Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Adaptirano mleko in D3

Adaptirano mleko in D3

Spoštovani!
Prosila bi vas za nasvet glede dodajanja vitamina D3 pri dojenčku starem skoraj 3 mesece.
Ko sem pri njegovih 3 tednih spraševala farmacevtko sledeče:
“Tri tedne star dojenček se delno hrani z mojim mlekom (1/3) in delno z adaptiranim mlekom Novalac AC (2/3 obroka). Glede na to, da adaptirano mleko vsebuje tudi vitamine in minerale (tudi D vitamin) me zanima, če je potrebno oziroma varno, da jemlje tudi dodatno D vitamin (Jamieson D3, Plivit smo prenehali uporabljati), saj je lahko tako pomanjkanje kot predoziranje problematično. “
Sem dobila takšen odgovor, ki sem ga žal spregledala:
“Ne glede na to, da se dojenček hrani tudi z adaptiranim mlekom, se priporoča dodajanje vitamina D, seveda v manjši količini kot pri le dojenih. Se mi pa zdi Jamieson D3 (v primeru da je vsebnost 400 i.e./kapljo) bistveno preveč. O pravem odmerku se pogovorite s pediatrom.”
Ker sem odgovor spregledala sem mu do sedaj dajala bistveno preveč d vitamina. Sedaj sem hudo zaskrbljena, da sem mu škodovala. Kakšne so lahko posledice in kaj lahko sedaj storimo? Kakšna je priporočena doza, glede na to, da sedaj skoraj nimam nič več svojega mleka in ga hranimo z Aptamilom.
Lep pozdrav od zelo zaskrbljene mamice.

V praksi velja, da naj bi vsi dojenčki dobivali 400 enot vitamina D3 dnevno, torej ne glede na vrsto mleka, ki ga dobivajo in ne glede na letni čas. Nekateri, ki so bolj ogroženi za pomanjkanje (zaradi slabšega vsrkavanja ali večjih potreb, npr. nedonošenčki), dobivajo dnevni odmerek 600 – 800 enot. Pa se prav nič ne bojimo predoziranja ali škodljivega kopičenja…
Po mojem znanju in praksi torej niste povzročili nobene škode s “podvojenim” odmerkom, a odslej vseeno dajte le 1 kapljico dnevno.
Drži tudi, da je D vitamin dodan v vseh različicah adaptiranega mleka, a so količine, predvsem pa njegovo vsrkavanje iz prebavil, vseeno premajhne za kritje vseh otrokovih potreb.
Po novejših dognanjih je itak ugotovljeno, da ima vitamin D zelo pomembne naloge v obrambnem sistemu – in naj bi ga uživali vse življenje… Torej si ga lahko privoščite tudi odrasli družinski člani.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!
Hvala za vaš odgovor. To prehransko dopolnilo vsebuje 400 i.e. na 1 kapljo. Se mi pa zdi, da je kapljice iztekajo tako, da se radi vlijeta tudi dve kapljice ena za drugo. Vi torej priporočate 200 i.e. pri adaptiranem mleku? Bi predoziranje opazili? Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Uradno priporočilo je dnevno 400 enot, ne glede na vrsto mleka. Je pa v primeru hranjenja z adaptiranim mlekom, ki je dobro obogateno z vitaminom D, dopusten tudi vnos 200 enot.
Ob podvojitvi vnosa je malo verjetno, da bi prišlo do hipervitaminoze. Katere znake pa je “v naravi” težko opaziti, večinoma gre za “laboratorijsko” diagnozo.
Pri koncentriranih pripravkih (400 enot v 1 kapljici) je treba biti pozoren, da vam ne uide preveč kapljic – če gresta 2 namesto ene, je to lahko hitro tudi 3 ali 4. Zato odsvetujem neposredno kapljanje v usta ali v mleko, bolje je kapniti na žličko nadzorovano 1 samo kapljico. Pri tem ne pozabite vsebine stekleničke premešati, saj ima lahko zgornji sloj drugačno vsebnost aktivnih sestavin kot gostejši na dnu stekleničke.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani! Kupila bom drugo prehransko dopolnilo im mu začela dajati 200 i.e. Me pa zanima, kakšen premor bi bilo potrebno narediti, da bi se iz telesa popolnoma izločil presežek d vitamina in otroku po drugi strani ne bi škodil? Iz mleka po mojih izračunih sedaj dobi skoraj 3kratno dozo, če se vlijeta 2 kapljici še dodatno 2kratno dozo. Občasno sem tudi sama vzela kakšen Elevit. Sedaj ima presežek že 4 mesece, vendar seveda ne ves čas tako zelo velik, ker sem postopoma povečevala količino adaptiranega mleka. Že vnaprej iskrena hvala za pomoč, saj sem res v skrbeh, da bi imel zaradi moje nepazljivosti pri količini vnosa vitamina kakšne dolgoročne negativne posledice. Lepo pozdravljeni.

Glede na poletje in izobilje sončnih žarkov, ki poskrbijo za aktivacijo vitamina D v koži, ne bo nič narobe, če za kakšen mesec prekinete z dodajanjem vitamina D.
Dvomim pa, da bi z vnosom, ki ga opisujete, lahko povzročili hipervitaminozo – ta je opisana, ko starši dajejo npr. 2 ml namesto 2 kapljici vitamina D daljši čas, pa še v tem primeru nisem zasledila, da bi bile hipervitaminoze “usodne”.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close