom spiramicinom.

Prenos s posegi v maternici je seveda možen – a pod pogojem, da je parazit tudi v posteljici, za kar je potrebno kar nekaj časa okuženosti matere – in je zato v vašem primeru skoraj neverjeten.

Parazit ni zlahka prenosljiv – in ne preživi dolgo v vodi, zato se vam nikakor ni treba bati, da vam je Savinja dala kaj nevarnega. Bolj verjetna bi bila okužba s kakšnim virusom ali bakterijo, ki povzroča prebavne motnje…

Uživajte torej, ne skrbite zaradi tveganj, ki so podobno verjetna, kot da vam pade strešnik na glavo med sprehodom po mestu…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za Vaš odgovor! 🙂

Koliko časa pa je ponavadi potrebno, da se
parazit naseli v posteljici? Od okužbe matere?

No, zdaj bom pa res dala mir. 🙂

Pozdravljeni!

Zanima me zakaj se zdravljenje z antibiotiki
pri okužbi nosečnice s tolsoplazmozo prične
šele, ko se pojavijo IgG telesca? Zakaj ne že
pri pojavu IgM telesc? Mar se parazit ne prenese
največkrat prAv v času, ko protitelesc IgG še ni
In so prisotna samo IgM?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav!

Čeprav nisem čisto prava za odgovore na vprašanja, ki so povezana z nosečnostjo (za to je sosednji forum dr. Pušenjaka), vam ogovarjam za prvo silo:
hitrost “poselitve” posteljice in prehajanje na plod je odvisno kar od nekaj dejavnikov in ni tako točno določeno, kot so inkubacijske dobe (torej čas od okužbe do izbruha bolezni) pri bakterijskih ali virusnih okužbah. Odvisna je tako od dejavnikov parazita (predvsem količine prenešenih toksoplazem), kot od dejavnikov gostitelja (vaših obrambnih sposobnosti). Večinoma pa mine od vstopa toksoplazme v organizem nosečnice do “okužbe” ploda vsaj nekaj tednov.
Glede IgM protiteles bi se strinjala z vami – drži pa, da je parazitologija nekaj posebnega in odločitve o zdravljenju temeljijo tudi na osnovi drugi podatkov, predvsem vrednosti IgA in avidnosti. Znano pa je, da antibiotiki (spiramicin) niso povsem nedožni (pri nekaterih povzročajo okvaro jeter ali vsaj prehodno patološke jetrne teste) in niso 100%-ni glede ubijanja toksoplazem. Zato so ginekologi celo v dvomu, ali se je varneje lotiti toksoplazem (ki najverjetneje ne mami ne plodu ne bi povzročile kakšne hude bolezni) s strupenimi antibiotiki ali pa pustiti lastnemu obrambnemu sistemu, da opravi z njimi.

Najbolj koristno bo, da se z vsemi temi vprašanji “lotite” izbranega ginekologa/ginekologinje. Le on/ona vesta za vse variante vaših težav, imunoloških izvidov ipd – in vam lahko da natančen odgovor in pojasnilo.

Poletni pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni!

nekaj me zanima, no nevemče je to res ampak rae vprašam.
zanima me ali se lahko ponovno okužiš z toksoplazmozo, če si se že enkrat okužil in ali se to lahko prenese na plod? sem igG in igM pozitivna.

Draga deja21,

“dvakratna” okužba ni možna, je pa možna reaktivacija bolezni – kar velja tudi za mnoge druge bolezni, ki jih prebolimo. Je pa neobičajno, da bi se to dogajalo pri zdravi mladi osebi, tudi v času nosečnosti, ki sicer velja za obdobje z “uspavano” imunostjo.

Seveda je moj prvi nasvet, da še enkrat pregledate izvid – ali gre res za pozitivna IgM protitelesa ali kaj drugega?

Če drži, kar ste zapisali, pa vam svetujem, da se pogovorite z ginekologom oziroma z infektologom, kamor vas lahko napotijo za pregled. Z namenom potrditve oz. izključitve “sveže” oz. “reaktivirane” toksoplazmoze in zaradi ev. uvedbe zdravljenja.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Novembra 2012 je bil podan sum na svezo okuzbo s toksoplazmozo ( IgG >300iu/ml, IgM 6,83, avidnost IgG nizka 11%).
Sedaj sem noseca 12tednov in 15.5.2014 so mi ponovno testirali toksoplazmozo in rezultati so bili naslednji: IgG 294 IU/ml, IgM 0,75, IgG avidnost 26,9% nejasna, IgA elisa pozitivno.
Mi lahko prosim razlozite, kaj to pomeni. Ali imam ponovno svezo okuzbo? Ali je mogoce, da je to posledica stare okuzbe in sevega glavno vprasanje, kaj to pomeni za moj plod?
Z lepimi pozdravi
[/code]

Spoštovana,
ker se ukvarjam predvsem z novorojenčki in dojenčki, je moje znanje s področja toksoplazmoze v nosečnosti precej luknjasto – glede na to, kar so me naučili naši porodničarji, gre pri vas bodisi za reaktivacijo stare okužbe (kar je možno, a redko) ali pa za “laboratorijsko” toksoplazmozo (bolj verjetno).
Za podatke, kaj natančno to pomeni za ptek vaše nosečnosti in za vašega še nerojenega otroka, pa bo bolje, če se obrnete na vašega ginekologa – ali pa na sosednji forum, ki ga moderira dr. Pušenjak.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni!

glede na pisanja vidim, da le nisem edina, ki se tokse morda boji bolj kot je potrebno.
e se navezem na vas post 23.7.13, da je odvisno ali se bo in v koliksni meri morebitna okuzba razsirila tudi na plod odvisno tudi od sposobnosti maminega organizma, da “zajezi” oz se bori proti okuzbi, nekako sklepam, da je potemtakem dobro, da smo mamice pred zanositvijo “cimbolj izpostavljene marsikateri umazaniji….” mislim, na razmeroma “varno” umazanijo in da ne pretiravamo s cistoco, saj tako telo pridobiva odpornost na raznorazne bacile….in je to lahko le dobro, da je tudi v primeru okuzbe s tokso sposobno le-to ucinkovito uniciti???? ali se motim in splosna odpornost ne pridoprinese kaj dosti pri morebitni okuzbi?
to pa sprasujem zato, ker sem s prvo nosecnostjo postala pravi “obsedenec” s cistoco predvsem pri sebi, nikoli ne prijemam hrane, ce si prej ne umijem rok, pri pripravi kompliciram…. v glavnem zivim res pretirano drugace kot sem pred zanositvijo in sem se ze tako navadila na to, da je postalo “normala” kljub temu, da ni in da sem prej zivela povsem okej. pravzaprav sem bila celo zivljenje s stiku z zivalmi…… zivela v precej vecji “umazaniji” kot povrecni “mestni” otroci pa sem bila zdrav kot dren…. tudi tokse se nisem prebolela. in zdaj bi rada v drugo zanosila, in se prvo kot prvo resila raznoraznih strahov…. tako, da cakam AHA ternutek oz. nekaj kar bi me motiviralo, da vsaj dokler ne zanosim skusam priti nazaj na stare tirnice in razmisljam v smeri, da s tem ko se pretirano pazim delam sebi skodo in skodo za prihodnjo nosecnost, ko moje telo ne bo tako dobor opremljeno kot je bilo pred prvo????

imam vsaj delno prav?

hvala lepa za odgovor

Draga zaskrbljenka,

seveda imate več kot delno prav – predvsem v tem, da naše telo pridobiva obrambo v stiku z mikrobi in paraziti, večinoma že v otroški dobi, kar uravnava in zori naš obrambni sistem. Znano je, da pomanjkanje stika z mikrobi v prvih letih lahko privede ob kasnejših okužbah do nepravilnega, celo pretiranega odgovora na okužbo, ki sicer pobije povzročitelje, a povzroči škodo tudi sebi.
Prav tako imate prav, da je treba biti v nosečnosti bolj previden in dosledno paziti na higieno, s čimer se poveča varnost ploda. V nosečnosti je obrambni sistem delno tudi “uspavan” (da ne bi prepoznal ploda, ki nosi tuje – očijeve gene kot tujek) in lahko bolezni potekajo težje, zlasti virusi in paraziti prehajajo tudi na še nerojeno dete.

Nikoli pa ni treba pretiravati – niti v “iskanju” stika z mikrobi niti v paničnem strahu pred njimi. Okužb, ki v nosečnosti prizadanejo plod je vseeno malo in veliko smolo imajo tiste nosečke, ki zbolijo prvič ali se jim bolezen reaktivira in ob tem pride še do bolezni otroka.

Razmišljajte torej samo pozitivno, pustite prvorojencu – prvorojenki, da varno, a brez strogih omejitev raziskuje svet okrog sebe in se veselite poletja, ki bo že v nekaj dneh pri nas.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Še jaz imam vprašanje glede toksoplasmoze.

Tudi meni so v nosečnosti (v 20.tednu) odkrili svežo okužbo z toksoplazmozo.

Sinu so po porodu odvzeli kri, katere izvidi za toksoplasmozo so IgA in IgM negativno, IgG pozitivno – 217.5 IU/ml.

S sinom (star 2. meseca) hodiva oz. bova hodila na redne mesečne kontrole na infekcijsko kliniko v Ljubljani, no do zdaj je bil dvakrat, enkrat samo z očkom, ki mi ni vedel več razložiti, zato Vas naprošam, če bi mi lahko obrazložili, kaj izvidi sploh pomenijo.

Prejema pa sin terapijo pirimetamin in sulfadiazin.

Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem!

LP

Anuša M.

New Report

Close