Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Misja mrzlica

Misja mrzlica

Pozdravljeni. Resnicno me skrbi. Danes sem iz kletneta prostora od prijateljice dobila oblacila za otrocka. Med tem ko sem zlagala vse v stroj sem opazila da si gor na vreci misji iztrebki. Ocitno sem ga ze prej prijela in vzdigovala in se ga dotikala. Sedaj me je resnicno strah posledic. Se da kaj naredit? Preprecit da bi dojencek zbolel. Star je pa 7 m hvala
Zaskrbljena mamica

Glede na medijsko pozornost namenjeno mišji mrzlici v zadnjih tednih sem vprašanje kar pričakovala.
Vsekakor je tveganje, da bi bile “vaše” miške (ki so res povsod že dolgo, tudi hantavirusi niso od včeraj) okužene zelo majhno. Da bi ostal virus aktiven v (verjetno starih) iztrebkih na vrečkah oblačilc, je tudi malo verjetno. Še najmanj verjetno pa je, da bi vi ob prekladanju vrečk virus prenašali povsod okrog in bi zbolel samo dojenček.
Mišji iztrebki so nebodigatreba, s katerim se je vsak do nas že srečal, na žalost tudi v lastnih kleteh in stanovanjih. Število okuženih ljudi v Sloveniji (doslej dojenčkov ni bilo med njimi) pa je izjemno majhno. Pa še večina teh ni živela blizu prebivališča, kjer živite.
Zato kar mirno, oblačilca pa le dobro operite, tudi za ceno, da se kakšno razbarva ali skrči. Ne le zaradi mišje mrzlice, tudi kaj drugega (plesni, paraziti) se lahko skriva v njih, če so bila nepravilno in dolgo skladiščena.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

se pridružujem zgornji temi, in sicer me zanima, kako morajo biti skladiščena oblačila, da se v njih ne razvije plese in drugi praraziti ali karkoli potencialno nevarnega za novorojenčka. Naš fant pridno raste in bi radi njegova oblačilca shranili za naslednjega novega družinskega člana.

Me pa še zanima, kako je potrebno očistiti oblačilca za dojenčka, ki mogoče niso bila pravilno shranjena. Dobili smo škatlo oblačil od sorodnice, v kateri so na dnu škatle neke rjave smeti (ne zgledajo sicer kot mišji iztrebki, ampak me vseeno skrbi, da nebi bilo kaj potencialno nevarnega za dojenčka).

Hvala v naprej za odgovor

Lep pozdrav

Za vsa oblačila, ki jih želimo hraniti za “naslednike” (ali pa zase, za naslednjo sezono), je nujno, da so ob shranjevanju čista – oprana in suha (v vlažnih se hitro lahko zbira plesen). Najboljše je shranjevanje v vrečah, iz katerih izsesamo zrak (in jih lahko kupimo v številnih trgovinah, npr. Ikea, Lesnina, Yisk, Rutar….). Pred ponovno uporabo jih je seveda spet treba oprati, na najvišji dovoljeni temperaturi glede na material.

Večina “smeti” v škatlah je povsem nenevarnih, tudi mikrobi, ki bi potencialno bili na shranjenih oblačilih od prejšnjih uporabnikov, ne preživijo hrambe. In velja pred ponovno uporabo enako kot za lastna oblačila: pranje in likanje.

Torej se lahko “donatorjem” lepo zahvalite in z veseljem ponosite “cunjice”, ki jih potem shranite za naslednje mladičke – ali pa darujete dalje. Najslabše je, da ostanejo v omari “za večno”.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close