Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija prosim za razlago izvida (MRI glave)

prosim za razlago izvida (MRI glave)

Spoštovani,

vljudno bi vas zaprosila za razlago izvida MRI glave. Sin (star 8 let) je v obravnavi zaradi diagnosticirane ADHD (hiperkinetične motnje)..

“Narejene so bile standardne sekvence za prikaz intrakranialnih struktur. na T 2 obteženih sekvencah je prisoten nežno zvišan signal globoke in periventikularne bele možganovine ob atrijih stranskih ventriklov, preden terminalnih con- videz nemieliniziranih terminalnih con, glede na starost lahko slabša mielinizacija po blagi difuzni perinatalni hipoksični okvari. Drugod v možganovini patoloških sprememb ni videti. Stranska ventrikla sta v predelu atrijev in okcipitalnih rogov mejno širša, ostali likvorski prostori so primerno široki. Blago zadebeljena sluznica levega maksilarnega sinusa, sfenoidalnega sinusa in posameznih etmoidalnih celic. Orbiti sta bp. “
Mnenje: blago zvišan signal nad atrijema stranskih ventriklov, v ostalem normalen izvid.
EEG- bp.

Lepo bi vas prosila za razlago izvida in kaj pomeni blaga difuzna perinatalna hipoksična okvara ter na kaj to posledično lahko vpliva v življenju ?

Še kratek povzetek zgodnjega razvoja:
zaradi zastoja plodove glavice porod dokončan z vakumom. PT 3970 g, PD 54 cm. Ocene po Apgarjevi lestvici 8-9. Popkovnica večkrat ovita. Blaga zlatenica. UZ glavice b.p.
UZ srčka: blaga insuficienca trikuspidalne zaklopke.
Zaradi ekstenzijskega vzorca napoten na fizioterapijo (zategoval glavico močno nazaj). Shodil v starosti 11, 5 mesecev.
V starosti 4, 5 let prebolel serozni meningitis.
Sedaj v starosti 8 let je bil narejen še EEG in MRI glave zaradi izbruhov, motnje pozornosti s hiperaktivnostjo..
Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovana,
za ocenjevanje MRI glave v starosti 8 let nisem najbolj prava oseba, saj se zadnjih 25 let ukvarjam predvsem z novorojenčki in dojenčki in sem izpopolnjevanje “splošne” pediatrije malo zanemarila 🙂
Ker pa me sprašujete ciljano o “blagi difuzni perinatalni (=obporodni) hipoksični okvari”, lahko zapišem le, da je radiolog ob pomanjkanju drugih idej vse NAKAZANE spremembe (sama imam vedno težave z izrazi “blag”, “nakazan”, “nežno zvišan” ipd., ker kažejo, da tisti, ki to napiše, niti ni prepričan, da sprememba sploh je) pripisal možnosti, da se je kaj (=pomanjkanje kisika) dogajalo med porodom. Za kar pa nedvomno ne govorijo niti visoka ocena po Apgarjevi, niti normalno obnašanje dojenčka neposredno po rojstvu, očitno normalen potek “bivanja” v porodnišnici, celo normalen izvid UZ pregleda glave.
Sama ekstrakcija glavice z vakuumom, še zlasti, če je bila narejena zaradi zastoja na medeničnem dnu in ne zaradi kakšnega dušenja ploda (ko je značilno sremenjen zapis CTG), pa že desetletja ne pomeni prav nobenega tveganja za kakšno dušenje ploda ali kasnejše posledice.
Zlasti pa mi “ne grejo skupaj” fantove težave ter opisane “spremembe” na MRI – slednje so opisane kot težava v beli možganovini, mielinizaciji, ne v možganski skorji. Težave vašega fanta, kot so opisane, pa so predvsem povezane s kakšnimi funkcijskimi abnormnostmi v delovanju možganske skorje, torej sivine. Okvara “beline” pa s težavami pri gibanju – kot sem zasledila v pisanju, teh vaš fant nima.
Svetujem pa, da se o izvidu pogovorite predvsem z nevrologom, ki vodi sinovo obravnavo.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Sicer nisem strokovnjak, ampak imam kar nekaj izkušenj z hiperaktivnostjo.Moj starejši sin ki sicer šteje že 20let je imel to diagnozo.Rojen je bil kot zahirancek ob roku z težo 2370g , k nevrofiziterapevtu sva hodila od drugega meseca dalje do enega leta.Shodil je pri 15 mesecih in v tretjem razredu dobil to diagnozo ne bi pisala kaj vse smo dali skozi (tudi zaradi nerazumevanja šole),vsa leta.Bil je 6 let na tabletah Ritalin in pozneje Concerta ampak tudi po zaslugi zlate pedopsihiatrinje smo vse dali skozi, ker kakor je rekla ja ta motnja izzvenela v njegovem 15-letu starosti in je srednjo šolo izdeal povsem vredu, ter je že 10 let dober rokometaš in zdaj že zaposlen.Sicer ni rečeno da je motnja popolnoma ista, to sem napisala samo v tolažbo vsem ki se spopadajo s tem problemom.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!
nova
Uredništvo priporoča

Ni kaj dodati, osebna izkušnja in spodbudne besede so največ vredne 🙂

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close