Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija adaptirano mleko

adaptirano mleko

Pozdravljeni, zanima me ali lahko dojenčku dam recimo čez dan eno vrsto adaptiranega mleka, za zvečer pa drugo znamko – takšnega, ki je bolj nasiten. Ali je res, da babylove mleko ni primerno za novorojenčke, zaradi svoje sestave?

Zanima me tudi, po koliko dneh se šteje, da je dojenček zaprt?

Hvala in lp

Če dojenček nima težav (npr. napenjanja, trebušnih krčev, odvajanja tekočega blata, napihnjenega trebuščka ipd.), ne bi smelo biti nič narobe, če kombinirate prehrano z adaptiranim mlekom različnih proizvajalcev – čeprav je bolj smiselno, da večerni obrok “dnevnega” adaptiranega mleka obogatite, lahko z riževimi kosmiči (zgoščevanje) ali sladko smetano (1 veliko žlico na obrok, za kalorično povečanje vnosa – le v primeru, ko se dojenček slabo redi).
Babylove mleko je med starši zelo popularno, a nima enakih sestavin kot nadomestki, ki jih kupite v lekarni – poenostavljeno rečeno gre za “osiromašeno” mleko (nima prebiotikov, nima nenasičenih dolgoverižnih maščobnih kislin – LCP/LCP-PUFA, nima optimalne sestave glede sladkorjev in maltodekstrina), ki ima tudi več drugih sladkorjev in je bolj sladko od “konkurenčnih”, zato ga otroci radi pijejo (pa čeprav dolgoročno to zanje ni dobro :-)). Starši ga imajo radi zaradi ugodne cene…
Če je dojenček že večji (po 3. mesecu), je morda delno še dojen, nima nobenih težav s prebavo, alergijami, pridobivanjem teže (kamor se uvršča tudi prekomerno pridobivanje), potem bo tudi na Babylove mleku lepo uspeval. Velike raziskave sicer kažejo, da imajo tisti otroci, ki so bili kot dojenčki samo dojeni ali hranjeni s sodobnimi povsem adaptiranimi pripravki (kar pomeni, da je njihova sestava zelo podobna materinemu mleku – in ne kravjemu) boljši kognitivni razvoj – a vendar gre le za raziskave, ki jim lahko verjamete ali pa ne.
Pri novorojenčkih pa bi Babylove mleko odsvetovala – v tem kritičnem obdobju bi morala biti prehrana res čim bolj podobna materinemu mleku. Kar pa ta nadomestek zanesljivo ni…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Če je trebušček mehak, ni prekomerno velik – napihnjen, če dojenček ne bruha in je zadovoljen, lahko kaka 1x na vsakih nekaj dni. Še zlasti, če je blato mehko in ni podobno kamniti klobasi, ki jo dojenček z muko iztiska iz sebe.
Pri zaprtju je bistveno dati dovolj mleka in tekočine (včasih je razlog zaprtja tudi premajhen vnos hrane), pomaga dodatek vode (ali mlačnega Donata Mg) po žlički, v skrajni sili pa Lactecon sirup (ki ni odvajalo, le “mehčalo” blata).
Še enkrat lp,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor. Zanima me, ce bi ji lahko dodajala bio-kult infantis, ki ima probiotike, d vitamin in omega 3 maščobne kisline. Hvala in lep pozdrav.

Seveda lahko vse poskusite, a je takšno dodajanje dvorezen meč – vedno je lahko česa preveč, drugega pa premalo ali sploh nič.
Skratka, kot bi želeli nadomestiti polnovreden obrok z vsemi sestavinami (kar je lekarniško adaptirano mleko za dojenčke) z žitno kašo, v katero bi sami dodali mesno, zelenjavno kocko, sol ter začimbe (kar je mlečni pripravek z vašimi dodatki). Seveda pa je odločitev čisto vaša. Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani, smo stari 4 mesece in smo na mleku Novalac plus in poleg tega se še dojimo, kolikor je pač mleka večkrat na dan. Zanima me ali je mleko NOvalac plus boljše od mleka Novalac 1? Seveda vsaka mamica želi dati otroku najboljše, zato me zanima, kakšna je razlika med Novalac plus in Novalac 1? Ali mogoče predlagate kakšno drugo melko, ki je dovolj sladko, da bi ga dojenček rad pil, poleg tega pa vsebuje tudi dovolj LCP oz. dolgoverižnih maščobnih kislin. Za se mi namreč zdi, da se je dojenček začel kremžiti, ko sem mu ga ponudila. Ko pa je bil še manjši, ga je pa pil… Hvala za odgovor.

Novalac Plus sodi med novejše formule, obogatene s prebiotiki, maščobami in nukleotidi in naj bi bilo namenjeno prav tistemu, kar potrebuje vaš dojenček – dohranjevanju ob (po količini premajhnemu) dojenju. Po zagotovilih proizvajalca naj bi bil po oklusu zelo podoben ženskemu mleku – kar naj bi zmanjšalo navdušenje dojenčka nad hranjenjem s slajšim nadomestkom, kar bi lahko vodilo do odklanjanja dojenja…
Glede na starost 4 mesece pa ste itak že v obdobju, ko bodo lahko prišle do izraza vaše kuharske sposobnosti – čas priprave goste hrane. In bo veliko kremženja ob žlički špinače, korenčka ali bučk 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, naš dojenček je star 5-6 tednov. Ob porodu je bil carski rez. Teža otroka je bila čez 4.400 g. Od začetka je že težava, da se ne vzpostavi dovolj mleka za potrebe našega dojenčka. Podoj traja običajno eno uro, ker vmes zaspi in ga zbujam… ko ga damo v posteljo, takoj joka. Pediater je povedal, da se normalno redi.
skratka, zadnja tedna ima dojenček kakanje na dva, tri dni in od takrat ima veliko vetrov. Dajemu mu probiotik Waya, ker je pred tem  zelo veliko kakal. Domnevali smo, da ima težave zaradi antibiotika ob rojstvu. Novalac dodajamo na dan cca 230 ml. Takrat, ko je še lačen, joka, grize prstke… Ker me bolijo bradavice, uporabljam nastavke.  Ali so lahko vetrovi od Novalac mleka? Morda od nastavka?  Bi se dalo preprečiti nekako vetrove? Hvala za vaš odgovor.

Razlogov za večjo količino plinov v črevesju je veliko, načinov za reševanje problema pa bistveno manj. Prva možnost seveda je, da dojenček “pogolta” poleg mleka tudi veliko zraka – ker hlasta, ker ob premajhnem curku mleka iz dude “poje” še zrak. Tu pomaga pazljivost pri hranjenju – npr. tesnjenje med kožo okrog bradavice in ustki, pravilna velikost odprtine na cuclju stekleničke. In seveda vztrajno podiranje kupčkov, da gre zrak iz želodčka, ne pa naprej v črevo. Druga možnost je, da pri (nepopolni) razgradnji mleka v črevesju sodelujejo še bakterije, ob tem pa nastane več plinov – tu pomaga menjava formule (za kakšno AC obliko), opa tudi dieta mame, ki doji (čim manj svežega mleka). Seveda so tu še običajni “trebušni krčki”, za katere obstoja na tržišču kup čudežnih kapljic – ki pa pomagajo predvsem tistemu, ki jih trži… No, tudi probiotiki pri zdravih, donošenih dojenčkih večinoma sodijo v slednjo kategorijo. Jok, “grizenje” prstkov, besno sesanje dude pa ni vedno znak lakote. Bolj pomembno je, da dojenček lepo pridobiva težo, lula in kaka. Kakanje na 2 – 3 dni – ob delnem “zalivančku” nič neobičajnega. Če ne bruha, če nima napetega trebuščka, če ob kakanju kakec ni trd, sluzav ali s primesmi krvi, ne gre za pravo zaprtje in ni potrebno ukrepati. Podoj, ki traja 1 uro, pa je absolutno predolg – imam občutek, da zaspi, ker usahne dostava – in potem čaka, če se bo še kaj nabralo… Torej raje dojite z obeh strani, po največ 10 minut na dojko – če zaspi, ga pustite, če še išče, pa ponudite formulo. In zlasti pazite, da mu ni vroče – mnogi “krčki” so pravzaprav nemir in jok dojenčka, “kuhanega v mehko” :-).

Evo, kup ne ravno povezanih odgovorov, upam, da bo vsaj kakšen uporaben. Srečno!

 

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
Objava čaka odobritev

New Report

Close