Najdi forum

Afs

Pozdravljeni

Sem pozitivna na antifosfolipidni sindrom in sva z mojo 14dni staro deklico vabljeni v neonatolosko ambulanto.Zanima me kaksne posledice bi lahko imela mija deklica zaradi moje diagnoze?hvala

Pri antifosfolipidnem sindromu lahko protitelesa prehajajo posteljico in teoretično tudi pri novorojenčku povzročijo podobne težave kot pri materi. Ki pa so prehodnega značaja in so bolj opisane v literaturi kot pa da bi se pediatri v porodnišnici z njimi srečevali.
Pregled v starosti 14 dni nima prav velikega smisla – praviloma je naš pristop tak, da odvzamemo vzorec krvi iz popkovnice (torej ne zbadamo otroka) in v njem določimo število krvničk ter raven pasivno prenešenih (materinih) protiteles. Pred odpustom domov lahko opravimo tudi UZ pregled glavice. Za vse ostalo (zlasti kakšne odvzeme krvi) se odločamo le, če ima novorojenček kakršne koli težave (ki so ali pa tudi niso povezane z materinim AFS).
Na kontrolo k imunologu (večinoma je to profesor Avčin na Pediatrični kliniki) pa naroči otroka izbrani pediater, v starosti 3 mesecev – ko je pričakovano, da so materina protitelesa že skoraj izginila in bi vztrajanje protiteles lahko kazalo na motnje po tipu AFS tudi pri otroku.
Kaj bodo (oziroma so, spet zamujam z odgovorom )-:) preverjali v starosti 2 tednov v neonatalni ambulanti, pa povprašajte tistega, ki vas je tja naročil, jaz bi le ugibala.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close