Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Spitaderm in dojenje

Spitaderm in dojenje

Spoštovani!
Sem doječa mamica. Bila sem pri dermatologu na pregledu pigmentnih znamenj s fotodokumentacijo. Vsako posamezno znamenje in kamero, s katero so mi fotografirali znamenja, so pred vsako fotografijo razkužili s Spitadermom. Fotodokumentirali so mi cca 60 znamenj, zato sem bila res oblilno poškropljena s Spitadermom. Vem, da je to razkužilo za profesionalno uporabo, zato me je sedaj zaskrbelo, kako je z dojenjem ob njegovi uporabi, saj že na razkužilu za domačo uporabo piše, da se naj med dojenjem ne uporablja, če že pa ne na površini dojk. Bi to utegnilo močno škoditi novorojenčku? Hvala za pomoč. Lep pozdrav!

Spitaderm je odlično razkužilo, ki tudi v porodnišnici teče “v potokih”. Še zlasti po rokah osebja, ki na ta način preprečuje prenos mikrobov na nežne novorojenčke, tudi takšne, ki tehtajo manj kot pol kilograma. In sodi med varnejša razkužila, še zlasti zato, ker ne vsebuje joda in kakšnih drugih strupenih vsebin.
Poleg tega s kože zelo hitro izhlapi – in se ne vsrkava v telo.
Če bi ga dojenček dobil namesto mleka, seveda ne bi bilo dobro – če pa ga je mama dobila za razkuževanje kože, pa mu ne bo prav nič škodilo.
Še o oznaki, da nekaj “farmacevtskega” odsvetujejo v času nosečnosti in dojenja: takšna oznaka je napisana prav pri VSAKEM farmacevtskem pripravku, saj je testiranje v tem življenjskem obdobju prepovedano. In če nekaj ne smeš testirati, iz varnostnih razlogov na priložena navodila dodaš nasvet o neuporabi. Pa četudi veš, da je zdravilo – razkužilo varno in si ga prej uporabljal vse življenje…
Pozdrav in uspešno dojenje,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Vljudno vas prosim za mnenje, ali je za komaj rojenega novorojenčka nevarna situacija, ko si je babica neposredno pred prijemanjem dojke z namenom pokazati mi pristavljanje razkužila roke z alkoholnim razkužilom, potem pa prijemala mojo bradavico, ki jo je zatem začel novorojenček sesati?

Prosim vas še za mnenje, ali je trzanje novorojenčka z rokami med spanjem normalno tudi če se dogaja pogosto, ne le ob nenadnih dotikih ali hrupu…pri mojem novorojenčku so 10 ur po rojstvu izmerili krvni sladkor 2.4, ali gre že za hipoglokemijo, ki bi terjalo zdravljenje…niso bili povsem prepričani, kaj storiti, ali dodati glukozo, potem so mi svetovali samo dojenje, mene pa zelo skrbijo posledice za razvoj otrokay je to lahko povezano tudi s trzanjem med spanjem?

Najlepša hvala za odgovore že vnaprej

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,
dvomim, da je na rokah babice ostalo toliko razkužila, da bi novorojenček to sploh zaznal s čutili kot sta vonj in okus, saj zelo hitro hlapi – in razkužila zanesljivo ni “požiral”. Obenem so takšna razkužila varna za uporabo pri novorojenčku – z njim razkužimo kožo pred posegi, jemanjem krvi. In ker je koža novorojenčka zelo nezrela ter omogoča vsrkavanje snovi, ki jih nanesemo na kožo, bi bil tak preparat zanesljivo ne le odsvetovan, ampak prepovedan. Bolj pohvalno se mi zdi, da si je babica razkužila roke, preden se vas je dotaknila – včasih se na to kar pozabi )-:
Trzanje je zelo pogost fenomen, ki ga strokovno imenujemo mioklonus. Ne le pri novorojenčku, tudi kasneje, zlasti v dremežu – odrasli prav tako trzamo, včasih zaradi občutka, da se nam je izmaknila postelja in padamo :-). Opazujte partnerja ali koga drugega odraslega, boste presenečeni.
Vrednost krvnega sladkorja 2,4 mmol/L (še zlasti, če je bila izmerjena v kaplji krvi v kiveti, na majhnem aparatu, ki je namenjen prepoznavi visoke vrednosti sladkorja v krvi in je slabo občutljiv za nizke vrednosti, praviloma izmeri prenizko) je povsem normalna. Sploh pa “trzanje” ni znak hipoglikemije…
Lepo se imejte in dobro dojite,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor. Hipoglikemija me še vedno zelo skrbi, žal ne dobim jasnih odgovorov od pediatrov, ki pridejo pogledat mojega dojenčka. Krvni sladkor mu je bil izmerjen prvič 10 ur po rojstvu zaradi tresavice med prvim previjanjem (rokice in nogice so se mu tresle, tresenje se je po zaključku previjanja umirilo)..meritev je bila opravljena iz kapljice krvi na nogi na hitri napravi, prva meritev je pokazala 2.4…krvni sladkor so mu ponovno izmerili drugi dan po rojstvu (34 ur po rojstvu) 1 uro po podoju (kar je bilo neposredno pred naslednjim podojem) in je znašala 2.6…ali to kaj spremeni vaše mnenje..so te vrednosti prenizke in kaj lahko storim? Kaj bi bil lahko vzrok za to stanje krvnega sladkorja, otrok je bil sicer rojen en dan pred rokom, težak 3400 g, med iztisom glavice je CTG za določen čas kazal srčni utrip otroka 80, oceni po Apgarju je sicer dobil 9,9…bi tak porod s padcem srčnega utripa ahko vplival na krvni sladkor?

Najlepše se vam zahvaljujem za razumevanje, kot novopečeno mamico me res zelo skrbi, saj so me zelo prestrašili glede hipoglikemije, podali pa mi niso nobenih navodil, kaj naj spremljam, kako naj ukrepam, kaj (lahko) sledi…

Bistvo mojega (poznega) odgovora:
1. vrednosti, ki jih navajate, NE upravičijo diagnoze hipoglikemija novorojenčka (res bi bile prenizke za odraslega ali večjega otroka, za novorojenčka pa so skoraj idealne);
2. tudi ob vrednostih krvnega sladkorja pod 1,5 mmol/L se novorojenčki dobro prilagodijo in jih večina nima nobenih znakov nizkega sladkorja;
3. ob zelo nizkih vrednosti sladkorja v krvi (pod 1 mmol/L) so novorojenčki bolj bledi, zaspani, z znižanim mišičnim tnusom; tresenje NI tipičen znak za hipoglikemijo, čeprav je v naši “podzavesti” (ker so zelo nizke vrednosti krvnega sladkorja pri odraslih povezane s krči, že ob padanju sladkorja rečemo, da se tresemo…);
4. pri večini plodov se ob aktivni fazi poroda – iztisu in popadku srčni utrip občasno močno zniža, kar je fiziološka adaptacija in plod celo ščiti; torej je vaše opažanje del normalnega poteka poroda.
Skratka, kar “brez panike”, vse je tako, kot mora biti in je bilo pričakovano. Morda malo odstopa le (pre)pogosto jemanje krvi za določitev krvnega sladkorja pri novorojenčku 🙂 … O nezanesljivosti meritev sem se tudi že razpisala, nizke vrednosti so lahko samo znak slabe občutljivosti aparatov za hipoglikemijo (pokažejo nerealne nizke vrednosti), ki so namenjeni diagnostiki sladkorne bolezni, torej previsokih vrednosti.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close