Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Prebavila

Prebavila

Spoštovani!
Pediatrinja nam je pri staroti štirih mesecev dala zeleno luč za uvajanje goste hrane, saj je dojenček zelo ješč in na adaptiranem mleku. Na spletu sem naletela na video o hranjenju dojenčka, ki ga je objavila priznana slovenska fizioterapevtka RNO. Očitno sem narobe razumela, da dojenčku hrane ne miksamo ampak samo pretlačimo. Sojemu dojenčku sem tako nekajkra ponudila samo pretlačen korenček. Nekaj dni je tako pojedel par žličk grobo pretlačenega korenčka, ki ga je potem neprebavljenega pokakal. Kmalu sem ugotovila, da tako ne bo šlo in sem odložila uvajanje GH za nekaj tednov in mu takrat ponudila povsem zmiksano kašico. Vse od tedaj pa me muči, da sem mu s tem poškodovala prebani trak, saj je imel v prvih mesecih življenja že tako ali tako same težave s prebavili. Ali se mu je morebitna škoda na prebavilih popravila in ne bo imel težav kasneje v življenju ali potrebuje kakšen pregled. Od tega je sedaj že nekaj mesec in nima nobenih težav. Lp

Prav nič hudega mu niste naredili s premalo “pretlačenim” korenčkom, še zlasti ne črevesju. Večji koščki lahko delajo težave pri požiranju, ko se dojenčku večji koščki “zataknejo” in jih izpljune ali izbruha. V črevesju, kjer pri dojenčku hrana hitro potuje do ritke, pa je za večje koščke premalo časa, da bi se razgradili v “kašico”. In jih pač pokaka “v kosu”.

Zato kar brezskrbno uživajte v negi svojega fanta, dojenčki so res trpežna bitja – v zgodovini so bili hranjeni na sto in en način, kar je veljalo pred 50 leti za “sveto” (npr. surova jajca, surova zmiksana jetra, sesirjeno citronsko mleko ipd.), je danes “bogokletno”. Pa s(m)o vsi preživeli 🙂

Prav tako je velika širina v načinu priprave hrane – tukaj se veliko bolj obneseta kulinarični čut mame in prefinjen okus dojenčka kot videi na youtube. Poskuševalec hrane je lahko starejši sorojenec/ka ali očka. Če se ob poskušanju obroka za dojenčka obraz poskuševalca skremži, bo treba iskati kaj novega, sicer tudi dojenček ne bo zadovoljen (razen če bo sestradano požrešen). Pa ne iščite samo na medmrežju, kjer je “priznanih” svetovalcev zelo veliko in se je pogosto težko odločiti, kaj upoštevati.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close