Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija antibijotiki

antibijotiki

Spoštovani

Upam da sem se prav obrnila na vas ker trenutno nimam nikogar da bi mi odgovoril.
sem štiri tedne po porodu.Pred enim tednom sem že drugič dobila mastitis prvič so mi predpisali hikoncil zraven katerih sem lahko sinu še vedno davala svoje mleko zdaj drugič pa sem dobla take da sem svoje mleko mogla zavreči.Žal se ne spomnim kako se jim reče ker sem jih že porabla in embalažo zavrgla.Zanima me koliko časa po zadnjem antibijotiku lahko otroku že dam svoje mleko zadjega sem vzela v petek.

In še nekaj otrok mi zadje dneve kiha in kašlja tudi fiziološko mu dajem v nosek ker ma včasih zamašenega je potrebno da ga peljem k zdravniku,tudi sama sem zbolela vneto grlo zamašen nos kašljanje vročine še zaenkrat nimam.kaj naj zdaj eksremno pazim da se nebi še bolj nalezel od mene ampak to je pač težko.

Draga zaskrbljena Emeli,

zelo malo antibiotikov je prepovedanih v času, ko mama doji. Drži pa, da je v VSEH zdravilu priloženih navodilih navedeno, da proizvajalec odsvetuje dojenje v času jemanja antibiotika. Iz enostavnega razloga, ker so vsa testiranja zdravil v obdobju novorojenčka in dojenčka prepovedana – in torej ni jasnih dokazov, kako je z morebitno škodljivostjo ali varnostjo tega zdravila (so pa zato izkušnje z dolgoletno uporabo istih antibiotikov v zdravljenju bolnega novorojenčka, kjer so se izkazali kot povsem varni). Torej ni rečeno, da lahko mleko matere, ki v času dojenja jemlje antibiotik, škodi njenemu dojenčku. Verjetno bi isto veljalo tudi v primeru antibiotika, ki ste ga jemali ob drugem mastitisu (je bil morda Amoksiklav ali pa Klimicin / klindamicin?).

Čas izločanja antibiotika je različen – v praktično pomoč je lahko pogostnost jemanja pri vas. Če ste zdravilo jemali enkrat dnevno, se lahko izloča še 2-3 dni. Če ste ga jemali na 6 ur, je varno dojiti že po 24 urah.

Kar se tiče kihanja, kašljanja in izcedka iz nosu, pa je očitno vaš dojenček zbolel z eno od virusnih okužb dihal, ki močno razsajajo po Sloveniji v zadnjih tednih. Dokler dobro pije – se ne utruja, ne diha prehitro (več kot 60-80 vdihov na minuto), ne ugreza močno prostorov med rebri in ne “jamra” ob izdihu, ni bistveno bolj bled kot je bil ali zaspan, ohlapen, ni panike in je fiziološka raztopina v nos tisto najboljše in najbolj primerno “zdravilo” (naj vas kihanje ali hropenje po dajanju kapljic ne motita, sta odziv normalnega dojenčka). Če pa najdete kaj od zgoraj zapisanega ali ste močno zaskrbljeni, da bi se stanje poslabšalo, je vaš pediater pravi naslov za pregled in posvet.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani

ker moj 6 tednov star sinček po dveh tednih še vedno ni bil bolše z prehladom se je še poslabšal sem šla k njegovemu zdravniku.Z plučki je baje vse v redu,zato smo šli domov samo z navodili kako ga oskrbeti in svečkami v primeru vročine.Sem pa pozabla zdravniku povedati da so mi v nosečnosti ugotovili streptokop b zato sem tudi dobila antibijotik med porodom.Malega pa so nasledni dan tudi testirali krvno.izvidi so bili negativni.Ali je možno da pride do kakšnih kasnejših obolenj zaradi te bakterije in ali bi mogla zdravnika opozorit na to.Naj še povem da otrok je mel na začetku bol suh kašel zdaj pa že izkašljuje sluz kiha ma zabasan nos zaradi katerega mi občasno manj poje pa tudi hrope vročine še ni imel.Se opravičujem če so vprašanja morda čudna samo veliko let smo se trudli za našega sončke in nas toliko bolj skrbi

nova
Uredništvo priporoča

Draga Emeli,

težave, ki ste jih opisali, so značilne za okužbo z virusi, ki “napadajo” dihala – večinoma se prične s prehladom, kihanjem, iz nosa teče voden izcedek, po nekaj dneh se prične suh, dražeč kašelj, ob katerem dojenčki tudi bruhajo, so neješči. Sledi lahko tudi piskanje ob izdihu, v slabših primerih pospešeno dihanje, ugrezanje medrebrnih prostorov, “dihanje z nosnimi krili” (zaradi vdiha z večjim podtlakom se nosnice ožijo in širijo kot pri konju nozdrvi). In se konča z zelenim smrkljem iz noska in sočnim kašljem, ko lahko dojenčki izkašljano tudi pogoltnejo in zatem izbruhajo… Vse skupaj traja 2-4 tedne, le v prvih dneh imajo lahko tudi blago zvečano telesno temperaturo. In zdravila, ki bi uničila te viruse, ni (vsaj ne takega, ki bi deloval podobno kot antibiotiki na bakterije) – le pomagamo lahko z zdravili, ki blažijo znake (fiziološka v nos, ob hudem kašlju, ki moti dihanje, mirimo kašelj, če ima dojenček težave pri dihanju, je včasih potreben sprejem v bolnišnico, kjer mu nudijo kisik ali celo dihalno podporo). Le v primeru dodatne okužbe z bakterijami (kar se kaže kot hudo poslabšanje z visoko temperaturo, težavami pri dihanju, otrok je bled, težko diha… – skratka, ne morete zgrešiti, da je nekaj hudo narobe) je umestno zdravljenje z antibiotiki.

Streptokok skupine B, ki so vam ga ugotovili v rodilih v nosečnosti, pa je bakterija, ki danes poseljuje rodila kar pri tretjini slovenskih nosečnic. Z nami živi v sožitju, z antibiotiki ga ne moremo izkoreniniti. V času poroda lahko preide na otroka – preko kože, prebavil, dihal, oči,.. in izjemoma privede do težke okužbe – sepse. Gre res za redko bolezen – zboli le 1% tistih, ki so od mame prejeli bakterijo. In še to le v primeru, ko mama med porodom ni dobila zaščitnega odmerka penicilina, ki prepreči prehod bakterije na otroka. Bakterija lahko v redkih primerih povzroči tudi kasno okužbo (po 3. tednu, a pred 6. tednom), ki pa nikakor ne poteka v obliki, kot je pri vašem malčku. Torej ste lahko glede streptokoka brez skrbi. Do naslednje nosečnosti, ko bodo poseljenost vaših rodil spet preverili okrog 35. tedna…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana

Iskrena hvala za vaš hiter odgovor.Vesela sem da se lahko obrnem na koga v težkih trenutkih ko kot mamica prvega otroka ne poznam odgovorov na veliko vprašanj ki so povezana z zdravjem mojega dojenčka.Lep pozdrav in veliko zdravja tudi vam.

Spoštovani,
glede na to, da sem prebrala, da se odsvetuje jemanja amoksiklava v času dojenje ker naj bi klavunska kislina pri otroku povzročala marsikaj… me zanima pri kateri starosti pa lahko dojenček prejme amoksliklav kot zdravilo, da je dovolj varno, da mu le-to ne bo škodilo. Če ima kakšno resno vnetje?
Lepo prosim za čim hitrejši odgovor. hvala.

Vsak antibiotik ima veliko koristnih – pa tudi kakšen nezaželjen učinek (zlasti večje tveganje za razrast kvasovk, gliv). Mednje sodi tudi amoksiklav – ki pa je vseeno varen antibiotik in ga ob okužbi z nekaterimi bakterijami dajemo tudi novorojenčkom, celo nedonošenčkom.
Ker se v materinem mleku izloča zelo majhna koncentracija antibiotika, ki ga jemlje njegova mama, ste lahko torej povsem brez skrbi. Tudi če bo dojenček preko mleka dobil malo Amoksiklava, ne bo zato imel nobenih težav.
Srečno v 2019 in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close