Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Bunkica na glavici

Bunkica na glavici

Pozdravljeni!
Pri dvomesečni hčerki zatipam bulico na zatilju (na glavi, kjer so še lasje) v velikosti, kot če bi mene npr. pičil komar), vendar je premakljiva oz. je premakljiva kožica nad njo. Mene spominja na bezgavko.
Zato me zanima ali so bezgavke lahko tudi na glavi? Ni pa zunanja žila, saj so njene žile vidne v modri barvi, saj ima zelo redke lase. Bi lahko bila kakšna notranja žila, ki ne bi bila vidna skozi kožo v modri barvi? Lepo prosim za vaše ugibanje, kaj bi to lahko bilo? Hvala.

Vzrokov za bulico je lahko več – in bi jo morala pogledati, potipati v živo…, da bi lahko zanesljiveje odgovorila. Lahko gre za maščobno ali vezivno zgostitev, lahko gre za zadebeljen rožiček temenske ali zatilne kosti, lahko tudi za bezgavko. “Notranja žila” pa zanesljivo ni…
Najbolje bo, če bulico ob naslednjem pregledu (ki bo v starosti 3 mesecev, ko bo prvič cepljena), pokažete pediatru, ki bo lahko določneje pojasnil, za kaj gre.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
hvala za pojasnilo. Pediatrinja je rekla, da gre za premakljivo bezgavko in drugega nič ni komentirala. Rekla je, da so na vrtu bezgavke, medtem ko je tipala vrat. (Najbrž je to rekla bolj nasplošno in ni mislila, da bi imel več bezgavk povečanih). Otrokova bezgavka je po moji oceni “že na otrokovi glavici” nekje v višini ušeska in bliže k enemu izmed ušeskov.

Sama imam tudi podobno tipno bezgavko na vratu (enake velikosti) nižje na vratu. Meni so jo punktirali, ko sem jo prvič opazila, in so napisali, da je reaktivna.

Vendar, ker je dojenček zelo majhen v primerjavi z odraslo osebo, se mi ta bezgavka zdi velika za njegovo velikost. Velika je cca 1 cm dolžine (mogoče kaj manj) in premakljiva.

Zanima me kako običajno je to, če imajo otroci tipno premakljivo bezgavnko, ki “nič ne bi pomenila”? Kako dolgo le-te lahko ostanejo nespremenjene oz. da ni potrebno karkoli preverjati npr. tudi s punktiranjem pri dojenčkih? Ali kako drugače.

Otrok je sicer zelo priden. Vendar ko ga želim premakniti z enega mesta na drugo, medtem ko leži, se mi čedalje pogosteje začne že vnaprej “dreti”. Izgleda, kot če bo “otrok pričakoval”, da ga bo kaj spet zabolelo. In tudi medtem, ko ga držim, se pogosto dere.

Tako mam občutek, kot če bi ga kaj bolelo. Ali pa ima otrok še kje kakšno bolečo bezgavko, ki ne bi bila tipna?
Do sedaj sem otroka prestavljala večinoma tako, da sem ga držala za vrat in zadnjico. Upam, da nisem česa poškodovala z nepravilnim prestavljanjem? šele sedaj, ko so nogice in kolki bolj stabilni, bolj prakticiran handling, čeprav je otroka včasih kar težko obrniti na bok oz. da tako, da ne bi z glavico sili v “napačno smer”.
Takrat ko ga obračam z boka, tako da ga držim nekje ob strani, se ne joka oz. si oddahne.
Hvala za vašo pomoč! LP

nova
Uredništvo priporoča

Spotovana,
otroci so res zelo “reaktivni” – in ob vsaki manjši okužbi, poškodbi… zelo hitro aktivirajo lokalno obrambo, ki vključuje tudi povečanje območnih bezgavk. Kar pa nikakor ni povezano s tem, kako otroka dvigujete, prijemate, premikate. In praviloma te bezgavke (ki so v velikosti od koruze do manjše češnje) niso niti občutljive na dotik – in še manj boleče.
Jok dojenčka tudi ni vedno znak, da ga nekaj boli, da se nečesa boji, da mu gre na živce. Je pač prvinski način komuniciranja z okolico, pa čeprav je to za nekatere “sveže” starše zelo moteče.
Kadar so hudo bolni ali jih nekaj intenzivno boli, večina dojenčkov sploh ne joka…
Pojav ene bezgavke, ki je “premakljiva”, ki ne raste, ki ni povezana s kakšnimi drugimi bolezenskimi znaki (hujšanje, krvavitev iz sluznic, bledica – slabokrvnost), pri dojenčku skoraj nikoli ni razlog za punkcijo, tudi če jo opazujete in tipate mesece in mesece… (oziroma dokler njene prisotnosti ne vzamete kot nekaj običajnega in jo odmislite…).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close