Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Strah pri dojenčku

Strah pri dojenčku

Pozdravljeni.

Imam sledečo situacijo.

Porod sprožen zaradi primanjkovanja plodovnice 17 dni prej. Porod zelo napet, stresen, sama sem bila zelo prestrašena. Na koncu potreben vakuum. Kljub vsemu vse ok, hčerka ocenjena z 9.

Kmalu po porodu smo doma opazili da se deklica hitro prestraši glasnih zvokov ( zvonec ipd). Sedaj ima 5 mesecev in še vedno se prestraši nenadnega glasnega zvoka ( kamion, ki pripelje mimo, nekaj pade na tla, …), tudi nenadnega giba se ustraši in prav tako nepričakovane osebe za ovinkom, če se prikaže na hitro. Bi bilo lahko kaj narobe? Me mora kaj skrbeti oz naj poiščemo pomoč?

Deklica drugače super napreduje, v 5 mesecih je pridobila 4,5 kg. Tudi v samem razvoju opažam napredek tako socialnem kot gibalnem. Na gibalnem zelo spredaj.

Skrbi me, saj so te njene reakcije kar pogoste. Odreagira pa enako kot mi, ko se prestrašimo, torej samo trzne.

Upam, da je to razvojno vseeno ok.

Prosim za vaš odgovor in nasvet.

Lp

Kar opisujete, je nekaj povsem naravnega, prvinskega, obrambnega. In kaže, da vaša hčerka ne živi v stalnem hrupu, ki bi ji “dvignil” prag za odziv na dražljaj, ampak ima normalen odziv otroka, ki dneve in noči preživlja v relativno mirnem okolju. In da ste tudi vi zelo pozorni na njene reakcije.
Še zlasti je lahko odziv na dražjaje iz okolja (bodisi zvočne, svetlobne ali vibracijske) potenciran v fazi, ko dojenčica dremlje. Takrat tudi nas, ki imamo “debele živce” kaj vrže iz tira 🙂
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close