Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Krči in teža dojenčka

Krči in teža dojenčka

Pozdravljeni.

27.5. sem rodila enojajčna dvojčka – fantka. Pri polnih 36 tednih. Porodna teža dečka A 2200g (najnižja 2120g) in dečka B 1970g (najnižja 1880g).
Na drugi posvetovalnici, ki smo jo imeli 1.8., sta bila težka deček A 4490g in deček B 3970g. Že nekaj časa ju ne zbujam ne podnevi ne ponoči saj se lepo redita. Zato imamo 6 do max 7 obrokov na dan. Običajno pojesta 120 ml na obrok. Do njunega 1,5 meseca sem jima dajala še moje mleko, sedaj smo izključno na aptamilu.
Najprej me zanima če se preveč redita??

Okrog 3 tedna po rojstvu so se začeli krči, ki so bili pri obeh precej močni. Poizkusili smo vse mogoče. Sedaj uporabljamo sab simplex, biogaia in po potrebi koroške kapljice. Zamenjali smo cucelj od Aventa za Mam. Ostali smo na aptamilu. Bili smo tudi na bownovi terapiji, po tretji terapiji v kombinaciji z vsem prej naštetim so krči izzveneli, saj jih nista imela zagotovo kakšna dva tedna. Sedaj so se pri dečku B krči spet pojavili. Ima jih že 3 dni zapored, začnejo se zvečer okrog 20ih ali 21ih in trajajo dobri dve uri. Dajem pa obema tudi prekuhano vodo ali čaj po cuclju, ki smo ga uporabljali na začetku (avent), vendar deček B veliko bolj pije po cuclju vodo ali čaj, medtem ko drugemu dajem tudi po žlički. Je možno, da so se krči pojavili zaradi tega?? Vse ostalo delamo enako kot prej. Čudno mi je namreč, da dobrih 14 dni ni bilo krčev, sedaj pa so se spet pojavili. Če je to možno, potem tes upam, da ne bo dolgo trajalo. Prosim za odgovor in že vnaprej se zahvaljujem. 🙂

Lep pozdrav

Kar se tiče pridobivanja teže, ste v zlati sredini – porodni teži sta bili res na spodnji meji za 36 tednov, sedaj pa sta ujela tiste, ki so bili idealni.
Trebušni krči so pri dojenčkih še vedno pogosti in zanje ne vemo pravega vzroka – zato je tudi toliko možnih zdravil in ukrepov, od katerih noben zares dobro ne pomaga – oziroma v šali rečemo, da tisti, ki ste ga poskusili kot zadnjega. Od zdravnikov pa je najboljši dr. Čas.
Pravi krčki praviloma minejo sami od sebe najkasneje do 6. meseca starosti, ko dozori oživčenje črevesja – da peristaltični val potuje sinhrono, ne “zaletavajoče”.
Seveda je enako možno, da je razlog za jok kaj drugega, predvsem pregretje v večernih urah, ko je “fiziološko”, da ima človek (tudi dojenček) najvišjo telesno temperaturo. Lahko bi šlo tudi za intoleranco katere od sestavin adaptiranega mleka – pri tem lahko poskusite s formulami brez laktoze, lahko tudi z AC formulami.
Vrsta dude ima bolj majhen vpliv – več si od menjave cuclja obetamo takrat, ko dojenčki veliko polivajo že med obrokom ali jokajo zaradi krčev požiralnika pri hlastnem pitju.
Tudi pitje vode na pojavnost krčkov ne bi smelo vplivati.
Verjamem, da bodo težave (še zlasti, ker je pri dvojčkih namesto x2 večinoma težava na 2. potenco) kmalu mimo. Zaenkrat vam je šlo več kot odlično! Že to, da ste z enojajčnimi dvojčki zdržali do 36. tedna, je pohvalno!
Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close