Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Saturacija

Saturacija

Pozdravljeni,

Pred 14 dnevi sva z partnerko dobila novorojenko,vendar je na svet pohitela in se rodila v 27 3/7 tednu in z tezo 890g.
Punčka diha vse od zacetka sama,razen par ur je bila intubirana,trenutno pa ji dovajajo 55% kisika preko maskice ,moje vprasanje pa je sledece,prejsnji teden je imela samo se 25% kisika vendar je kot sem zgoraj napisal potreba po kisiku narasla,kisika v krvi/saturacijo ima od 90% navzgor,pod to mejo ni padla,zanima me pa ali je to kaj resnega ali samo prehodne tezave oziroma ali so te tezave pricakovane pri nedonosenckih?
Sicer se pa pridno redi in je trenutno tezka 1100g

Hvala za Vas cas in odgovor

Lp

Spoštovani,
pri nedonošenčkih se potrebe po dodatnem kisiku in po stopnji dihalne podpore lahko zelo spreminjajo – odvisne so tako od učinka steroidov, ki jih je mama dobila v nosečnosti, genetskih dejavnikov (nedonošenčki iste gestacijske starosti, iste teže, po enaki obravnavi se lahko v poteku dihalne stiske zelo razlikujejo), spremljajočih težav (okužbe, slabokrvnost, odprt botalov vod, prebavljanje mleka, potreba po tekočinah…), malo so tudi subjektivne – v Sloveniji smo večinoma čim manj agresivni: nezrele nedonošenčke intubiramo in predihujemo z respiratorjem le ob težjem poteku, sicer mu raje nudimo manj invazivno dihalno podporo, ne glede na potrebo po dodatnem kisiku. V ZDA, pa tudi v mnogih intenzivnih centrih EU pa bi ob potrebi nad 40% nedonošenčka takoj spet intubirali….
Nasičenost krvi s kisikom (saturacija) je le eden od merjenih kazalcev zadostnosti izmenjave plinov, je pa najmanj “agresiven” in pogojno zelo zanesljiv (pogojno zato, ker na vrednosti lahko vpliva kup tehničnih dejavnikov, zlasti premikanje otroka). Je pa zaneslivo kazalec, ki ga starši največ opazujejo, za vrednost pH ali CO2 v krvi nas redko kdo vpraša 🙂
Vrednosti, ki jih navajate, so pričakovane, kot tudi nihanje potreb po kisiku. Vsaj teden ali dva bo vaša hčerkica še dihalno nestabilna – in to je najboljši čas, da se o njenem stanju – o pričakovanjih zdravnikov ter medicinskih sester – o vaših skrbeh čim več pogovarjate s tistimi, ki skrbijo zanjo. Jaz sem preko MedOverNeta lahko le ventil ob soočanjih s stisko in dvomi… Če pa želite, me lahko ob naslednjem obisku vaše dojenčice “pocukate” in se pogovoriva bolj natančno.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close