Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Znaki cp

Znaki cp

Pozdravljeni,

sem zelo zaskrbljena, ker pri svoji skoraj 4 mesečni punčki opažam več med seboj nepovezanih simptomov, za katere literatura pravi, da kažejo na cerebralno paralizo.

Naj povem, da sem si tega otroka že zelo dolgo želela, imela 6 spontanih splavov, 2 neuspešna postopka umetne, v tej nosečnosti pa sem trikrat zakrvavela, zadnjič v 33. tednu.

Porod je sicer potekal normalno, punčko so celo nosečnost merili na Uz-ju in je bilo vse ok do 33 tedna ko so začeli opazati samo nekoliko nižjo težo, rodila se je potem v 39. tednu z 2720 g.

Zakaj me skrbi?
-nasa punca je ZELO razdražljiva, hitro se začne jokati, vendar se dokaj hitro umiri- ali v naročju ali v najslabšem primeru na dojki
-ponoci se pogosto zbuja in v snu zelo pogosto kot nekako čudno miga z rokicami in nogicami
-se zelo pogosto uslocuje in dela “most”
-ko spi, ko se doji in v naročju pogosto stiska pestke, tudi s palcem noter
-ima asimetrijo, glavico pa tudi nagiba na stran, vekici kdaj neenakomerno zapre
-ima še prisotne neonatalne reflekse (oprijemalni, iskalni, sesalni, morojev- čeprav pri slednjem samo maha in ne daje več rokice pred sabo se mi zdi)
-ko prijemlje igračke in kdaj po kopanju itd., se ji kot nekako tresejo rokice

In zdaj še tisto, kar mi vliva upanje:
– Doslej je bil razvoj v redu- igračke začela prijemati pri dveh mesecih in pol,
-gledala ljudi, se smejala, sledila predmetom
še mnogo prej
-obcasno za mano ponavlja različne glasove
-kravice kar v redu pase, čeprav ji glavica malo kdaj zaniha in eno ramico ima malo zadaj, v zadnjih dneh je tudi iz tega položaja začela prijemati igračke
-prijema nogice z rokicami, kdaj jih poskuša dati v usta
– na boke se kdaj obrne, čeprav težko zdrži v tem položaju, na trebuh pa se žal še ne

-izkusena fizioterpevtka Breznik jo je pred enim mesecem pregledala in je ugotovila malo asimetrije in ekstezije v ramenih, sicer pa rekla da verjetno ni kaj hujšega, ker lepo dviga nogice, ampak btedaj vzorec še ni bil tako ociten
-pediatrinja naju pri treh mesecih ni poslala v razvojno, čeprav vem, da druge dojenčke kot po tekočem traku pošiljajo, čeprav imajo samo enega od zgornjih znakov

Se sicer zavedam, da se cp tako zgodaj ne da ne ovreči, ne potrditi,
pa me vseeno zanima, če bi lahko morda z samoplačniškim uz-jem glavice, ki bi bil ok, lahko vseeno sklepali da po vsej verjetnosti ne gre za cp.
Bomo odslej tudi hodili na privat fizioterapije, ker samo dober handling očitno ni dovolj, prosila pa bom tudi napotnico za razvojno.

Hvala za odgovor na moje obsirno vprašanje,

Zaskrbljena mamica

Spoštovana (več ali manj neupravičeno) zaskrbljena mamica,
literatura pravi, da lahko o diagnozi cerebralne paralize “razpravljamo” šele v starosti 2-3 let, prej govorimo lahko le o abnormnih nevroloških znakih. VSE kar vi opisujete, pa sodi med variante normalnega razvoja.
Razdražljivost, jok? Normalna reakcija dojenčka, ki pa ni patološka, še zlasti, če se dojenček pomiri ob pestovanju, z dudo, hranjenjem (ob tem vedno opozarjam na možnost, da dojenček joka samo zato, ker mu je prevroče…).
Zbujanje v snu? Tudi normalno, pri dojenčkih se ritem spanja hitreje menja kot pri odraslem, zelo hitro prehajajo iz dremeža (tim. REM faza, rapid eye movement – kar pomeni, da v tej fazi radi trzajo z očmi, okončinami, se kremžijo, spuščajo glasove, kolcajo…) v globok spanec (takšen, kot si ga predstavljamo mi, mirno globoko dihanje).
Delanje “mosta” – običajno, še zlasti ko od vas nekaj želi in jo vi po možnosti še primete pod vratom 🙂
Občasno stiskanje pesti s palcem v pesti? Normalno, ker je občasno in ni povezano s kakšnimi znaki napake v kromosomih ali genih (očitno ste brali znake kromosomatij…).
Asimetrija? Osnova človeškega bitja (no, tudi živali niso v popolni simetriji). Asimetrija je lahko povezana tudi z lego – osnova za tim. asimetrični tonični vratni refleks :-).
“Neonatalni” refleksi niso vezani samo na obdobje novorojenčka – pogosto tudi sami “mešamo” refleks s hotno akcijo, kar npr. velja za prijemanje, sesanje, iskanje dude.
UZ glave odkrije večje nepravilnosti, ni pa preiskava za natančnejšo opredelitev tveganja za cerebralno paralizo – odkrije torej velike, ne pa potankosti. Kar pokaže magnetnoresonančna preiskava glave. Ki pa je v vašem primeru nepotrebna, zaradi nujnosti globoke pomiritve otroka ali celo splošne anestezije za čas preiskave pa celo nevarna.

Da je vse tako, kot mora biti, so vam potrdile že izkušena fizioterapevtka ter vaša pediatrinja. Zato kar uživajte v vsakodnevnih novih osvojenih dosežkih vaše dojenčice in hitro odmislite “predznake za cerebralno paralizo”.
Nevrofizioterapija? Seveda bo koristila dojenčici, še največji “izplen” bo pri vas, saj boste mirnejša (in s tem bo mirnejša tudi dojenčica) in manj prestrašena.
Pozdrav, lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

najlepša hvala za izcrpen odgovor, ste me potolažili. Na “telovadbo” pa bomo le šli, da se vsi se malo pomirimo.

New Report

Close