Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija izraščanje zobkov

izraščanje zobkov

Spoštovani,
mene pa zanima ali lahko otrok dobi rdeča lička ko mu izraščajo zobki? Mi imamo že vse enke in zgoraj še dvojke. Sedaj pa ful nemirno spi, med spanjem se premetava in jamra, ne more zaspat in opažam, da ima čedalje bolj rdeča lička. Sedaj se to že orng vidi. Prej pa sem opazila kot kakšne manjše izpuščajčke na licih…. Zanima me ali je to zaradi zobkov? Z

večer si pereva zobke z mrzlo vodo in ščetko in to mu ful paše. Kaj vi priporočate za blaženje bolečin ob izraščanju zobkov? nekateri priporočajo homeopatske granule Osanit, ki se dobijo v avstrijskih lekarnah, drugi Calgel iz naših lekarn, tretji svečke kot so za vročino – Paracetmol. Mi imamo paracenatom 120 , ali je to preveč in bi zadostovalo 60 če se odločimo za ta način. Ali pa hlajenje z mrzlim grizalom ,ki vsebuje gel?

V zvezi s slednjim me zanima ali preveč mrzlo grizalo iz hladilnika, recimo da ima 3 stopinje lahko otroku škodi v smislu, da bi dobil laringitis oz. vnetje grla ali morebiti dlesni?? Grizala so edino, kar imam doma in ni nobenih kemikalij… No doma imamo še paracetamol svečko…

Saj ne vem kaj je boljše, da otrok malo potrpi – če je to še vzdržno tako, da težje spi, se prej zbudi… in mu najbrž že kar primanjkuje spanca – vsaj opažamo, da je zaspan pa ne more zaspati… ali pa da mu pač dam npr. svečko proti bolečinam ali kakšno drugo zdravilo….

Hvala za odgovor.

Hvala za odogovor in lep pozdrav!

Rdeča lička so večinoma znak, da je otroku vroče – z izraščanjem zobk nimajo nobene povezave. Tudi premetavanje med spancem bolj kaže na to, da je dojenčku vroče – ker je preveč oblečen in imate v sobi, kjer spi, pretoplo.
Pranje zobk z mrzlo vodo je “dvorezen meč” – seveda mu hladno paše, vendar hladna voda privede do stisnjenja žilic, ki mu hitro sledi prekomerna prekrvavitev – in s tem še večje težave. Zato bo bolj koristno umivati z mlačno vodo, ali vsaj z vodo sobne temperature.
Za blaženje težav je najboljši nežen fizikalni način (grizala, pa ne iz hladilnika, zaradi zgoraj napisanega razloga) in kakšen gel, ki deluje blago analgetično. O homeopatiji imam svoje mnenje, ki ga ne bi razlagala…. No, škodi pač ne – razen vašim financam, če bi ga nabavljali čez mejo. Svečke paracetamola pa so namenjene blaženju vročine in hujših bolečin, imajo tudi sopojave in nikakor niso za težavice, ki jih opisujete.
Hladne pijače in mraz niso razlog, da se prehladimo – prehlad povzročajo virusi. Drži pa, da je podhlajena sluznica bolj dovzetna, da kakšen virus začne svojo pot po telesu.
Upam, da bo kaj pomagalo. Sicer pa bo za ozdravitev ključen dr. Čas :-), ki bo poskrbel, da bodo vsi zobki zunaj.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close