Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Angel Care – vklop alarma

Angel Care – vklop alarma

Pozdravljeni,

čeprav moja hči ni bila nedonošena, se obračam na Vas, saj v dežurni ambulanti nisem dobila zadovoljivega odgovora oziroma pomoč. Mogoče zvenim nefer, ampak enostavno nisem pomirjena, pač pa precej prestrašena. Prav tako me še zanima “drugo mnenje” oz. tretje, saj grem v ponedeljek še h naši pediatrinji.

Od prijateljice, ki je imela nedonošenko, sem dobila na posodo napravo Angel Care, torej senzor dihanja otroka med spanjem. Danes ob 3 zjutraj in včeraj ob 5 zjutraj se je vklopil alarm, kar naj bi pomenilo, da je moja 3 mesece stara hčer prenehala dihat. V prvem primeru je alarm zvonil kratek čas. Punčko sem vseeno malo porukala, ki je zakrilila z rokami in mirno spala naprej. Kot rečeno – glede na uro, moje spanje in kratek čas zvonjenja alarma, na koncu sploh nisem bila več prepričana, da se je sploh vklopil in da nisem le sanjala. Sploh pa… se kaj takega moji punčki ne more zgoditi, anede. Vseeno sem zamenjala baterije, in šla spat.

Danes ob 3 zjutraj pa je bilo bolj “pestro” – alarm je zvonil, dokler nisem divje kot levinja prišla do zibke (v istem prostoru) in punčko dvignila. Priznam, da sem bila pri tem kar groba, bolj zaradi svojega strahu in ne namenoma. Hči je ob dvigu takoj odprla oči. Ko sem jo čez čas položila nazaj v zibko, je začela jokat, zato sem jo še malo pocrkljala in dojila.

Ko sva pristali pri dežurni zdravnici, ji je izmerila kisik v krvi (96%), jo pregledala tudi drugače, in je bilo vse ok. Navodilo za mene pa je bilo, da naj otroka opazujem, ko spi. Hja, tega pa ne bom zmogla oz. zdržala dolgo, anede. Ker bom jaz omagala od utrujenosti. Prav tako moja hči ne spi vedno doma v zibki, včasih na kavču, v lupinci v avtu, pri babici, v vozičku, po jutranjem dojenju v moji postelji,… In tam pa nimam te naprave. Da ne omenjam, da ljudje v povprečju ne obvladamo oživljanja, sploh pa ne otrok.

Hčer sem rodila 5 dni pred rokom, z urgentnim CR, ker je nisem več čutila. Ob porodu mi je bilo povedano, da je imela popkovino 5x (ja, petkrat) ovito okoli vratu. Blagi znaki zahiranosti, asimetrična (kaj to pomeni? dovolj dolga, a prelahka?). Apgar 5, 8, 8. Ob rojstvu je imela 49 cm in 2.750 gramov, pri 11 tednih, torej 2 tedna nazaj, pa 4.800 in 58 cm. Se polno dojiva. Bolna še ni bila, le včasih kakšna muca pogleda iz noska, ko prideva iz sprehoda. Ja, v porodnišnici sva bili kar dolgo, saj je dobila kar močno zlatenico in je bila pod lučko + fenobarbiton.

Že kakšen mesec se punčka ponoči ne zbuja več za dojenje, pač pa spi nekje od 7 do 10 ur. Alarm se je prižgal po 6 oziroma 8 urah spanja.

Glede na splošno znana dejstva v zvezi s sindromom smrti v zibki naj povem, da je na ta način umrl moj bratranec, da moja hči nikoli ne spi na trebuhu (jaz jo položim na bok, kasneje pa jo najdem na hrbtu), v sobi je 20 stopinj, kar ni prevroče, kaditi sem prenehala, ko sem izvedela, da sem noseča, torej po približno 1 mesecu.

No, zdaj pa vprašanje za Vas – najprej z medicinsko sestro in potem še z zdravnico sem se morala malce pregovarjat, zakaj to napravo sploh imam, saj nimam nedonošenega otroka, češ kaj vse ljudje nakupujejo…! Njun argument je bil, da če je ne bi imela, bi sploh ne vedela, da je hči za trenutek (mimogrede, kako dolg je ta trenutek?) prenehala dihat, in bi jaz mirno spala in vse bi bilo ok. Moje vprašanje njima je bilo, ali naprava zato, ker je bil otrok donošen, kaže napačne podatke oz. je bil obakrat le lažen alarm. Po kakšni logiki je ta naprava neuporabna za donošene otroke?

Priznam, da sem pričakovala, da bodo hčerko sprejeli v bolnišnico in da jo bodo tam “opazovali” strokovno usposobljeni ljudje, da bodo naredili kakšne teste, preiskave. Tako pa s svojim strahom ostajam sama. Zato če imate Vi še kakšen predlog, kaj je za naredit v tej situaciji, bom zelo vesela. Kaj naj storim, da do tega ne bi več prihajalo oziroma kaj naj storim, če se bo alarm še kdaj prižgal?

Bojim se.

Za odgovor, pomoč in razumevanje se Vam najlepše zahvaljujem,
Gaja

Draga Gaja366,

hja, Angelcare včasih res sodi med aparate, ki nam (zdravstvenim delavcem), staršem (ki norijo od strahu ob alarmu) in otrokom (ki jih zaradi praviloma lažnega alarma panični starši mečejo iz sladkega spanca na bolj ali manj grob način) dvigajo pritisk in kravžljajo živce.

Najprej na kratko, kaj Angelcare sploh nudi. Gre za aparat s posebno podlogo (dvojno ploščo), v kateri je tipalo, ki zazna premike (na, pod ali v okolici plošče). In to tipalo pošlje ob premiku po kablu signal pod nizko električno napetostjo nadzorni enoti, v kateri je časovno nastavljen alarm, ki se sproži, ko določen čas (večinoma 20 sekund) ne prejme od podloge nobenega signala. Osnovni namen je torej zaznati stanje, kjer zaradi nezrelosti (ali okvare) dihalnega centra otrok povsem preneha dihati (“dušenja”, ki je pogostejši tip pomodrevanja – zlasti ob refluksih želodčne vsebine ali ob prebolevanju viroz, pa tak monitor sploh ne prepozna!).

Da je aparat zanesljiv vsaj pri prepoznavanju te oblike dihalnih premorov, je kup pogojev – mednje sodijo polna baterija (to ste rešili), dovolj tanek posteljni vložek, da podloga aparata sploh zazna otrokove premike prsnega koša (med dihanjem) (če je predebel, oslabi ali sploh prepreči prenos drobnih gibov, zlasti v fazi globokega spanja, ko malček diha povsem plitvo), pravilen položaj v postelji (da ni otrok zlezel k robu postelje ali zibke) – in seveda, da senzor (tipalo) sploh deluje pravilno (po izkušnjah se zelo hitro starajo, zato tudi ne svetujemo “izposoje” iz rok v roke med prijateljicami na daljši čas).

Pri dežurni zdravnici (ne recite, kako vrana vrani ne izkljuje oči, a si predstavljam, da sredi noči ni bila vesela na smrt prestrašene mame z zdravim dojenčkom in “bolnim” Angelcare, zlasti ker ob vaši stiski nazadnje tudi sama ni bila več 100%-no prepričana, da je bilo vse v redu) je morda manjkalo le njeno ciljano vprašanje, kakšne barve je bila vaša dojenčica, ko se je oglasil alarm. Naše izkušnje so, da starši ob alarmu najprej panično zagrabijo otroka, ga celo stresajo, mu dajo umetno dihanje, a ga pred tem sploh ne pogledajo – če bi ga, bi v večini primerov videli, da je lepo rožnat in spokojno spi. Najverjetneje je bilo podobno tudi pri vas.

Podatki o dogodkih pred, ob in po rojstvu deklice niso dejavnik tveganja za nenadne nepričakovane življenje ogrožujoče dogodke (NNŽOD, kot “učeno” imenujemo dihalne motnje v spanju pri dojenčkih – in ki so izjemno redki). Res je bila po statističnih merilih premajhna (porodna teža na spodnji meji pričakovanega za 39 tednov nosečnosti, obseg glavice pa ustrezen – kar je opredelitev asimetrične zahiranosti), očitno se je v trebuhu živahno vrtela okrog dolge popkovnice – in si jo 5x namotala okrog vratu in očitno je imela takoj po rojstvu nekaj težav pri adaptaciji na samostojno življenje izven mame (ocena po Apgarjevi 5 po 1 minuti je lahko tudi samo posledica vpliva anestezije, ni noben napovedni dejavnik za kaj slabega; ocena 8 po 5. minutah pa sodi med normalne). Tudi zlatenica in njeno zdravljenje ni nekaj, kar bi bilo zaskrbljujoče. Edini dejavnik tveganja je torej nepojasnjena smrt vašega bratranca – pa še za to ni nujno, da je bila res nepojasnjena: pri dveh tretjinah šele pregled po smrti (obdukcija) pokaže pravi razlog, najpogosteje virusne ali bakterijske okužbe, prej neugotovljene prirojene napake srca ali osrednjega živčevja.

No, pa sva pri vašem neposrednem vprašanju. Angelcare ni naprava, ki bi “delovala” samo pri nedonošenčkih. Ob PRAVI prekinitvi dihanja (daljši od 20 sekund) deluje pri vsakem, ki leži na njej, teoretično tudi pri odraslem….

Na kratko (=kot “drugo” mnenje):
– Če vas je res tako strah NNŽOD, bi sicer Angelcare še zadržala, a jo dobro preverila: ali res zaznava čisto nežne premike, kako hitro se spoži, ko je posteljica prazna, …
– In če bi se spet sprožil alarm, bi najprej pogledala malčico. Če bi bila ta rožnata in mirno spala, bi aparat takoj vrnila prijateljici. In jo opozorila, naj ga raje vrže v smeti…
– Če pa ostajate kljub temu zaskrbljeni in če je bil pri bratrancu dokazana “smrt v zibki” (v bolnišnici, z obdukcijo), bi prosila vašo pediatrinjo, da vas napoti na Pediatrično kliniko, kjer na nevrološkem oddelku posnamejo pravi zapis, kaj se dogaja v spanju (CMCRF). In ki zanesljivo dokaže prirojene napake v delovanju dihalnega centra (centralne apneje) ali motnje dihanje zaradi oviranega dihanja (obstruktivne apneje), spet pa ne pridobljenih, povzročenih s svežo okužbo dihal ali osrednjega živčevja, ki se pojavijo po končanem snemanju.

Upam, da boste v poplavi mojih besed našli kaj oprejimljivega in uporabnega.

Mirno spite,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

vem, da starši velikokrat pretiravamo pri skrbi za naše malčke, ampak to je samo zato, ker jih imamo tako zelo radi. Tudi jaz se srečujem s prombelmo, da ponoči, takrat ko ima naš tri letnik vročino, ne upam zaspati, saj je pred kratkim imel vročinske krče. Vem, da zaradi krčev še ni bilo smrti in da je skoraj nemogoče, da se ob pojavu morebitnega ponovnega krča ne bi zbudila, sploh zato ker spim zraven njega, ampak kljub temu me zanima ali obstaja kakšna naprava, ki bi sprožila alarm ob morebitnem krču. Prav tako me zanima, če bi otrok med krčem začel bruhati in bi se posledično zato začel dušit in bi se krč vmes prekinil in bi otrok prišel k zavesti lahko s kašljem ‘očistil’ dihalne poti do te mere, da bi ponovno zadihal.

Upam, da nisem preveč nerazumljivo napisala

Spoštovana zaskrbljena mama,

blazinica, o kateri pišemo v tej temi, ni monitor za krče – gibanje (predvsem dihanje, a tudi krči predstavljajo gibanje) zaznava kot nekaj pozitivnega, sproži se samo, ko vsaj 15 sekund ne zazna nobenega premika.

Čisto prav razmišljate – da boste morebitne krče zelo hitro zaznali sami, da vročinski krči pri sicer zdravem otroku niso povezani s hudimi zapleti (seveda pa je lahko za zaplete kriva osnovna bolezen, ki je privedla do vročine – npr. meningitis, pljučnica, sepsa) in da otrok, ki bi med krči bruhal, to jasno pokaže – z davljenjem in kašljem, za kar poskrbijo refleksi tudi v času, ko je otrok v nezavesti.

Edini “pravi” monitor za krče je EEG (elektroencefalografski) monitor – ki pa ga nimajo niti vse bolnišnice, kaj šele da bi bil za domačo rabo. Pa še pomagati si ne bi vedeli z njim, saj je zelo zapleten in znajo zapis odčitati le specialisti.

Vem, da velja pregovor: “Kogar kača piči, se boji zvite vrvi” – in zato boste ob vsaki vročini vašega tri-letnika podoživljali prve vročinske krče. Naj vas vseeno pomiri zavest, da se fantu kljub alarmantni sliki krčev ni zgodilo nič hudega – in da boste v primeru ponovitve znali pravilno odreagirati, morda tudi s svečko, ki vam jo lahko za tak primer predpiše vaš pediater in bo morebitne krče prekinila.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

z boljšo polovico sva se odločila za nakup senzorja za dihanje. Najina dilema je ali izbrati Angel Care ali Baby Sense. Na tem forumu ne najdem očitnega “zmagovalca” in me zanima, če imate vi favorita oz., če imate s katerim boljše izkušnje.
Hvala.

Se opravičujem, ker vas motim s takšnim vprašanjem, ampak mi iskalnik žal ni ponudil zadovoljujočega odgovora.

Tehnologija je pri obeh identična in v občutljivosti, odzivnosti, življenjski dobi aparata… ni nobene razlike. Morda le ta, da je Baby Sense večinom dražji, saj ima tudi licenco za uporabo v bolnišnicah, česar Angel Care (še?) nima.
Najverjetneje pa je prav vseeno – ker vaš dojenček takšnega monitorja itak ne bo potreboval. Bolj vi, da boste mirneje spali.
Opozarjam le, da je življenjska doba teh aparatov (da torej varno delujejo) največ 2-3 leta, zato odsvetujem nakupe preko “bolhe” ipd.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close