Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija hitro dihanje

hitro dihanje

Spoštovani,

moj sin je star teden dni. Na dan poroda je bil sprejet na intenzivno opazovanje zaradi stokanja in pospešenega dihanja. Za vzdrževanje primernih saturacij je 16 ur potreboval dodatek kisika (najprej 1L, nato pol). V tem času sta ga pregledala dva pediatra (tudi dr. Kopriva, ki je plumolog in je bil ravno tisti dan dežuren v porodnišnici), ki nista ugotovila nobenih posebnosti na pljučih ali srcu. Dr. Kopriva je hitro in plitko dihanje pripisal prebavnim težavam in plinom ki se nabirajo v trebuščku – te naj bi preprečevali, da bi lahko normalno zadihal s prepono. Stanje se je nato normaliziralo, deček je naslednjo noč ponovno preživel na opazovanju in vse vitalne funkcije so bile normalne.

Odkar smo prišli iz porodnišnice imam občutek, da ga po trebuhu še vedno pogosto in močno napenja (sklepam po mimiki in napenjanju celega telesa). Je in odvaja sicer normalno, blato je primerne barve, lepo pridobiva na teži. Še vedno pa se zelo pogosto oglaša (gre za različne zvoke od visokega “mjavkanja” do nizkega “godrnjanja”) – tako v budnem stanju kot v spanju in celo med dojenjem. Najbolj pa me skrbi pogosta zelo hitra frekvenca njegovega dihanja, ki zagotovo preseže 60 vdihov na minuto (tudi oz. predvsem v spanju). Ali menite, da bi morala glede na opisano ukrepati in ga peljati na pregled, kljub temu, da so bile napake na pljučih s pregledom že izključene in je bilo težko dihanje pripisano napetosti v trebuščku? V četrtek (čez 3 dni) imava sicer kontrolni pregled v porodnišnici, a ne želim odlašati, če je potrebno hitrejše ukrepanje.

Naj še povem, da je najverjetneje izključena tudi bakterijska okužba. Zaradi podaljšanega razpoka plodovih ovojev in povišanega CRP pri prvem pregledu je bil namreč takoj zaščiten z dvotirno antibiotično terapijo (ampicilin, gentamicinom). CRP je bil kasneje povišan največ na 13.4, ob odpustu 3.5.

Deček mi sicer deluje zadovoljen (z izjemo napenjanja) in zdrav. Veliko spi, kadar je zbujen pa je odziven (me pogleda, ko se mu približam, posluša glasove, se veliko premika). V porodnišnici je nekaj dni dobival dodatek mleka, sedaj pa je izključno dojen.

Hvala za vaš čas in odgovor,
Urška

Spoštovana,
žal mi je, da moj odgovor prihaja za vas veliko prepozno, saj se na “forum priklopim” redkeje kot enkrat tedensko. Malo zaradi pomanjkanja časa, malo pa tudi zato, ker forumi ne morejo (in ne smejo) nadomestiti pregleda v živo in svetovanja na podlagi dejstev, izvidov. Tudi če preko medmrežja svetuje dober strokovnjak z izkušnjami z določenega področja :-).
Novorojenčki imajo res velike trebuščke, še zlasti v prvih tednih, ko “slabo podirajo kupčke”, obenem pa radi goltajo ob mleku tudi zrak. Kadar je trebušček zelo napihnjen, res pritisne prepono navzgor in pospeši dihanje. Ni pa pravila, mnogi velikotrebušniki dihajo povsem mirno.
Verjetno so vam tudi povedali, da je razpon frekvence normalnega dihanja pri novorojenčku zelo velik – in 60 vdihov na minuto ni prav nobena posebnost. Tudi v spanju ne, še zlasti, kadar je dojenček v fazi aktivnega spanca, dremeža, sanjanja.
Trebušni krčki pa so težavica, ki so jo polni vsi forumi o dojenčkih, tudi MedOverNetov. Ob tem dojenčku “jamrajo”, cvilijo visoko ali brundajo nizko, postanejo zaripli, vijoličasti v obraz… ter tudi na drugi strani telesa spuščajo številne zvočne, zračne in tekočinske fenomene.
Kar lahko pomaga, je (poleg debele kože mame) skrb, da dojenčku ni vroče (v tej poletni vroče-vlažni naravni klimi so lahko že dolgi rokavi preveč). Včasih lahko pregretje posnema trebušne krče, celo pravo dihalno stisko.
Da povzamem – v tem, kar ste zapisali, ne najdem prav nič alarmantnega in “sumim”, da je bil četrtkov pregled v porodnišnici tudi zadnji. Naslednji bodo tisti redni, pri izbranem pediatru.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close