Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Listerija

Listerija

Pozdravljeni. Noseca sem 12tednov 1dan. V soboto sem na zabavi jedla odojka. Naj bi bil dobro pecen. Po parih urah sem dobila drisko in mocno zacela bruhat . Celo nedeljo sem bruhala in bila slabam vmes sem bila en dan dobro danes pa spet slabost bolecine v trebuhu in kosteh. Zelo me je strah za okuzbo z listerijo. Po koliko casa se pokazejo znaki? Kako lahko opravim testiranje? Odojek je bil iz gorenjske regije. Hvala za odgovor.

Težave, ki jih opisujete, niso značilne za Listerijo (ta okužba poteka z visoko vročino), bolj za kakšno okužbo z bakterijo, ki izloča toksine. Čisto možno je tudi, da težave sploh niso povezane z odojkom, ampak z drugo hrano ali tekočino, ki ste jo zaužili. Zlasti okužbo z mikrobi, ki se prenašajo preko rok…
Če se težave ne bodo hitro umirile, bo treba k zdravniku – ki vas lahko testira tudi na Listerijo (vendar je dokazovanje te bakterije zelo zahtevno, potrebuje poseben prenosni medij ter gojišče za rast).
Listerija je danes vseeno zelo redka povzročiteljica bolezni, regija pa pri tem ne igra nobene vloge.
Pozdrav in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

tezave z slabostjo in drisko so se popolnoma umirile. Slabost le ostaja kot prej (nosecniska) sedaj pa se me je lotil prehlad brez vrocine. Mislite da je to lahko povezano? Ali se simptomi ki so podobni gripi pojavijo kasneje kot 4dni po zauzuzitju okuzene hrane? Menite da je vse zgolj nakljucje in obisk zdravnika ni potreben?hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Skoraj prepričana sem, da gre za povsem različne težave – prva je bila posledica kakšnega virusa ali črevesne bakterije, ki prizadane samo prebavila. In je že mimo…
Sedaj pa je na delu virus, ki prizadane zgornja dihala – in jih je tudi poleti v izobilju (poleg virusov običajnega prehlada – rinovirusov enake težave delajo še bokavirusi, koronavirusi, enterovirusi….). In ki bo zoprnaril nekaj dni.
Z Listerijo pa nobena od opisanih težav nima nobene sumljive stične točke… Vročina (z mrzlico) je pri tej bakteriji večinoma prvi znak bolezni.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

hvala za odgovor. Zanima me samo se ce bi bili ti simptomi od listerije po kolikem casu plodek odmre/utrpi poskodbe?

Če bi Listerija povzročila okužbo tudi pri plodu, še zlasti ob visoki vročini in jasnih znakih okužbe tudi pri materi, je praviloma poškodba ploda takojšnja.
A vse to je le hipotetično, saj so takšne tragedije izjemno redke in vi sploh niste imeli znakov, sumljivih za kaj takšnega.
Torej gre pri vas za iracionalen strah pred nečim izjemno redkim… Vseeno pa strah ob naslednjem pregledu omenite svojemu ginekologu, ki je tudi najbolj prava oseba za vprašanja.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close