Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Uz glave pri dojenčku

Uz glave pri dojenčku

Pozdravljeni,

Prosil bi za razlago izvida UZ glave pri dojenčku, in sicer v obeh kavdotalmicnih kotih stranskih ventriklov so našli manjši subependimalni krvavitvi (IVH-I). UZ narejen drug dan po rojstvu (rodil se je 17.9.2017) carski rez pri 34.tednu teža 2260,dolžina 45cm in obseg glave 32.5cm spol moški .En teden kasneje pred odpustom domov še en uz možganov – zmerno razširjena oba stranska ventrikla, VI levo 14.7mm,desno 16.9mm.Zmerno razširjen 3.ventrikel,4.ozek.Parenhim je videti normalen. Ni znakov za hipoksijo.Kontrola čez en teden. Vnaprej se zahvaljujem za odgovor. Hvala in lep pozdrav

Subependimalna krvavitev (krvavitev v žilni pletež, v predelu stika med bazalnimi jedri) sodi med pogosto ugotovljene ultrazvočne spremembe, ki pa niso povezane s kasnejšimi nevrološkimi abnormnostmi. Praviloma se “posrkajo” (resorbirajo) same od sebe in izginejo brez sledu.
Širina prekatnega sistema je odvisna tako od starosti kot obsega glave. Mnogo “variant” je normalnih, od špranjastih to razširjenih, tudi v merah, ki jih opisujete. Še zlasti, če so možganske vijuge videti povsem normalne in je obseg glave ustrezen starosti in “družinskim” meram. Izkušnje namreč kažejo, da so nekateri dojenčki “bučmani” po starših (ali drugem sorodstvu) – in prav ti imajo širino prekatov večjo kot tisti z manjšim obsegom glave.
Seveda je možno, da je bila krvavitev ob prvem pregledu “podcenjena” – in da je bila kri tudi v prekatih. V tem primeru predstavlja kri draženje, ki sproži povečano izločanje tekočine – likvorja, ki naj bi “spral” strdke. In so lahko prekati širši dlje časa, tudi nekaj tednov. Tudi v tem primeru pa je pomembno le spremljanje – napetosti mečave, obsega glave ter z UZ.
Glede na to, da ste danes že imeli kontrolni UZ pregled, pa verjamem, da ste dobili tudi vse odgovore na vprašanja!
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni, hvala za Vaš odgovor, na ponovnem uz glave, je stanje bilo nespremenjeno (kar se tiče ventriklov) je pa bilo videti napredovanje periventrikularne levkomacije levo. Desno je parenhim videti nekoliko hiperehogen, vendar cist ni videti. Je pa na novo bilo videti drobne ciste periventrikularno levo-PVL sin. Zanima me kaj to pomeni za dojenčka in njegov razvoj, kakšna pa je diagnoza? Hvala za vaš odgovor in čas.
Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Periventrikularna levkomalacija (PVL) je diagnoza, ki kaže na motnjo v prekrvavitvi možganovine ob stranskih prekatih. Večinoma nastane zaradi vnetja še v maternici (tim. horioamnionitisa), lahko pa tudi zaradi številnih drugih patoloških stanj, kot so okužbe po rojstvu, težave s krvnim pritiskom, težja dihalna stiska ipd. Gre pa za povsem drugačen proces, kot je npr. subependimalna krvavitev.
Ultrazvočno se vidi sprva kot povečana odbojnost tkiva ob stranskih prekatih (lahko od čelnega do zatilnega roga), v kateri po nekaj tednih nastanejo drobne cistice (zato jo imenujemo cistična PVL). Te drobne ciste kažejo, da je ta del tkiva odmrl in se bo “posrkal”. Po nekaj tednih ali mesecih se celoten predel cPVL združi s stranskim prekatom, ki je v tem delu zato videti nekoliko širši.
Več podatkov o obsegu PVL da magnetno resonančna preiskava glavice (ki bolje kot UZ prikaže možgansko nitje, tim. belino), za katero se v primeru obsežnejšega področja cPVL praviloma odločijo nevrologi po 6. mesecu starosti.
Ker poteka v tem delu možganovine nitje, ki povezuje možgansko skorjo z nižjimi centri (rečemo mu motorična proga), se cPVL kaže predvsem s pomanjkanjem vpliva nevronov iz možganske skorje na mišice, ki uravnavajo “grobo” motoriko. Te so zaradi pomanjkanja inhibicije iztezanja bolj napete, kar se sprva kaže kot tiščanje pesti na nasprotni strani od lege cPVL (torej na desni strani pri vašem dojenčku), lahko tudi iztegovanja nogice. Kasneje se lahko pojavijo težave pri sedenju, hoji (ki je “trda”, s siljenjem na prste).
“Naravni” potek cPVL zelo omilimo z zgodnjo in zelo intenzivno nevrofizioterapijo, ki ima pomembno nalogo – da preprečimo “naraven”, tim. spastičen vzorec gibanja ter da vzpostavimo čim več alternativnih poti za prehod signalov.
O tem pa vam mora razložiti najprej vaš razvojni pediater (ali pa vam je že…) ter vsi drugi specialisti, ki bodo vašemu dojenčku pomagali k čim bolj pravilnemu razvoju.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni dr. Cerar

Hvala za vaš odgovor in predvsem za vašo obširno razlago izvida.

Lep pozdrav

Pozdravljeni, s sinom starim trenutno 10mesecev hodiva na UZ glave. Osebna zdravnica naju je prvic poslala na UZ pri 5.5 mesecih, kjer pise v izvidu vse BP. Potem so naju spet narocili pri 7.5 mesecih kjer pa pise da je levi horoidni pletež z drobnimi cistami. Blago razsirjena FIH.  Zanima me ce me mora kaj skrbet pri sinovem razvoju oz je kaj narobe z njim.

Lp

Draga Rozica 850,

prav dolgo na UZ preiskave sigurno ne boste več hodili, saj se bo mečava začela zapirati in preiskava ne bo več izvedljiva 🙂

Žilni – horoidni pletež je lahko zelo neenakomeren (nehomogen), je kot “brokoli”, ki ima luknjice na rezni ploskvi. In to je lahko videti tudi kot “cistica”, čeprav gre le za razliko v gostoti – v primeru UZ glave = pleteža. Blago razširjena FIH (fissura interhemisferica, kar je prostorček med obema možganskima poloblama na sredini, izpolnjen s tekočino – likvorjem) tudi nič posebnega, še zlasti opis “blago” (brez navedbe milimetrov) je pomenljiv. Da bi bilo kaj drugega kot to, si zelo težko predstavljam….

Kar pravzaprav pomeni, da je tudi drugi izvid BP (brez posebnosti).

Pozdrav,

 

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close