Najdi forum

Soor

Lep pozdrav.
Imam 3 tedne starega dojenčka, pri katerem opažam belo obložen jezik (koren in sredina, proti konici je v redu). Po ustni sluznici in dlesnih ni sprememb. Doji se načeloma v redu, mogoče se zadnji dan vmes nekoliko več odstavlja, a so vse pleničke obilno polulane in 4-5x pokakane, tako da dobiva dovolj. Jaz na dojkah nimam sprememb, nič me ne skeli. Vseeno predvidevam, da gre za soor. Ali je lahko bel jezik od polivanja (precej poliva in ima najbrž malo refluksa, pogosto polije tudi že gosto, malo sesirjeno mleko, včasih pa slišim, da se mu dvigne in potem pogoltne nazaj – to me sicer ne skrbi, starejši bratec je še bolj polival). Je tudi malenkost nahoden (kakšen dan malo zamašen nosek – čistim s fiziološko), kašlja ne. Sta oba bratca prehlajena in se hitro kaj prenese, kljub temu, da smo ju vzeli iz vrtca in če se le da nista v istem prostoru. Najbrž tudi to vpliva na obložen jezik?
Ali tako majhnemu lahko dam Daktarin (bi si namazala po dojki, pa da dobi med dojenjem)?
Hvala za odgovor.

Čeprav je malo verjetno, da so bele obloge na jezičku res kvasovke, ne bo nič narobe, če si bradavice namažete z Daktarin gelom (krema ima “ogaben” okus, zato se ne bo hotel dojiti preko namazane dojke). Druga možnost je, da obloge na jezičku poskusite odstraniti z grobo tkanino (npr. staro, seveda dobro oprano brisačo ali z zložencem, vata je premehka), ki jo namočite v koncentriran sladkor (1 žlička sladkorja + 1 žlička vode). Ta povzroči razpad kvasovk…
Če pa ima dojenček bele obloge tudi na sluznici po ustih (npr. na licu) ali pikice po ritki, potem pa je Daktarin res na mestu.
Soor in prehlad nimata sicer ničesar skupnega.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close