Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Plinska analiza krvi novorojenčka

Plinska analiza krvi novorojenčka

Spoštovani!

Pred petimi leti sem rodila z urgentnim CR zaradi fetalnega distresa. Letos, v 2. nosečnosti, sem se odločila, da poskusim roditi vaginalno. Pa ni šlo. Nisem se dovolj odpirala, kljub umetnim popadkom. CTG je bil na koncu patološki, zato se je ginekologinja odločila za urgentni CR. V petek sva s sinkom prišla domov. Bega pa me zapis v moji odpustnici, in sicer, da je prišlo do abrupcije placente. Bega me tudi zapis v njegovi odpustnici, da je bil po rojstvu blago tremorozen, sicer pa je bil nevrološki status bp. Določili so plinsko analizo kapilarne krvi, CRP in KS – vse znotraj referenčnih mej. Drugi dan je občasno bruhal plodovnico (bila je mekonijska in krvava). Vidna je bila oteklina glavice desno. Zaradi razdražljivosti so kontrolirali parametre vnetja, ki so bili ponovno negativni.

Strah me je, da je imel pomanjkanje kisika, ker vse, kar berem na internetu glede pomanjkanja le-tega, rezultira v črne napovedi za prihodnost sina. Zakaj plinska analiza? Zakaj otečena glavica? Je šlo za vnetje možganov? So določili plinsko analizo iz vene in arterije? Toliko vprašanj imam, da se mi bo zmešalo.
Tako mi je žal, da sem poskusila roditi vaginalno, mar bi rajši imela napovedan CR pa bi bilo vse v redu.
Prosim Vas za tolmačenje izvida.

Najlepša hvala.

Vaš strah je velik, a povsem neutemeljen. In vašemu otroku poskus vaginalnega poroda ni dolgoročno prav nič škodil: stres poroda – popadkov je namreč nekaj normalnega, fiziološkega in pospeši prilagajanje novorojenčka na samostojno življenje.
Bistveno več (nevarnih) težav imajo tisti novorojenčki, ki so bili rojeni z načrtovanim carskim rezom, brez stresa popadkov – in več kot teden dni pred pričakovanim terminom poroda.

Še nekaj o zapisih iz vaše odpustnice:
Abrupcija posteljice pomeni predčasno luščenje, pred koncem poroda; a sama diagnoza ne pove nič o tem, kakšen del posteljice je odstopil (za otroka nevarno je takrat, ko odstopi večina posteljice, odluščenja manjšega dela plodovi sploh ne “opazijo”, pa čeprav lahko pri tem porodnica izgubi kar nekaj krvi). Predvidevam, da pri vas ni šlo za kakšno veliko abrupcijo.
Blag tremor – opazen pri večini novorojenčkov, zlasti če jih pregledujemo gole, če jih vzdražimo z naglimi gibi, hrupom. Pomemben je torej drugi zapis: da je bil nevrološki status bp (brez posebnosti, torej normalen).
Vzorec za plinsko analizo krvi je zelo priljubljen, saj iz majhne količine krvi dobimo podatke tako o izmenjavi plinov pri novorojenčku, o njegovi presnovi (preko vrednosti krvnega sladkorja in laktata), o elektrolitskem ravnovesju, tudi o koncentraciji bilirubina – rumenega pigmenta. Vzame se ga običajno iz petke (kapilarna kri), lahko tudi iz vene (pogosto površinske vene na glavici) ali arterije (redko, iz arterije na zapestju). Predvidevam, da je bil pri vašem otroku odvzet kapilarni vzorec.
Tudi CRP je v nekaterih porodnišnicah zelo priljubljena preiskava – ki pa je nespecifična, čeprav je zvečana vrednost lahko povezana z bakterijsko okužbo.
Bruhanje krvave – mekonijske plodovnice – vse normalno za novorojenčka, ki je vso nosečnost požiral lepo plodovnico, ki pa je ob porodu lahko manj “apetitlih”, saj vsebuje mamino kri in njegov lasten kakec. Škodlivo pa ni.
Oteklina glave desno – nič posebnega, gre pač za “vodilni” del ploda, s katerim si utira pot po porodnem kanalu. Ki je bil malce preozek za njegove mere, zato je prišel na svet po drugi, umetno narejeni poti preko materine trebušne stene. Tudi če bi prišlo do izliva krvi pod pokostnico temenske kosti (kar je porodna poškodba, kefalhematom), ne bi bilo to nič neobičajnega – ta poškodba je pri vsakem 20 novorojenčku in izgine v nekaj tednih (v razliko od otekline, ki splahni v nekaj dneh). V nobenem primeru pa oteklina “skalpa” nima povezave z možgani znotraj lobanje.
Relativno pomanjkanje kisika med porodom je narava predvidela – in so nanjo možgani novorojenčka kar dobro adaptirani. Kakšne resnejše hipoksije pa v vašem primeru zanesljivo ni bilo.
Zato svetujem, da nehate googlati in iskati samo tiste podatke, ki so v skladu z vašimi najbolj črnogledimi mislimi. Ker boste potem lahko zamenjali temo – in iskali podatke o pogostnosti, znakih in zdravljenju poporodne otožnosti in depresije 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close