Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Razlika med teofilinom in kofeinom

Razlika med teofilinom in kofeinom

spostovana ga.Cerar,

ali lahko lepo prosim razlozite, v kaksnih primerih se pri dihalni stiski nedonosencka posluzujete zdravljenja s kofein citratom (poleg pomoci kisika) ter v kaksnem primeru s teofilinom (poleg pomoci kisika).
Kako dolgo lahko otrok prejema omenjena zdravila, ce je od rojstva prejemal kofein, nato pa teofilin?
Hvala lepa za vas odgovor

Med obema zdraviloma ni velikih zdravil – oziroma je aktivna učinkovina teofilin, v katero se v telesu pretvori tudi kofein.
Za preprečevanje dihalnih premorov in spodbujanje dihanja se pogosteje odločamo za kofein (praviloma v obliki soli, citrata), saj ima daljšo razpolovno dobo in ga zato lahko dajemo enkrat dnevno. Če ima dojenček pogoste premore, pa ga včasih zamenjamo za teofilin, ki ga dajemo na 6 – 12 ur – in na ta način dosežemo bolj enakomerno časovno razporeditev zdravila (manjše nihanje ravni v krvi). V primeru, da otroček ne prenaša mleka, dobi lahko aminofilin, ki je v obliki za dajanje v žilo.
Večinoma ta metilksantinska zdravila dajemo nedonošenčkom do 35. tedna gestacijske starosti – oziroma tako dolgo, da lepo pije po cuclju (kar kaže na zrelost dihalnega centra in manjšo verjetnost dihalnih premorov) in da nima več deSaO2 (na monitorju) ali pomodrevanja v spanju. Če temu ni tako, pogosto dajanje zdravila podaljšamo – vsaj do 44. tedna gestacije. In včasih pred/ob ukinitvi posnamemo srčno – dihalne vzorce, takoim. CMCRF, s katerim “objektiviziramo”, ali ima dojenček še kakšna pomembnejša nihanja v dihanju in oskrbi z kisikom.
Upam, da vam je kaj bolj jasno – če ne, me pa kar pokličite, v živo je odgovoriti lažje (in hitreje).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close