Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Temperatura hrane

Temperatura hrane

Spoštovani,
skoraj že 5-mesečnega otroka delno dojim delno dodajam AM.
Otrok še vedno precej poliva. Zato se mi postavlja vprašanje glede ustreznega merjenja temperature hrane.

Zanima me ali je “dovolj”, če si npr. mleko vlijem na žličko in ga tako preizkusim?

Pri testiranj na zapestju namreč ugotavljam, da če probam čisto na zapestju (na žilicah) mi mleko ni prevroče. Če ga probam oz. malo vlijem malo višje proti komolcem na notranji strani roke, pa je občutek zelo toplega mleka.
Ko pa isto mleko vlijem v žličko in ga poskusim, se mi pa zdi čisto “mlačno” oz. hladno.

Zato me torej zanima, ali je testiranje mleka z ustnicami, če meni ni prevroče oz. mi je prijetno toplo oz. kar toplo za piti ali je to varno za dojenčka? Pri testiranju na roki bi to temperaturo opazili kot kar precej toplo…

Ker če že na začetku ponudim dojenčku zelo blago toplo mleko, se po nekaj požirkih vse ohladi.

Sprva smo testirali mleko normalno s kapljicami na zapestje, potem pa je patronažna sestra pri testiranju vode za kopanje povedal, da je treba vodo za kopanje testirati s komolci in da je tisto ustrezna temperatura 37 stopinj, zato sedaj preizkušam temperaturo višje od zapestja.
Zdi se mi varljivo testiranje na roko tudi zaradi tega, ker imamo sedaj kratke rokave in je koža navzven verjetno hladnejša kot pozimi, ko smo oblečeni.

Termometra za merjenje temperature hrane se mi pa pri skoraj 5 mesecih starosti več ne zdi smiselno kupovati.

Zanima me še če imate kakšne informacije glede mleka Hipp. Razmišljam, da bi prešla z novalaca na hipp. Zanima me predvsem, če je “dovolj” sladko, da bi ga otrok pil. še vedno smo namreč na mlekih pre oz. na novalacu plus. Zato razmišljam da bi poskusila z mlekom hipp pre combiotic probiotic.

Če je brez probiotikov se namreč bojim, da dojenček ne bo kakal…??

Lepo prosim za nasvet. Hvala.

Spoštovana,
kup vprašanj, pa nobeno zapleteno, še manj pa zelo odločilno za zdravje dojenčka. Ampak, če zapletate, bodo na boljšem prodajalci termometrov, senzorjev…
Kar se tiče temperature mleka, ni prav nič hudega, če je to v začetku mlačno – in na koncu hladno. Bi bilo čisto v redu, če bi bilo njegovo mleko na sobni temperaturi. (Težava je le, da se mlečni prašek pri tej temperaturi slabo raztaplja…)
Novalac, Hipp – ni bistvene razlike (morda le v ceni?). Zato je prav vseeno, katero mleko dobi kot dodatek. Glede na starost in podatek o delnem dojenju gre itak za vse manjše in manj pomembne količine. “Sladkost” mleka pa ni ravno merilo, po katerem bi se odločala.
Prebiotiki, probiotiki… Odlično, a prav nič usodno, še zlasti za kakanje.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close