Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zvok in govor

Zvok in govor

Spoštovani, nikjer ne najdem tudi ogovora na vprašanje, kdaj pri kateri starosti otrok, dojenček že lahko razlikuje med zvokom v ozadju in med govorom mame? Prebrala sem namreč, da majhni dojenčki to še ne razlikujejo, zato sem bila pozorna, da sem se z punčko pogovarjala, ko je bila tišina oz. ni bil prižgan radio. Sedaj se pa sprašujem, ali dojenčica, ki je stara 6 mesecev, lahko že sliši govor v radiu oz. risankah za otroke ob spremljavi glasbe? hvala še za ta odgovor. Lp

Že plod naj bi prepoznal materin glas – kar sicer ne zna pokazati na običajen način, ampak le s spremembo v ritmu dihanja in srčnega utripa. Enako velja za novorojenčke in dojenčke.
Drugo vprašanje pa je, ali razumejo “besedilo” – za slednje je namreč nujna določena zrelost in povezanost središč možganske skorje, ki so zadolžena za sluh in razumevanje govora. Ki se res razvijajo le ob primerni spodbudi iz okolja v prvih letih življenja.
“Govor” v risanki dojenčki prepoznajo kot enega od zvokov, ki so jim všeč ali pa tudi ne. Za razumevanje, o čem govori risanka, pa je verjetno veliko prezgodaj. Pa čeprav nekateri raziskovalci človeškega uma trdijo drugače – da je že 3-mesečni dojenček sposoben doumevanja določenih besed, še zlasti če prihajajo v pomirjujočem tonu iz ust mame.

V naslednjih tednih in mesecih boste imeli veliko priložnosti, da se sami prepričate o sposobnostih vašega dojenčka – že iz izraza njegovega obraza, še bolj pa iz komunikacije (gruljenje, vriskanje, izpuščanje eno in zatem dvozložnih glasov) boste hitro ugotovili, kaj mu je všeč, kaj razume – in kako bo njegov odziv na podobne dražljaje vse bolj predvidljiv. In to zna biti zelo zabavno za oba.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close