Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zahiranček

Zahiranček

Spoštovani,

mi lahko odgovorite, kako se razvijajo otroci, kateri so rojeni kot simetrični zahirančki, z nizko porodno težo, sicer pa rojeni skoraj ob roku?
Npr. teža 2400 g.

Ali bodo ko odrastejo morda malo nižji, kot bi bil njihov potencijal glede na velikost staršev? Obstajajo morda kakšni statistični podatki o tem?

Je septum, pregrada…razlog za to zahiranost?
Hvala

Večina simetričnih zahirančkov (to pomeni, da imajo ob rojstvu za trajanje nosečnosti prenizko tako težo kot obseg glavice, večinoma tudi dolžino) po statističnih podatkih zelo počasi “lovi” svoje vrstnike, a le nekateri ostanejo vse življenje bolj drobni kot njihovi vrstniki. Torej jih vsaj polovica doseže pričakovane mere do 3. leta starsoti, še četrtina pa jih “zraste” do pričakovane teže in višine v puberteti.
Med preostalo četrtino so predsem otroci, ki so bili ob rojstvu res izjemno zahirani in je bila slaba rast ploda ugotovljena že zgodaj v drugi polovici nosečnosti. Precej otrok v tej skupini ima ugotovljiv vzrok – bodisi motnjo v genih (ti imajo poleg zahiranosti še kakšne “displastične” znake ali napakice), motnjo v delovanju katere od žlez z notranjim izločanjem ali pa gre samo za “družinsko” majhno rast (kar pomeni, da sta oba starša, pa tudi njihovi predniki med drobnimi in majhnimi).
Pregrada maternice (septum) je lahko razlog za upočasnjeno rast ploda in zahiranost novorojenčka, zato ginekologi pred ponovno zanositvijo vedno svetujejo zdravljenje oz. odstranitev pregrade.
Kar se tiče spremljanja rasti “zahirančka”, si pediatri pomagamo z rastnimi krivuljami, kjer so na formularju za določeno starost in spol začrtane mejne spodnje vrednosti teže, višine in obsega glave. Ob vsakem obisku v posvetovalnici (sprva npr. 1x mesečno, v 2. polovici leta in kasneje pa vsakih nekaj mesecev) se jih izmeri in vnese (npr. s križcem) na formular s krivuljami. Ko točke med seboj povežemo, najlažje ocenimo, ali otrok pospešeno lovi svoje vrstnike (s tujko temu rečemo “catch up” rast, ker preskakuje z nižje na višjo krivuljo) ali ostaja na “svoji”, za starost “prenizki” krivulji.
Pozdrav in srečno rastite,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Naš “zahiranček” je motorično zelo napreden, saj je shodil pri 9,5 mesecih. Je to običajno? Ali pa je ravno nasprotno, da zahirančki kasneje shodijo? Če je res tako, zakaj je naš junak tako motoričen?
Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Dragi “zahiranček”,

bi prisegla, da sem odgovorila na vaše vprašanje pred dnevi, pa je neka višja sila (verjetno zavistna) besedilo vrgla v koš…

Vašega malčka lahko le pohvalim, očitno je zelo spreten, še vedno vitek (ga maščobni “povštrčki” ne ovirajo pri nasprotovanju silam težnosti) in verjamem, da bo tudi pri obvladovanju naslednjih veščin enako hiter in uspešen.

Pozdrav in čestitke,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

sem mamica 5 mesečne deklice, ki je bila ob rojstvu v 38 tednu s carskim rezom poimenovana kot zahiranček. Zanima me ali je lahko zahiranost ob rojstvu razlog da ti podaljšajo porodnško?

Hvala in lp

Draga ona75,

razlogi za podaljšanje porodniškega dopusta so samo tiste zdravstvene ali razvojne težave otroka, ki zahtevajo dodatne preiskave ali zdravljenja; zlasti to velja za kronične bolezni ali razvojni zaostanek. Zahiranost ob rojstvu, ki ni povezana s kasnejšimi odstopi od normalnega v pridobivanju teže ali doseganju razvojnih mejnikov, nikakor ni razlog za podaljšanje “porodniške”.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana ga. Cerar!

Tudi jaz bi vas v zvezi z zahirančki vprašala za par stvari, ki me zanimajo. Pred dnevi sem rodila sina, ki je pravi zahiranček zato sem ob rojstvu doživela precejšen šok, namreč na vseh pregledih je kazalo kot da normalno raste, napovedali so mi težo 2800, rodil pa se je v 38 tednu z težo 2190. Dolg je 46, obseg glavice ima 33. Pričakovala sem da bo bolj majhen otrok saj sva oba bolj mala, ko pa sem slišala da je zahiranček pa šok. Kot prvo bi vas vprašala ali je možno da je posledica zahiranosti težava z mojimi bakterijijami v nožnici, namreč precej dolgo sem bila pozitivna na različne patogene bakterije? Je torej to možno da bi bil od tega zahiran ali pa od antibiotikov, ki sem jih dobivala? Namreč vsi me sedaj sprašujejo če sem bila kaj bolna in vsi kot možnost navajajo ta moja vnetja v nožnici. Kot drugo pa zanima še ena stvar in sicer je moj fantek na enoti za intenzivno nego, ker mu ves čas niha sladkor v krvi. Sicer baje ne pade pod 2 kar je najbolj kritično ampak vseeno dobiva infuzijo v žilo. Tretja stvar pa so še trombociti v krvi, katere vrednost ne vem točno, niti ne vem ali.ima premajhne ali prevelike. Zanima me ali je vse to posledica zahiranosti in kaj lahko pričakujem pri takšnem zahirančku? Sicer pa lepo je in teža napreduje.

Hvala za odgovore in lep pozdrav
Saša

Spoštovana ga. Cerar!

Vaši nasveti nam zaskrbljenim.mamicam zelo pomagajo, predvsem pa velikokrat pomirijo. Sama sem trenutno v velikih skrbeh za mojega deset dni starega sinka, ki se je v 38. tednu rodil kot asimetrični zahiranček. Imel je samo 2190 g. Ob rojstvu je bilo precej problemov saj je imel znižane trombocite, znižan sladkor v krvi in pa prirojeno pljučnico. 4 dni je bil na infuziji ter 7 dni je dobival dva antibiotika. Pred dnevi sva bila sicer odpuščena iz bolnišnice vendar pa so me ob odpustu povsem prestrašili ker so mi rekli, da so ga testirali še za virus cmv in da bodo rezultati prihodnji teden. Ker nisem sploh vedela kaj je to se s tem nisem obremenjevala, doma pa sem seveda pobrskala po internetu in postala popolnoma panična. Vsi njegovi znaki ob porodu so namreč tudi znaki za cmv. Če je bila okužba, je verjetno to bilo v zadnjem tromesečju saj se je prej razvijal normalno. Ker me zelo skrbi vas prosim, če mi lahko odgovorite kaj lahko pričakujem v primeru da je moj sin res okužen? Kakšne so lahko posledice? Trenutno lepo napreduje ampak vseeno sem zelo zaskrbljena in v strahu za mojega malčka saj smo se zelo trudili da smo ga končno dobili…

Hvala za razumevanje in lep pozdrav
Saša

Draga Saša,

glede na zapisano, je bil najverjetnejši razlog za nizko težo vašega dojenčka slabo delovanje posteljice, tim. placentarni razlog. Posteljica se v zadnjih tednih nosečnosti prične pospešeno “starati” – kar pomeni, da se začno žile v njej ožati, zlepljati – in zato vse manj hrane pride do ploda. Staranje je še pospešeno ob zvečanem pritisku pri mami (ki je pravzaprav posledica staranja posteljice, strokovno temu rečemo preeklampsija, ob kateri lahko nosečnice tudi zatekajo in imajo prisotne beljakovine v urinu kot znak prizadetosti njenih ledvic). Otroci so zato ob rojstvu lažji, a imajo normalen obseg glavice. Ker imajo malo zalog energije (kot “plod” so vse porabili za sproti in niso kopičili maščob in ogljikovih hidratov v jetrih, mišicah in maščevju), so po rojstvu odvisni od stalnega dotoka – in če tega ni (ker še premalo popijejo), jim v krvi pade sladkor. In ker je sladkor v tem obdobju edina hrana za možgane, ne dopustimo prenizkih vrednosti – ampak dodamo sladkor v žilo.

Kadar je funkcija posteljice zelo zmanjšana, se zmanjša tudi dotok kisika v plod – zato narava poskrbi, da se tvori vse večje število rdečih krvničk (ki prenašajo kisik), kar lahko gre na račun manjše tvorbe trombocitov (ki izvirajo iz iste matične celice kot rdeče krvničke). In novorojenček ima nižje število trombocito ter visoko število eritrocitov (napišemo, da so policitemični). Ker je ob tem kri bolj “gosta”, počasneje teče – kar lahko privede do še nižjih vrednosti krvnega sladkorja. Ti novorojenčki so pogosto tudi bolj zlatenični.

Izjemoma je lahklo razlog zahiranosti (in trombocitopenije) tudi okužba, a ne z bakterijami, temveč določenimi virusi. Praviloma pa ima novorojenček ob tem še druge znake, tako v krvi kot ugotovljive ob UZ pregledu.

Antibiotiki, ki jih dobi nosečnica, nimajo prav nobenega vpliva na pridobivanje teže ploda.

Predvidevam, da ste že na poti domov – in da bo vaš dojenček odlično napredoval in najkasneje do 6 meseca v teži ujel vrstnike, ki so bili rojeni s primerno težo.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za odgovor. Glede mojega zahirančka sem vam poslala v predal še eno vprašanje, ki mi dela grozne skrbi. Čakamo na test za okužbo z cmv. Prosim če mi lahko svetujete še glede tega. Prej sploh nisem vedela kaj je to, šele doma sem brala kaj pomeni ta virus. Namreč imel je ob rojstvu vse znake, zahiranost, pljučnica in nizki trombociti. Sedaj sva doma in z nestrpnostjo čakam rezultate, jaz pa sem tako v stresu zaradi straha da se bojim da bi izgubila mleko.

Če se je okužil v nosečnosti, kaj lahko torej pričakujem?

Hvala še enkrat in lep pozdrav
Saša

Draga Saša,

strah ima res velike oči, še zlasti če na medmrežju berete samo eksotične črne variante…

Kamor sodi tudi prirojena okužba novorojenčka s CMV. Torej z virusom, s katerim je prekužena večina Slovencev (v otroški dobi je prenos zelo hiter zlasti v vrtcih in šolah, okužba pa poteka lahko alo celo neopazno). Virus potem nosimo v sebi vse življenje – in se lahko “zbudi” tudi v nosečnosti.
Pri večini ne dela nobenih težav ne mami in ne novorojencu. Včasih pa lahko poteka tudi težje – poleg nizke teže imajo dojenčki znake prizadetosti osrednjega živčevja (krče, motnje zavesti), zelo znižane trombocite (pod 50, s pikčastimi krvavitvami po koži), znake jetrne okvare – hepatitisa (zlatenica s povečanjem ne le nekonjugiranega, ampak tudi konjugiranega – “zelenega” bilirubina) ipd. Skratka, novorojenčki so zelo bolni.

Predvidevam, da bodo testi na CMV pokazali, da je vaš dojenček bodisi povsem negativen ali pa da ima tim. rezidualna protitelesa IgG (ki so bila prenešena preko posteljice od vas, kot zaščita pred okužbo v prvih mesecih).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovana ga. Cerar!

Glede mojega fantka, ki je bil rojen kot ekstremni zahiranček v 38. tednu ste mi že večkrat dali zelo koristne in pomirjujoče odgovore zato se tudi tokrat obračam na vas, ker me zanima kako je z napredovanjem teže pri zahirančkih. Zanima me namreč, ker se mi zdi, da naš fant zelo počasi pridobiva na teži in tudi zelo počasi raste. Rodil se je z 2190 grami, dolžina 46 cm. Na začetku je bil tako ješ,č da sem komaj pripravila flaško tako je bil neučakan.
Prvi mesec je tako tehtal 3184, dolžina 48,5, drugi mesec 4070, dolžina 52, tretji mesec 4928, dolžina 58 in četrti mesec 5390 in dolžina isto 58. Ker je iz tretjega v četrti mesec pridobil zelo malo sva imela pri 4, 5 mesecih kontrolno tehtanje in je imel 5820 gramov. Naslednji teden bo star pet mesecev in ko sem ga danes ponovno tehtala ni pridobil v enem tednu nic. Naj povem da ze od tretjega meseca imamo velike probleme, ker noče več količinsko spiti toliko mleka kot bi moral. Spije okoli 100 ml na obrok potem pa noče več. Edino v spanju spije 150 ml tako da ga poskušam uspavati da mu dam flaško. Pediatrinja mi je svetovala,da začnem z gosto hrano. Ker se šele uvajava mu ne upam dati celega obroka zato mu za kosilo ponudim nekaj žličk zelenjavne kašice in dopoldan za malico riževo kašico. Sadja še nisem začela dajati. Ker zelenjava tudi ni preveč kalorična se bojim,
da bi potem še slabše napredoval.

Zanima me torej kaj vi mislite o napredovanju teže. Bi se moral bolj rediti in kaj lahko storim glede tega? Naj popolnoma uvedem gosto hrano in kakšno da bo pridobival na teži?

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Saša

Draga Saša,

vaš fantek je doslej napredoval več kot je bilo pričakovano in v glavnem že ujel vrstnike. Zato tudi ni pričakovati, da bo trend pridobivanja enak kot v prvih mesecih – ko je bil relativno (v odstotkih porodne teže) nadpovprečen v primerjavi z vrstniki, rojenim z ustrezno težo.

Poleg tega je povsem normalno, da se je “naveličal” mleka in je skrajni čas, da dobi gosto hrano. In to ne po nekaj žličk, ampak celoten obrok. Zelenjava je res manj kalorična (vsaj za krompir to ne velja), a jo lahko obogatite z dodatkom kisle smetane ali masla. V dveh tednih po začetku zelenjave lahko dodaste tudi kakšno pusto meso (piščanček ipd.). In seveda sadje. Vse mu bo teknilo…

Torej, veselo se spravite h kuhanju in bo spet postal velik jedec! A ne pričakujte, da se bo redil s polovico kilograma na mesec, bolj z gramčki.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ga. Cerar najlepša hvala!

Res ste zlata,da se ukvarjate z nami zaskrbljenimi mamicami.

Z veseljem bom prijela za kuhalnico in pričela z pripravo prave hrane. Kot se kaže mu kar pašejo zelenjavne kašice.
Bi vas pa na tem mestu vprašala še nekaj v zvezi z razvojem našega fantka. Zanima me kdaj naj bi se začeli obračati na trebuh in obratno? Namreč zaenkrat se samo na bok in nazaj, nikakor pa noče na trebušček brez pomoči. Večinoma pa hoče biti na hrbtu. Hodiva na fizioterapije in v razvojno ambulanto. Zaenkrat niso nikjer rekli, da bi bilo kaj narobe, samo pokazali so mi kako naj ga obračamo in dvigujemo. Vendar pa se on kar noče in noče zasukati. Zdaj bo star pet mesecev zato me zanima ali bi moral to že obvladati, saj večino otrok vidim da to dela.?Zanima me tudi kdaj se pokažejo znaki CP? Ker je bil naš fantek zahiranček je imel takoj po porodu manjšo dihalno stisko in je prvih nekaj ur potreboval nekaj dodatnega kisika. Imel je tudi prirojeno pljučnico in je zato dobival antibiotike. Zaradi vsega tega me zelo skrbi da bi bilo lahko kaj narobe z njim v razvoju. Zaenkrat je pravi dobrovoljček, joka zelo malo, glavico lepo drži pokonci in nasploh je kljub majhni teži zelo močan. Zanima me torej ali bi lahko to pomanjkanje kisika, ki ga je imel povzročilo poškodbo možganov in ce bi jo ali bi to bilo že vidno ali se lahko pokaže tudi kasneje?

Še enkrat hvala in lep vikend
Saša

Draga Saša,
glede na podatke, ki ste jih zapisali, ni verjetno, da bi mu dihalna stiska, pomanjkanje kisika in okužba naredili kakšno škodo.
Doseganje mejnikov razvoja (kamor sodi tudi obračanje) je zelo “ohlapno” in je razpon časa, ko naj bi se dojenček pričel obračati, “nekaj mesečen” – večina se jih začne obračati s hrbta na trebuh okrog 4.-5. meseca, nekateri pa šele po 6. mesecu. S hrbta na trebuh pa gre še kasneje.

Če ga v razvojni ambulanti in na fizioterapiji hvalijo, vam ni treba prav nič skrbeti – večinoma izveste vse, kar bi utegnilo kazati na zamujanje v razvoju, takoj, ko posumimo. Pa čeprav se izkaže, da je šlo le za prehodno variacijo v razvoju.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Bi pa še jaz malo povedala o mojem zahirančku (za tolažbo mamici), ki je zdaj star že 18-let, rodil se je ob roku z težo 2370g in dolžino 49 cm, vzrok je bila pregrada v maternici.Prvo leto sva redno hodila na fizioterapije, shodil je z 15-meseci , nikoli se ni plazil ampak nekako čudno drsal po ritki.Imel je manjše težave pri telovadbi v šoli, potem pa je začel trenirati rokomet in zdaj je med zelo uspešnimi mladimi rokometaši že osmo leto, tako da brez skrbi vse se uredi, ja pa tudi naš je bil bolj slab jedec, zdaj bi pa pojedel še hladilnik, ne samo tisto kar je v njem.Srečno še naprej!

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Hvala JJE, zelo prijetna popestritev teme in spodbuda optimizma za mame zahirančkov…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ni problema, to sem napisala zato, ker vem kako sem bila sama prestrašena in negotova, ko nisem vedela ali je kaj narobe ali ne, no pa se je vse dobro izteklo.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Najlepša hvala JJE za vzpodbudne besede in se opravičujem, ker šele sedaj odgovarjam, ker nisem prej videla. Res je lepo slišati take zgodbe.Hvala tudi ge. Cerarjevi za odgovore in vlivanje optimizma. Žal nam danes tudi forumi naženejejo veliko straha v kosti, pred 18 leti tega ni bilo v takšni meri in so mamice bile bolj brezskrbne…Seveda pa te skrbi pripeljejo do tega da samo bereš in bereš in s tem delaš škodo sebi in otročku…Tega se zavedam tudi jaz ampak ne morem pomagat, ker je bila že nosečnost težavna in me seveda skrbi za mojega sončka. Zato bi vas ga. Cerar vprašala samo še nekaj, namreč ta CP mi ne da miru. Naš fant je bil ta teden star 6 mesecev, sedaj se že sam obrača, daje nogice v usta. Veliko je k temu pripomogla na fizioterapija. Me pa skrbi, ker veliko izteguje in križa nogice. Fizioterapevtka je rekla, da je to zato ker še nima razvitih zgornjih mišic in si zato išče podporo s tem da dela tako. Mene pa skrbi, ker sem brala, da je to najbolj tipičen znak za CP. Tudi rokice ima še veliko pesti, ne pa ves čas in jih tudi sam odpira ko prijema stvari. Ponoči pa jih ima velikokrat odprte, včasih pa delno v pesti. Sicer pa je res pravi dobrovoljček, ki se mu nasmejemo vsako minuto. V posvetovalnici pri 6 mesecih je tudi lepo prijel rozino, dal kocke iz eno v drugo rokico… Pediatrinja nič kaj ne reče zato me zanima vaše mnenje glede vseh teh znakov križanja nogic in stiskanja pesti…

Hvala še enkrat in lep pozdrav
Saša

Vse, kar opisujete, je povsem normalen gibalni vzorec za dojenčka te starosti. Zato kar hitro odmislite cerebralno paralizo – ki je itak diagnoza, o kateri se sme “razmišljati” po dopolnjenem 2. letu otrokove starosti. Vaš fantek pa se očitno odlično razvija – in zato vam pediatrinja res nima kaj veliko povedati 🙂
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close