Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija PROSIM za pomoč

PROSIM za pomoč

Spoštovani.
Sem v 37. tednu nosečnosti in danes na uz – šok! Nekaj ni v redu s plodovo ledvičko. Prilagam slikico in mere, lepo vas prosim, razložite mi, za kaj gre, je zelo razširjeno ali povečano … Joj, ne gre pripeti slikice. Kam vam jo lahko pošljem?
Je pa na sredini ledvicke. Na levi 10 mm, na desni pa 5,4 mm.

Hvala in lp.
Ukica

To, kar zelo nazorno opisujete (zato pišljanje slike niti ni potrebno), je tim. širši votli sistem ledvičk, ki ni prav redka UZ ugotovitev ob koncu nosečnosti. Ledvička namreč filtrirajo kri, iz “odpadkoa” nastane seč, ki se po mreži drobnih filtrov pretaka najprej po kot las tankih cevčicah, se zbira v širše, ki se zlivajo v še širše …. – in se na koncu zberejo v tim. ledvičnem mehu (pielon), iz katerega gre urin v sečevod, ki se zliva v mehur, od tam pa preko sečnice navzven – pri plodu v plodovnico.
Kadar je kjer koli na tej poti kakšna zožitev (najpogosteje je pri plodu to na prehodu iz ledvičnega meha v sečevod) ali pa kadar urin iz mehurja zateka nazaj (takrat je sprememba – razširitev praviloma simetrična), se lahko votli sistem v ledvički razširi. In ker je izpolnjen s tekočino, ga ob UZ pregledu z lahkoto vidimo in izmerimo.
Mere, ki ste jih navedli, sploh niso alarmantne, saj je dovoljena razširitev do 10 mm.
Torej kar mirno počakajte do poroda (NIKOLI se ne sproži poroda zaradi takšne ugotovitve), po rojstvu bodo UZ pregled sečil pri novorojenčku ponovili, praviloma 2. – 3. dan po rojstvu – in se odločili: ali bo potrebna kakšna dodatna preiskava (na Pediatrični kliniki, za razjasnitev, ali gre za zožitev ali za refluks) ali pa samo spremljanje. Večina takšnih razširitev namreč izgine z rastjo dojenčka brez kakršnega koli ukrepa.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Lepo ste razjasnili dvome in ne pomirili. HVALA.

Lp.
Ukica

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
danes sem po 14 dneh imela pregled pri ginekologu in je pogledal tudi ledvički mojega fantka. Stanje je danes tako, da se je votli sistem desne povečal iz 5 mm na 8 mm, leve pa iz 10 mm na 12 mm. Kaj menite? Kaj je najverjetneje krivo za to? Refluks ali kaj drugega? So mere alarmantne in so ogrožene ledvicke? Prejšnji uz sem imela v 36+3, danes pa je 38+3 tednov.

Najlepša hvala in lp.
Ukica

Ker fant raste, rasteta tudi ledvički in proporcionalno “votli sistem”, torej cevke in zbiralni meh za urin. Kar pomeni, da se (najverjetneje) razmerje med tkivom ledvičk in zbiralnega sistema za urin ni nič spremenilo. Mere, ki jih navajate, pa niso prav nič alarmantne 🙂
Kaj je razlog za razširitev votlega sistema ledvič (zožitev ali refluks), lahko v času, ko je otrok še v mami, le ugibamo. Ker pa se ukrepanje ne razlikuje – in je itak samo opazovanje in čakanje na spontan pričetek poroda, po rojstvu pa ultrazvočna diagnostika, kar mirno počakajte na popadke…
Sproženje poroda pred terminom ne bi v ničemer izboljšalo stanja ledvičk ali izboljšalo končni izid (ki je praviloma dober), lahko pa bi bilo povezano s težavami novorojenčka ob prehodu na samostojno življenje, zlasti s težavami z dihanjem in hranjenjem.
Pozdrav in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor in lepe želje.

S spoštovanjem,
Ukica.

New Report

Close