Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Poletje-dojenček-pitje tekočine

Poletje-dojenček-pitje tekočine

Spoštovani,

imamo 2 meseca staro dojenčico. Je normalno dojena. Ker se bližajo vroči poletni dnevi, me zanima, ali je potrebno toliko staremu dojenčku v vročih dnevih nuditi tudi drugo tekočino. Zanima me kaj točno priporočate – vodo, prekuhano vodo ali čaj (kateri?) Ali to nudim v steklenički ali po žlički ter v kolikšni količini?

Hvala in lep pozdrav.

Kadar je res vroče in so dojenčki zelo malo oblečeni, se lahko poveča izguba vode preko kože in kljub dojenju postanejo žejni. Pri tem kažejo tudi znake izsušenosti – jok, razdražljivost, bolj suhe sluznice, manj lulajo… Za dodatek dojenju je najbolkj primerna čista, naravna voda, ne čaji. Če je vodovod neoporečen, lahko dobi tudi vodo iz pipe. Sicer je primerna ustekleničena voda, ki pa naj ne bo predolgo odprta (vsak dan sveža steklenička, na sobni temperaturi, ne v hladilniku). Način dajanja je lahko tako po žlički kot po steklenički ali iz kozarčka, količina pa odvisna od želje po pitju – večinoma je dovolj 10-20 ml nekajkrat dnevno. Torej količinsko in časovno po želji dojenčka. Prekuhana (mehka, demineralizirana) voda ni niti nam niti dojenčkom prijetna za pitje.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni,
Se bom navezala kar na tole temo. Ali enako velja za novorojencke, ki so hranjeni z adaptiranim mlekom?
Torej ce vas prav razumem, lahko novorojencek popije ustekleniceno vodo npr. Jano, Zalo, Costello in ni potrebno nic prekuhavati?
Koliko ml vode lahko popije na kilogram telesne teze, da ob tem ne bi prislo do takobimenovane zastrupitve z vodo in otekanjem mozganov? Tole sem brala na Novolacovi spletni strani. Zaradi omenjenega se jaz nasi tri in pol kilski malcici enostavno nisem upala ponuditi vec kot maximum 5 ml prekuhane vode na dnevni ravni in to v najhujsi vrocini pa se to ne vsak dan, sedaj pa se bojim da je bil ves tisti jok zaradi vecje zeje…nevem zakaj ampak meni se ta adaptirana mleka zdijo tako nasitna in, da bi otrok res potreboval piti zraven…

nova
Uredništvo priporoča

Dojenčki, ki so hranjeni z nadomestki materinega mleka, običajno potrebujejo večji dodatek vode kot dojeni (imajo višjo “osmolarnost”, nekakšen delež trdnih delcev). Nasitnost pa z odžejanjem nima veliko skupnega.
In da, drži, lahko daste ustekleničeno vodo, brez prekuhavanja.
Da bi prišlo do zastrupitve z vodo, bi morali dojenčka dobesedno prenaliti, ko bi namesto mleka bi dobil obrok čiste vode.
Pet mililitrov vode na dnevni ravni je res “kaplja v morje, homeopatija, bolj za hec”. Običajno takšnim, kot je vaša malčica, ponudimo to količino po žlički nekajkrat dnevno, v hudi vročini (ko nekateri tudi lulajo manj) pa celo po vsakem obroku. Pri tem meri običajna kavna žlička do 5, jušna pa do 15 ml vode. Dajanje vode po steklenički je manj priporočljivo, saj lahko dojenček zaradi sesalnega refleksa popije več tekočine, kot bi si jo želel…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close