Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Težave pri porodu

Težave pri porodu

Pozdravljeni!
Rada bi slisala vase mnenje glede poteka poroda.
Pri obisku v porodnisnici v 40 tednu so me sprejeli na oddelek, ker sem bila odprta 3 cm in po njihovo tudi imela popadke, ceprav jih nisem takrat cutila. Po sprejemu v porodni sobi so mi dodali tudi umetne popadke. Ker so bile bolecine res hude, sem prosila za epiduralno (sem imela v planu). To so mi tudi naredili, le da epiduralna ni prisla v moje telo, ker ni bilo prehodno (cevke?), istocasno pa mi je sestra mocno ojacala umetne popadke, ki pa sem jih seveda tudi 100% cutila in jih ZELO tezko prenasala. Ker sem vse cutila, sem poklicala babico in povedala, da mene vse zelo zelo boli in da epiduralna ni prijela. Prisel je zdravnik, ki mi je prej to naredil in ugotovil, da epiduralna ni prijela zaradi neprehodnosti. Takrat mi jo je dal direktno skozi vhod pri hrbtenici in takrat je prijela, a zal mnogo mnogo prepozno. Zaradi tega sem imela potem tezavo z obcutenjem nog in sem mogla noc prespati v porodni sobi, brez otroka ob sebi. Otrok je imel ob rojstvu blage dihalne stiske. Zanim me, ali je mozno, da je zaradi tako mocnih umetnih popadkov imel otrok posledice pri rojstvu? Je mozno, da je imel probleme s kisikom ze v porodnem kanalu? Porod je trajal priblizno 6 ur, bila sem v lezecem polozaju, ko pa sem se usedla za epiduralno, se je otrok spustil nizje v porodni kanal. Zaradi mocnih popadkov nisem mogla sedeti ali hoditi… Da bi pomagala otroku priti prejna svet.
Prosim, ce mi lahko poveste svoje mnenje glede na vse to. Hvala!

Lep pozdrav

Spoštovana,
porod vsaka ženska doživlja na svoj način, a zelo redke se pohvalijo, kako je bilo “čudovito”, kako “jih ni nič bolelo”, kako bi to izkušnjo takoj ponovile… Večina porodnih občutkov je bolj podobna vašim.
Glede na podatke, ki so kljub vsemu subjektivni (kot je občutek bolečine), seveda ne morem ocenjevati, kaj in zakaj se je dogajalo. To lahko storijo le porodničarji, babice in anesteziologi, ki so bili zraven.
Vseeno pa lahko z gotovostjo zapišem, da se otroku ni godilo nič hudega. Narava je pripravila plod na stres poroda – pravzaprav je ta celo nujen za dobro adaptacijo na samostojno življenje (tudi zato imajo novorojenčki, ki so rojeni z načrtovanim carskim rezom, brez aktivnega poroda, bistveno več težav kot tisti, ki se rodijo po daljšem in (za mamo) mučnem porodu). “Blaga dihalna stiska”, ki ni zahtevala nobenih ukrepov (npr. premestitev na intenzivno, zdravljenje s kisikom ali celo podporo dihanju…), pa je diagnoza, ki kvečjemu ponazarja adaptacijo novorojenčka in ni povezana prav z nobenimi posledicami.
Epiduralna anestezija je postala zelo popularen način lajšanja porodnih bolečin – a je namenjena predvsem materi, otroku prav nič ne koristi, saj lahko celo podaljša drugo fazo poroda, torej sam iztis. “Škoda”, da ni “pravočasno prijela”, je bila torej izključno pri vaših bolečinah in občutenju popadkov.
“Trajanje” poroda 6 ur ? Prav tako lahko subjektivna ocena porodnice in so ure, vpisane v porodnem zapisniku, čisto druge, saj štejejo le “aktivni” popadki, ne čas, ko se porod prične in (nas) je večina mnenja, da je to pravi porod. Pa tudi če bi držalo, je porod, ki traja 6 ur, za prvorodko, glede trajanja povsem v povprečju.
Upam, da bodo slabi občutki glede poroda kmalu mimo in boste začeli uživati v drugih lepotah materinstva s čim manj neprespanimi nočmi….
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

trenutno sem 33 tednov noseča, po IVF, za sabo imam en urgentni CS pred skoraj 8 leti zaradi nenapredovanja poroda, porod je bi sprožen 40+5. V tej nosečnosti me je doletel gestacijski diabetes, ki pa ga sicer uspešno kontroliram z dieto. Otroček je primerno velik in se ustrezno razvija. Njegova edina “posebnost” je, da zelo veliko kolca, kar pa naj ne bi bil problem, pretoki čez popokovino so ok. Planiran imam elektivni CS, ko bom dopolnila 38+1, tako smo se odločili glede na predhodno anamnezo in GD, ko me v nobenem primeru ne bi pustili čez rok, zaradi predhodnega CS pa poroda ne smejo sprožiti. Delala bi ga ginekologinja, ki ji glede posega 100% zaupam, ker je res strokovnjakinja. Razlog, da ga planiramo pred dopolnjenim 39. tednom je, da zdravnica potem odhaja na zasluženi dopust. Zdaj cincam med tem, da poseg opravlja ona in dejstvom, da bo otrok morda še nekoliko nezrel. Ali v praksi vidite veliko dihalnih stisk pri otrocih, ki jih kar “vzamejo ven”, brez, da bi samo začeli porod in še niso dopolnili 39 tednov? Kako to potem rešujete in kakšni so možni zapleti? Hvala in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Uf, ste bili pa vztrajni – no, tudi jaz, še enkrat kopiram odgovor, če bo kdo od bralcev zašel samo v to temo…:

Drži, da pri nas strokovna združenja odsvetujejo izvedbo načrtovanega carskega reza pred dopolnjenim 39. tednom nosečnosti – kot tudi drži, da se tega vsi ne držijo, če na vsak način želijo opraviti carski rez pri svoji “protežiranki”, obenem pa se v ta namen ne odrečejo (zasluženemu) dopustu.

Tveganje, da “38-tedenski novorojenček” po takem načinu poroda razvije dihalno stisko, je sicer majhno, manj kot 10 % – a če je to vaš otrok, se ti procenti lahko hitro spremenijo v svoji pomembnosti. Tudi diagnoza gestacijskega diabetesa vam ne dela koristi – pač pa še doda kakšen % tveganja (tudi polno donošeni novorojenčki mater s sladkorno boleznijo imajo večje tveganje za dihalne težave po rojstvu).

Seveda znamo zdraviti takšne dihalne stiske, ki so večinoma posledica upočasnjenega vsrkavanja tekočine iz pljuč po rojstvu (tim. mokra pljuča), delno pa tudi relativne nezrelosti pljuč ter manjše koncentracije snovi, ki zmanjša površinsko napetost v njih – surfaktanta. In praviloma minejo brez posledic. A je vseeno zelo težko za starše, katerih težko pričakovani in pravzaprav skoraj donošen novorojenček (bolj pogosto gre za fantke) je zaradi dihalne stiske, ki zahteva vsaj dodajanje kisika, če že ne kakšno obliko dihalne podpore (preko maske, nosnih nastavkov) ločen od mame – premeščen na intenzivni oddelek (ali celo v drugo bolnišnico, če boste rodili v manjši porodnišnici), kjer bodo v izključevanju drugih razlogov za dihalne težave potrebne še druge, praviloma neprijetne preiskave.

Vseeno se morda pogovorite z vašo ginekologinjo – če ji res 100%-no zaupate, verjamem, da bo razumela tudi vaše strahove, dvome in pomisleke.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Joj, se opravičujem. Prepričana sem bila, da prve 2x vprašanje ni šlo čez, ker mi je na zaslonu pokazalo “error”. Zato sem potem isto vprašanje zastavila pod že obstoječo temo, to namreč vedno deluje. Mislim, da je problem v forumu in ne v vašem “kampanjskem” odgovarjanju. Mislim, da smo vam vsi zelo, zelo hvaležni in razumemo, da ne morete ves čas viseti na forumu. Še enkrat hvala za potrpežljivost. 🙂

Hvala za obvestilo. Vseeno mi je nerodno, da včasih preveč zamujam….

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close