Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Kožica na luleku

Kožica na luleku

Spoštovana zdravnica.
Sem mamica otroka, pri katerem imamo problem s kožico na lulčku. Na vas se obračam, ker tako lepo razložite zadeve. Prebrala sem namreč na forumih, kjer pišejo mamice, da dobivajo različne informacije od pediatrov. Sicer se strinjam in si želim, da bi nam uspelo spraviti kožico na luleku preko glavice oz. čim nižje. Sedaj je otrok star 5 mesecev in kožica je zgoraj možno razmakniti do te mere, da se vidi sečnica. Več nam ne uspe. To delamo vsak dan med kopanjem v vodi.
Niti ne vemo, ali je kožica zgoraj že priraščena na glavico ali pa le zelo zožena. Nekoliko se bojimo, da je že mogoče priraščena. Niti ne vem, kako bi to preverila?
Na forumih sem prebrala različne teorije:
– od tega, da baje nekateri pediatri dajejo mamicam informacije, da se kožico lahko baje samo pusti in da do določenega leta sama odstopi?
– Ali lahko odstopi tudi, če je priraščena na glavico?

Ali z vztrajnim poizkušanjem, lahko pomagamo, da bi se morebiti prilepljena kožica na glavico odlepila?
Ko to počnemo v banjici ima otrok zelo rdečo kožico na glavici luleka. Zato se bojimo, da je mogoče že priraščena.
Bojimo se, da smo prepozno dovolj intenzivno pričeli s tem in da je zaradi tega sedaj prišlo do tega.
Lepo prosim za info ali je res, da lahko kožica otroku tudi sama odstopi, če je priraščena?
Ali bi v primeru, da je kožica priraščena in mi to vlačimo, lahko kakorkoli škodovali otroku?
Hvala za vaš odgovor že vnaprej in lep pozdrav!

Spoštovana,
večina staršev fantkov ima zelo podobne “stiske” kot vi, le da nekateri potrpežljivo čakajo, kaj bo naredila narava med fantkovim odraščanjem. Večinoma postane kožica, ki ščiti glavico “lulčka” (=moškega spolnega organa, penisa… – tu je sluznica najtanjša, zato kri iz kapilar odlično proseva in se zato zdi “vneta”, rdeča), z meseci in leti vse bolj raztegljiva in nobeno vlečenje, masiranje, raztegovanje ni potrebno. Težave lahko nastanejo bodisi zato, ker starši zagreto vlečejo in raztezajo kožico, ki se lahko zatrga in vname – ali pa v najslabšem primeru “zdrkne” na vrat lulčka in ga zažame) ali pa zato, ker se ob zastajanju urina in izločkov ter posledičnem vnetju sluznica ob vnetju “sprime” s kožico. Večina teh težav je rešljivih brez posebnega napora – bodisi pri pediatru ali pri urologu.
Izjemoma je zaradi zapletov potrebna operacija – odstranitev kožice. Operacija – obrezanje je v mnogih delih sveta celo versko pogojena. Kot način boljše higiene… (Sama imam drugačno mnenje – in to je, da je narava predvidela namembnost tudi te male “pritikline”.)
Za skrbi, kot jih imate vi, je torej zelo zgodaj. Zaenkrat je to, kar delate (nežno “raztezanje”, zlasti med kopanjem v banjici) čisto dovolj.
Še boljše pa je, da vsa vprašanja (lahko kar v “pisni” obliki) pokažete vašemu pediatru ob naslednjem obisku. On (ali ona) je najboljši naslov za mnenje, saj si bo lahko ogledal(a) “stanje in razmere” tudi v živo…
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close